Ha van valaki a magyar zenei szcénában, aki egyszerre tud nyers, szinte pofoncsapóan őszinte, mégis líraian érzékeny lenni, az nem más, mint Szirmai Marcell, azaz ahogy a közönség ismeri, Pogány Induló. Ma ünnepli a 20. születésnapját, de a dalai már most generációs lenyomatként hatnak: különösen azok számára, akik valaha is keresték önmagukat egy párkapcsolatban, egy szétesett családban vagy épp egy nyugtalan világban.
Ki az a Pogány Induló?
Sokan ismerik, amiről leginkább 206 ezres követőtáborral rendelkező Instagram-oldala és teltházas koncertjei árulkodnak, de azért bemutatjuk, hátha valaki még nem találkozott a nevével.
A sokszor melankolikus, de zeneileg mégis brutálisan erős dalairól ismert Pogány Induló nem zenekar, hanem egy személy: Szirmai Marcell, egy fiatal srác, aki egy laptop mögül, teljesen egyedül indította el azt a hullámot, amit ma már egyre többen éreznek magukénak.

Forrás: Youtube
Első dalai a YouTube-on és SoundCloudon jelentek meg, majd néhány hónap alatt olyan közösség kezdett köré épülni, amilyenre a legtöbb előadó csak vágyhat. A témái univerzálisak: szorongás, szeretethiány, csalódások, szerelem, identitáskeresés – de az, ahogyan ezeket megfogalmazza, csak rá jellemző. Egyszerre költői és fájdalmasan direkt, többek között ezek azok a tulajdonságok, amelyek miatt nemcsak az ő generációja, de az idősebbek és a fiatalabbak is tudnak vele kapcsolódni.
Egy hang, amit sok nő hallani akart
A női közönség különösen erősen rezonál Pogány Induló szövegeire. Talán azért, mert ő nem az erőből, hanem a törékenységből épít világot. Nem fél kimondani, hogy ő is volt már az, akit elhagytak, az, aki túlságosan szeretett – és az is, aki nem tudta, hogyan kell jól szeretni. Dalai nem a klasszikus férfi a nőhöz mintát követik, inkább olyanok, mint egy naplóbejegyzés, amit valaki véletlenül hagyott az asztalon, a közönség pedig beleolvasott.
Sok női hallgató számára ez felszabadító élmény. Mert végre nem tárgynak, múzsának vagy motivációnak vannak beállítva a dalokban, hanem embernek – érzelmekkel, hibákkal, vágyakkal.

Forrás: Youtube
„Lehetnék akár a bátyád vagy a szerelmed”
A Pogány Induló-jelenség része az is, hogy Marcell egyszerre tud testvérként, barátként és szeretőként szólni a közönségéhez – ezt a rajongói mondják róla. A szövegei nem akarják megmondani a tutit, inkább úgy érzed magad, miközben hallgatod, hogy „igen, ez tényleg szar, de nem vagy egyedül benne.”
Ez az, ami miatt többek között a női közönség különösen elkötelezett iránta. A közönsége többsége fiatalokból – sok fiatal nőből – áll, olyanokból, akik a dalokban felismerik saját fájdalmukat, történeteiket.
Pogány Induló nem akar celebritás lenni, és ez talán a legnagyobb ereje. Nem akarja eladni sem magát, sem a zenéjét. Nincsenek direkt slágerek – csak dalok, amelyek egyszerűségükben igazak. És ebben a zajos világban talán épp ez az, amire szükségünk van: valaki, aki nem próbál meggyőzni minket, csak elmondja, mit érez.

Forrás: Youtube
Nemcsak zene, hanem közösség
Ami igazán különlegessé teszi a mindössze 20 éves rapper munkásságát, az az, hogy igazi közösséget teremtett. A közösségi oldalain gyakran megoszt olyan gondolatokat, amelyek nem a sikerrel vagy a zenével foglalkoznak, hanem olyan hétköznapi dilemmákkal, mint a kiégés, az önbizalom, a mentális egészség.
És mindezt úgy, hogy közben nem akarja eladni magát. Ő jelen van, és nemcsak a saját életében, hanem azokéban is, akik hallgatják.
Pogány Induló még csak 20 éves és most kezd igazán belejönni! Szirmai Marcell egy generáció hangja. És nekünk ez a hang talán épp azért ilyen fontos, mert végre nemcsak úgy tesz, mintha értene, hanem ért is.