Mi az az aranyér?
Az aranyér a végbélnyálkahártya alatt található vénás érköteg, melynek funkciója a szabályos végbélműködés segítése, valamint a széklettartás biztosítása. Ha az érpárnát rögzítő kötőszövet megnyúlik, az érhálózat kitágul, az aranyeres „párna” lecsúszik, a végbélcsatornából előesik. Ezt nevezzük aranyérbetegségnek.
Az aranyérbetegség legjellemzőbb tünetei
Az aranyeresség a leggyakoribb végbél környéki betegség, melynek lehet külső (végbél környéki) és belső (végbélen belüli) formája is. Jellemző tünetei:
- kitapintható aranyeres csomó, duzzanat a végbél környékén, mely már az első stádiumban jelen van, de nem okoz fájdalmat
- fájdalmas székelés, mely lehet tompa vagy nyilalló
- a fájdalom székeléskor fokozódik, és azt követően sem szűnik meg teljesen; kellemetlen, feszítő, szúró fájdalom maradhat vissza, ami az üléskor is gondot okoz
- erős viszketés a végbéltájékon
- vérzés a székletürítést követően
Az aranyérnek 4 stádiumát különböztetjük meg, melyek előrehaladtával a tünetek egyre kellemetlenebbé válnak.
Az első stádiumban mérsékelten megnagyobbodott, többnyire tünetmentes aranyeres csomó jelenik meg a végbélnyílás közelében. A tünetek enyhék: időnként, elsősorban székeléskor jelentkező idegentestérzés, ritkábban viszketés vagy fájdalom, valamint pecsételő, piros vérzés jellemző.
A második stádiumban már erősödnek a kezdeti tünetek: intenzívebb a végbéltáji fájdalom a meglévő csomó miatt, és gyakrabban jelentkezik vérzés székeléskor.
A harmadik stádiumra a spontán már vissza nem húzódó aranyeres csomó jellemző, szinte minden alkalommal észlelhető élénkpiros vérzéssel, mely fájdalommal is jár. Gyakran alakul ki szövődmény nyálkahártya-gyulladás formájában.
A negyedik stádiumban a végbélből kifordult csomók már nem visszahelyezhetők, miközben a változó mértékű fájdalom és a vérzés mindennapossá válik. Gyakori szövődmény a gyulladás vagy akár az aranyeres krízis, mely nagy fájdalommal, elesett állapottal és lázzal is járhat – ez már sürgős sebészi ellátást igényel!
Van megoldás!
A korai stádiumokban a gyulladt terület kezelésére korszerű kenőcsök, kúpok állnak rendelkezésre, amelyek szerencsés esetben meg is állítják a folyamatot. Érdemes időben cselekedni! Az előrehaladott eseteknél, amikor az aranyér folyamatosan a végbélnyíláson kívül helyezkedik el, vérzik, váladékozik, a kimetszés az egyetlen lehetőség, amely helyi érzéstelenítéssel, ambuláns körülmények között elvégezhető.
Tipp: a rostokban gazdag táplálkozás (gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabonafélék), kellő mennyiségű folyadék fogyasztása, rendszeres mozgás, fizikai aktivitás is segít, hogy megelőzzük a kellemetlen tüneteket. A vénás nyomás, a feszülés fokozódása elkerülhető, ha nem ülünk sokáig a WC-n!
Ha a tünetek valamelyikét is tapasztaljuk, ne gondolkodjunk, keressük fel orvosunkat!
(Nyitó kép: Profimedia)