Az állandó vizelési ingerrel, fájdalmas, csípő vizeléssel, súlyosabb esetben lázzal, deréktáji fájdalommal járó felfázás, azaz hólyaghurut leggyakoribb kiváltó oka az E. coli nevű bélbaktérium. A húgyutakba kerülő és ott elszaporodó baktériumok eljuthatnak a vesékhez, és akár vesemedence-gyulladást is okozhatnak. Ezért is fontos, hogy mielőbb cselekedjünk, ha jelentkeznek a hólyaghurut tünetei – de még jobb, ha megelőzzük a bajt.
Mondjuk, mit tegyél!
Sok folyadékbevitel, gyakori pisilés
Ha hajlamos vagy a húgyúti fertőzésre, mindenképpen fogyassz sok folyadékot, amiből az ajánlott mennyiség napi 2-2,5 liter. Emellett célszerű a vizeletet gyakran üríteni: a pisilést nem szabad túl sokáig visszatartani, mivel a húgyhólyagban pangó langymeleg vizelet ideális közeg a baktériumok elszaporodásához.
Igyál gyógyteát
A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó tea többek között a csalán-, a rozmaring-, az aranyvessző- vagy a hibiszkusztea. Öntsd le egy-két evőkanál szárított gyógynövényt forró vízzel, majd hagyd állni 15 percig, végül szűrd le és idd meg!
Figyelj oda, mit eszel
Ha hajlamos vagy a húgyúti fertőzésekre, akkor bizonyos ételeket, italokat jobb kerülnöd, mert ezekkel csak feleslegesen irritálnád a húgyhólyagot, vagy éppen dehidratálod a szervezetet. Ezért, ha lehet, akkor kerüld a túlzott kávéfogyasztást, ne igyál alkoholt, sem koffeines üdítőket, és kerüld a savas gyümölcsöket, valamint a túl fűszeres ételeket és a mesterséges édesítőket is.
Változtass az intim higiéniás szokásaidon is
Figyelj oda a helyes tisztálkodásra, de ne vidd túlzásba az intim mosakodószerek, irrigálók használatát, mert azok is felboríthatják újra és újra a hüvelyflóra egészséges egyensúlyát, ami által védtelen leszel a baktériumok támadásával szemben. Az intim tisztálkodáshoz használj lehetőleg semleges pH-jú, illatmentes mosakodókat, hüvelyöblögetést pedig csak orvosi javaslatra végezz.
Figyelj oda a helyes WC-használatra!
Tartsd be a WC-használat legfontosabb szabályait, azaz moss kezet előtte és utána, és soha ne téveszd el a törlés irányát: csakis elölről hátra!
És ha már itt a nyár…
- Az uszodában, strandon, ha kijöttél a medencéből, minél hamarabb törölközz meg és cseréld szárazra a vizes fürdőruhát.
- Ne viselj műszálas alsóneműt, mert könnyen beleizzadhatsz, aminek fertőzés lehet a vége.
- Ne hordj túl szűk nadrágot!
- A menstruáció napjai alatt lehetőleg még tamponnal se fürödj strandon, uszodában vagy a természetes vizekben. Ne spórolj, cseréld gyakran a tamponodat, a betétedet, hogy ne tudjanak elszaporodni rajta a baktériumok.
- Ha pisilni kell, akkor azonnal menj a mosdóba! Semmiképp se tartsd vissza, mert az csak súlyosbítja a problémát.
- Bármilyen okból szedsz antibiotikumot, a kúrát követően mindig gondoskodj a hüvelyflóra egészséges egyensúlyának helyreállításáról.
- Nyáron jólesik naponta akár többször is zuhany alá állni. Ahogy a bőrödnek, úgy az intim területnek sincs szüksége gyakori szappanozásra. Tisztálkodáshoz elég a langyos víz, és legfeljebb semleges pH-értékű, illatmentes intim mosakodószer használata javasolt.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/Morsa Images)