A változókort kísérő testi panaszok (pl. hőhullámok, éjszakai izzadás, fejfájás, hízás, ritkuló haj) mellett jelentkezhetnek lelki tünetek is, amelyek komolyan megterhelik a nőket. Megtörhet minket, ha azt érezzük, hogy a hormonok átvették az irányítást a mindennapokban, hangulatingadozást, ingerlékenységet, fáradtságérzést, szorongást vagy akár depressziót okozva. Ne engedjük: a klimaxban is érezzük magunkat kívánatos nőnek!
A megoldás kulcsa: a család
A család támogatása sokat segíthet a változókorban lévőknek, hogy túljussanak a nehézségeken. Az őszinte beszélgetések után a klimaxos nő környezetében élők is várhatóan jobban alkalmazkodnak majd a helyzethez. A tünetek mérséklése ugyancsak sikeresebb, ha pozitív a légkör, amelyben élünk.
„A változókor gyakorlatilag olyan, mint a tinédzserkor: egy sor hormonális változás történik, amit egyesek könnyebben, mások nehezebben viselnek. Sajnos én az utóbbi tábort erősítettem. Az állandó hangulatingadozások, a hőhullámok, a hízékonyság és a kialvatlanság kezdett felőrölni. Sokáig nem beszéltem senkinek a problémáimról, és most már belátom, ezt nagyon rosszul tettem, de akkor azt gondoltam: majd én megoldom! Csak éppen nem sikerült…
Telt-múlt az idő, és nekem már lassan sem a barátaimmal, sem a családtagjaimmal nem volt jó a kapcsolatom, mígnem egy nap a lányom elém állt, és azt mondta: elég! Leültetett és egy óriásit beszélgettünk. Nagyon hálás vagyok neki, hogy kirángatott a mélységből, ugyanakkor ő is megköszönte nekem, hogy elmagyaráztam, mivel is jár a klimax, mit érzek valójában.
A lányom utánaolvasott a témának, és pár nappal később ismét elém állt azzal az ötlettel, hogy keressünk fel egy pszichológust, ahová ő is szívesen eljönne velem, mert mindenben támogatni akar engem. Az ötletet hallva először nagyon feszült lettem, de erőt vettem magamon, és végül igent mondtam.
Az orvosnál a lányom elmondta, mennyire rosszul viselte, hogy az anyukája már csak árnyéka volt önmagának. Nagyon megérintett az őszintesége! Azóta is járok pszichológushoz, sokszor már a lányom nélkül is. Rengeteget segít a belső vívódásaim feloldásában, és abban, hogy végre hajlandó voltam felvenni a kesztyűt a klimaxszal szemben. A lányommal azóta rendszeresen eljárok sportolni, rengeteget beszélgetünk, én pedig sokkal jobban érzem magam. Azt tanácsolom minden sorstársamnak, hogy ne féljen segítséget kérni. A változókor nem betegség, csupán átmeneti állapot, és csak tőlünk függ, hogyan vészeljük át” – mondta el Gabi.
Ami még segíthet:
- hallgassunk meditációs zenét,
- relaxáljunk,
- igyekezzünk tudatosan kontrollálni az alvásunkat,
- a rendszeres mozgás fontos, de mindenképpen olyan mozgásformát válasszunk, ami örömet ad: a tánc, a csoportos sporttevékenységek rengeteg pluszt adhatnak az életünkhöz;.
- beszélgessünk a sorstársainkkal: szervezzünk barátnős programokat, menjünk moziba, iratkozzunk be tanfolyamra, járjunk workshopokra;
- a kiegyensúlyozott étrend, a kalcium- és D-vitamin-tartalmú élelmiszerek pozitív hatással lehetnek a hormonális változások okozta panaszokra. A kalória mennyiségének csökkentésével, illetve a rostdús gyümölcsök, zöldségek és sovány tejtermékek rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a kellemetlen tünetek ellen.
(Nyitókép: Getty Images)