Pontos statisztika nem ismert, de a menstruáló nők legalább 60%-a erősen vagy elviselhetően, de biztosan szenved a PMS néhány tünetétől, ami lehet alvászavar, fáradtság, érzékenység, kimerültség, étkezési szokások változása (kívánósság vagy éppen étvágytalanság), idegesség, harag, düh, ingerültség vagy folyamatos bosszankodás.
A tünetek jellemzően a menstruáció előtt 7-10 nappal, vagyis a tüszőrepedés és a menzesz közötti időben jelentkeznek, majd a vérzés kezdete után 1-2 napon belül maguktól megszűnnek. A premenstruációs szindróma közvetlen kiváltó oka pontosan a mai napig nem ismert.
A PMS előfordulási gyakorisága összefüggésbe hozható a menstruációhoz való viszonnyal akár egyéni, akár családi, akár társadalmi szinten.
Megfigyelték, hogy a PMS gyakoribb olyan nőknél/lányoknál, akiknek a közvetlen környezetében, a családon belül másoknak is vannak hasonló panaszaik. De a kulturális tényezők, a menstruációhoz való viszony is befolyásolja, például a nyílt, őszinte, bizalmas és támogató anya-lánya kapcsolat pozitívan, ezek hiánya negatívan befolyásolja a PMS-t.
„Anyával mindig, mindent megbeszélünk, ő a legjobb barátnőm. Nagyon támogató, és tudom, ha problémám van, akkor mindenben segít, amiben csak tud. Furcsa dologra lettem figyelmes: a menstruációm előtti napokban ingerült lettem, alvászavaraim és falási rohamaim voltak. A félév és a vizsgaidőszak is nagyon kemény volt, és rengeteget stresszeltem, ami negatívan hatott a szervezetemre, így a ciklusomra is. Szóltam anyunak, hogy valami nagyon nincs rendben velem az utóbbi két hónapban. Természetesen azonnal tudta, mi a baj. Anyukám elmagyarázta, hogy ezt a tünetegyüttest PMS-nek hívják, majd hozott a gyógyszertárból egy növénykivonat-tartalmú tablettát, ami segített a PMS enyhítésében” – mesélte Bogi.
Bármennyire is hihetetlen, a környezetünk is hathat ránk:
„Lilla pár hónappal ezelőtt mesélt nekem arról, hogy számára a PMS igazi pokol: falási rohamai vannak, állandó hangulatingadozással küzd, rosszul alszik, sokszor depressziós. Napi szinten beszéltünk a témáról, majd nagy nehezen életmódot váltott: sokat mozog, és egy gyógynövényes gyógyszert is szed, így szerencsére mostanában már jobban van. Velem viszont érdekes dolog történt: két hónapja én is tapasztalom a PMS tüneteit, bár a családban és nálam sem volt ez jellemző. Szóval semmi mással nem tudom magyarázni, minthogy annyira beleéltem magam Lilla helyzetébe, annyira szerettem volna megoldani a problémáját, hogy napi szinten foglalkoztam ezzel, a PMS igazi szakértője lettem és rám is „átragadt”, mert a tüneteket tökéletesen produkálom” – mondta Luca, aki orvosa tanácsát kérte ki, hogy mit tegyen, így a barátnőjéhez hasonlóan életmódot váltott, és elkezdett jógázni is.
A kulturális tényezők is hatnak a menstruációhoz való viszonyra olyan vallási vagy társadalmi közegekben, ahol a menstruáció a tisztátalanságot jelképezi.
Nepálban a mai napig él a chhaupadinak nevezett tradíció. A chhaupadi idején minden menstruáló nőnek el kell mennie az otthonából. Ebben az időszakban a fiatal lányok és nők kiközösítve laknak, a közösség távol tartja magát tőlük, mert tisztátalannak véli őket.