Egy Egyesült Államokban végzett felmérés szerint az embereknek mindössze 8 százaléka tölti az éjszakákat meztelenül, azaz alszik bármiféle pizsama, hálóing vagy alsónemű nélkül. Pedig kutatások szerint a meztelen alvásnak számos jótékony hatása van az egészségre.
Szabályozza a cirkadián ritmust
Az elalváshoz nélkülözhetetlen a megfelelő testhőmérséklet. A cirkadián ritmus, vagyis az alvási-ébrenléti periódusok váltakozásának egyik fontos eleme a testhőmérséklet csökkenése. Ahogy a szervezetünk melatonint termel az elalváshoz, a testhőmérséklet is folyamatosan csökkenni kezd, ez az egyik jelzés a testünk számára, hogy ideje pihenni. Ha a testünket kellően hűvösen tartjuk már este, lefekvéskor például úgy, hogy ruha nélkül fekszünk le, sokkal könnyebben merülünk majd álomba. Ez az alacsonyabb hőmérséklet az alvás minőségét is javítja.
Ezzel ellentétben, ha zoknit, meleg pizsamát veszünk fel, akkor alvás közben könnyen túlmelegszik a testünk, ami megzavarja a bioritmusunkat: gyakran fel-felébredhetünk, a visszaalvás pedig nehézkes lehet.
Jótékonyan hat az anyagcserére
A kutatások kimutatták, hogy az alacsonyabb alvási hőmérséklet jótékony hatással van az anyagcserére is. Az ugyanis aktiválja a barna zsírszövetet, aminek hatására a test felesleges kalóriákat éget el, hogy hőt termelhessen.
Hat a szexuális életre
Ha alvás közben csupasz bőrünk összeér a párunkéval, az növeli a szervezet által termelt oxitocin mennyiségét. Az oxitocin (szerelemhormon) fokozza a kötődést, sőt még a nemi vágyat is.
Csökkenti a hüvelyfertőzések kialakulásának gyakoriságát
Ha bugyiban alszunk, az befolyásolhatja az intim testrészek egészségét is, hiszen a nyirkos és meleg környezet nagyon kedvez a baktériumok és gombák szaporodásának. Ha meztelenül alszunk, akkor szellőznek az intim testrészek is, így csökkenhet a gombás fertőzések vagy a bakteriális vaginózis kialakulásának rizikója is.
Növeli az önbizalmat
Tudósok olyan embereket vizsgáltak, akik alacsony önértékeléssel rendelkeznek. Nekik az volt a feladatuk, hogy a lehető legtöbb időt töltsenek meztelenül az otthonukban. A kísérletben részt vevők négy nap után azt mondták, az önbizalmuk jelentősen javult.
Ugyancsak tudományos kísérlet támasztotta alá, hogy a meztelen alvás javítja a testünkkel való kapcsolatunkat, és ez jó hatással van az önbizalmunkra.
Arról se feledkezzünk meg, hogy az alváshiány mennyi egészségügyi problémát okozhat:
- szív- és érrendszeri rendellenességeket okozhat,
- gyengül a koncentrálóképesség,
- kihat az emlékezőképességre,
- hízáshoz, cukorbetegség kialakulásához vezethet,
- magas vérnyomást idézhet elő.
Ha meztelenül jobban és mélyebben alszunk, akkor ezeknek a rizikóját is könnyen csökkenthetjük.
Hirdetés
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!