nlc.hu
Tabuk nélkül
Rossz szokások, amik nehezítik az elalvást

Rossz szokások, amik nehezítik az elalvást

A jó alvás nemcsak azért fontos, hogy helyt tudjunk állni a mindennapok viharában, hanem azért is, hogy erős és tettre kész immunrendszerünk legyen.

Ha problémánk van az alvással, az nem csupán azért baj, mert álmossá és fáradttá válunk, hanem kihathat az egészségünkre. Az immunrendszerünkre is káros hatással lehet, ha hosszú távon nem alszunk eleget jó minőségben.

Dr. Christine Hansen, a Sleep Like a Boss alvástréning alvásterapeutája szerint nincs egyetemes, egyetlen, mindenkinek megfelelő megoldás arra, hogy a jó – minőségben és mennyiségben is megfelelő – alvást elérje, de az megállapítható, hogy akkor tudunk jól aludni, ha napközben mindent megteszünk az éjszakai nyugalmunk érdekében.

Rossz szokások, amik nehezítik az elalvást

(Fotó: Getty Images)

A szakember több rossz szokást írt le, amelyek nehezítik az elalvást.

Rossz kávézási rutin

A délutáni kávézás nem jó ötlet, ha jól szeretnénk aludni. Ha ezt az egy szabályt betartjuk, hogy lefekvés előtt nyolc órán belül már nem fogyasztunk koffeint, hamar javulni fog az alvásunk minősége is.

Alvás előtti edzés

Bár a jó alváshoz elengedhetetlen a rendszeres testmozgás, nem mindegy, hogy mikor végezzük az edzéseket. Ha túl közel esik az intenzív mozgás a lefekvési időhöz, akkor megzavarhatja az alvást, mert a testünket elárasztjuk stresszhormonokkal. Edzés után kell adni időt a szervezetünknek, hogy lecsillapodjon. Ha csak lefekvés előtt van időnk mozogni, akkor válasszunk kevésbé megerőltető edzést.

A telefon a hálótárs

Ha úgy próbálunk elaludni, hogy közben nyomkodjuk a telefont, az nem a legjobb ötlet: a mobil és az elektronikai eszközök kék fénye akadályozhatja az alvási ciklust irányító hormon, a melatonin termelődését a szervezetünkben.

Nincs esti rutin

A többség tisztában van azzal, hogy a gyerekeknek szükségük van esti rutinra a jó alváshoz, de ezt a felnőttekre már nem tartják érvényesnek. Pedig valójában nekünk is az kellene, hogy ugyanabban az időpontban, ugyanolyan előkészülettel térjünk nyugovóra, mert így ismeri fel a szervezetünk, hogy most már itt az ideje, hogy aludjon. A kialakított rutinhoz pedig következetesen tartani kell magunkat!

Dehidratáltan fekszünk le aludni

Ha nem figyelünk a napi folyadékbevitelre, az rengeteg problémát generálhat, egyebek mellett az alvást sem segíti. Ha pedig még alkoholt is fogyasztottunk, akkor az is dehidratálttá tehet, ráadásul megzavarhatja az alvásciklust, és megfoszthat a minőségi alvástól.

Az ágy csak alvásra való – ezt sokan nem tartják így!

Az ágy, ahol aludni szoktunk, az alvásra való. Nem arra, hogy e-maileket válaszoljunk meg, miközben benne fekszünk, vagy épp reggelizzünk, esetleg tévézzünk onnan. A szakember szerint az alváson (és az együttléten) kívül nagyon mást nem szabad az ágyban csinálni, ha jól akarunk aludni éjjelente. A Semmelweis Egyetemnek egy 2018-as publikációja szerint Magyarországon az emberek több mint 9 százaléka szenved krónikus inszomniában, ami azt jelenti, hogy az érintettek esetében három hónapon keresztül fennáll a probléma annak ellenére, hogy egyébként lenne lehetőségük aludni. Figyeljünk magunkra, és változtassunk a rossz szokásainkon!

Hirdetés

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető. 

Sedacur

Vény nélkül kapható gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top