
A hólyaghurutot köznapi nyelven felfázásnak is nevezzük, pedig ehhez a betegséghez a hidegnek csupán annyi köze van, hogy könnyebben alakul ki a hólyagfertőzés olyankor, ha az altestünk kihűlt.
A hólyaghurut különböző okok miatt, például bizonyos hajlamosító tényezők megléte, szervezetünk meggyengült védekező rendszere, illetve a női gáttájék anatómiája miatt alakulhat ki könnyebben. A hólyaghurut bakteriális eredetű fertőzés, amiért az esetek 70-90 százalékában az E. coli nevű bélbaktérium a felelős.
A nőknél gyakrabban alakulhat ki hólyaghurut, mivel a húgycső külső nyílása, a hüvelybemenet és a végbélnyílás közelsége miatt a „betolakodók” könnyedén bejuthatnak a húgycsőbe. A mindössze néhány centiméteres női húgycsövön át pedig gyorsan elérik a hólyagot is. A hólyagba feljutott E. coli baktériumok rendkívül gyorsan képesek megtapadni és szaporodni, számuk 17-20 perc alatt megduplázódhat.
Ezért fontos már az első tünetek jelentkezésekor tenni a felfázás ellen: a baktériumok eliminálásával, illetve szaporodásuk gátlásával, valamint a tünetek csökkentésével megakadályozhatjuk a betegség súlyosbodását.

(Fotó: Getty Images)
A hólyaghurut jellemző tünete az állandó, sürgető vizelési inger, az égő érzéssel járó hólyagürítés, alhasi fájdalom. A húgyhólyagot bélelő hám gyulladás okozta irritációja miatt akár véres vizelet is megjelenhet.
Felfázásra hajlamosító tényezők:
- mivel a hüvelybemenet közvetlenül a húgycsőnyílás mellett található, így a hüvelyflórában élő baktériumok könnyen átjuthatnak a húgycsőbe,
- kevés folyadékfogyasztás,
- a vizelet visszatartása,
- hólyagürítési zavar, vesekő,
- nyáron, ha vizes fürdőruhában vagyunk órákon keresztül,
- aktív szexuális élet nem megfelelő higiénés szokások mellett,
- tartós stressz.
Hogyan előzhetjük meg a felfázás kialakulását?
A hüvelyflóra egyensúlyának fenntartása is kulcsfontosságú a hólyaghurut kockázatának csökkentésében. Minden olyan tényező, amely a hüvely savas kémhatását lúgos irányba tolja, elősegíti a kórokozók szaporodását.
- Igyunk sok folyadékot (víz, gyógynövényes teák)!
- Kerüljük a szappanok és intimspray-k alkalmazását az intimterületen: tisztálkodáshoz elegendő a bőséges langyos víz, esetleg pH-semleges szappan vagy tusfürdő használata,
- Tegyünk meg mindent a személyes higiéniáért, különösen a menstruáció alatt, illetve a szexuális aktus előtt és után.
- Ne maradjunk sokáig vizes fürdőruhában!
- Ne viseljünk műszálas alsóneműt!
- Időben menjünk vécére, gondoskodjunk a hólyag rendszeres és teljes ürítéséről!
- Táplálkozzunk minél egészségesebben, hiszen ez is hozzájárul az immunrendszerünk normál működéséhez, így a fertőzések kivédéséhez.
- Antibiotikumkúra után a bélflóra mellett a hüvelyflóra egyensúlyának visszaállítására is fordítsunk gondot.
Amennyiben kialakult a hólyaghurut, a tünetek megjelenésekor kulcsfontosságú a bőséges folyadékfogyasztás és gyógynövény alapú készítmények használata. Jó szolgálatot tehet a csalán, kukoricabajusz és a medveszőlőlevél is. Ha pár napon belül nem múlnak el a tünetek, mindenképp keressük fel háziorvosunkat.
Hirdetés
Felfázás? Cselekedj időben!
Az Urzinol tabletta a húgyutak betegségeire évszázadok óta bevált gyógynövény, a medveszőlő levelének kivonatát tartalmazza. Az Urzinol hasznos segítség az egyszerű hólyaghurut korai tüneteinek – sürgető vizelési inger, illetve égő érzéssel járó hólyagürítés – enyhítésében. Mindez a medveszőlőlevélben található növényi összetevők igazolt antibakteriális, valamint gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető.Fotó: Phytotec Hungária Bt.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER.
A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!