nlc.hu
Tabuk nélkül
Változókorban sokat segít a nyitott, rugalmas hozzáállás

Klimax: sokat segít a rugalmas hozzáállás

A változókor az élet velejárója, egy átmeneti állapot, amit könnyebben átvészelhetünk, ha tudatosan készülünk rá, és kihozzuk ebből az időszakból a legtöbbet!

A korral járó rugalmatlanságon nemcsak a gyorsan változó világ kihívásaira adott lassabb, rugalmatlanabb reagálást lehet érteni, hanem a kötőszövetek fő alkotóelemeinek (pl. hialuronsav, kollagén, elasztin) hiányából fakadó problémákat is. Ez utóbbival járó látványos változások a bőr- és haj szárazsága, körmök töredezése, szemszárazság.

Kevéssé látványosak például a hüvelyszárazság, csontsűrűség-csökkenés, fogvesztés, krónikus ízületi problémák.

A változókor bosszantó tünetei

A hormonok csökkenéséhez társuló tünetek meglehetősen változatosak, intenzitásuk is széles skálán mozog, sőt előfordulhat, hogy egy-egy tünet időszakosan felerősödik, majd teljesen eltűnik. A megváltozott hormonháztartáshoz való alkalmazkodás egyénenként változó ideig, akár 5-10 évig is eltarthat.

A klimax ismert és kevésbé ismert tünetei:

  • izzadás, kivörösödés,
  • hőhullámok,
  • nyugtalanság és alvászavarok,
  • súlygyarapodás,
  • hüvelyszárazság és az ahhoz társuló tünetek – száraz, feszülő érzés az intimtájékon, közösüléskor érzett fájdalom –, vizelettartási nehézség (inkontinencia), húgyúti fertőzések,
  • csontritkulás, következményes csonttörések,
  • a fogak romlása és elvesztése.

A hétköznapok nehezebbé válhatnak a szokatlan, sokszor kellemetlen tünetek miatt, ezért az sem mindegy, ki hogyan fogadja és ki mennyire készül fel a teste átalakulására!

Fő a tudatosság!

A testi-lelki tünetek kezelésére érdemes kipróbálni a gyógynövények kúraszerű használatát, hangulatunk javítására például főzzünk teát orbáncfűből.  

Nagyon fontos a rendszeres testmozgás is: válasszunk olyan mozgásformát, amiben örömünket leljük, ami feltölt. Ilyen lehet a jóga, a tánc vagy a csapatsportok.

Merjünk beszélni a problémáinkról akár a családtagjainkkal, akár szakemberrel.

Rendelkezésre állnak olyan hormonkészítmények, amelyekkel a klimaxos panaszok hatékonyan enyhíthetők, de az ilyen gyógyszereket csakis folyamatos orvosi ellenőrzés mellett szabad szedni. A tüneteket végül is hormonhiány okozza, ezért akár „logikus” megoldásnak is tűnhet a hiányzó hormonok gyógyszeres pótlása, nem árt azonban tudni, hogy a hormonkezelés nem mindenkinek javasolható. Ha például a családban előfordult már emlőrák vagy trombózis, olyankor nem is javasolják a hormonterápiát, mert a szervezetbe mesterségesen bejuttatott ösztrogénhormon az arra hajlamosaknál fokozhatja ezen betegségek kialakulásának a kockázatát.

Hüvelyszárazság esetén a szexuális aktus síkosítók használatával is megkönnyíthető, ez azonban csak átmenetileg jelent gyógyírt. Ha huzamosabb ideig fennáll a probléma, akkor kifejezetten a hüvelyszárazság kezelésére javasolt, hormonmentes hüvelyi készítmények közül érdemes választani, amelyek tartós segítséget nyújthatnak a panaszok enyhítésében. Súlyosabb esetben lokálisan alkalmazható hormontartalmú készítményekre lehet szükség, amelyeket érdemes kombinálni hidratáló-regeneráló hatású, hormonmentes készítményekkel is. A terápiás döntést azonban mindenképpen bízzuk nőgyógyászra!

A száraz szemet és a vele járó kellemetlenségeket a legtöbb esetben elég könnyen orvosolhatjuk úgy, hogy szemcseppet, műkönnyet csöpögtetünk a szembe. Ezt mi magunk is megtehetjük, de legtöbb esetben a hozzátartozónk is képes rá – nekünk csak arra kell ügyelni, hogy ne feledkezzünk meg a rendszeres használatáról.

  • Az ösztrogén- és pajzsmirigyhormon-hiány ízületi fájdalmakat, izommerevséget, izomerő-csökkenést is előidézhet a változókorban. Az izommerevségen segíthet, ha figyelünk a D-vitamin bevitelre és rendszeresen mozgunk, tornázunk, edzünk.
  • Az aktív életmód, a rendszeres mozgás sokat segíthet a csontritkulás megelőzésében is!
  • A fogak elvesztése elleni harcban fontos a naponta legalább kétszeri fogmosás fluoridos fogkrémmel, a fogközök tisztítása speciális kefével vagy fogselyemmel, valamint a cukros élelmiszerek helyett zöldségek, gyümölcsök fogyasztása. A tünetként jelentkező szájszárazság miatt többet kell inni.

Legyen a hangsúly a megelőzésen, a rendszeres szűréseken!

Változókorban a nőknél nagyobb eséllyel alakulhat ki például méhnyakrák, petefészekrák és emlőrák. Rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok során azonban ezeket a betegségeket korán fel lehet fedezni, ami nagyobb esélyt ad a sikeres kezelésre és a teljes gyógyulásra.

(Címlapkép: Getty Images) 

Hirdetés

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt, a néhány növényben fellelhető, ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszan tartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

Vény nélkül kapható gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top