Az egészséges hüvelyflórában tejsavterelő baktériumok élnek, amelyek biztosítják annak védelmét. A természetes biológiai rendszer észrevétlenül védi az intim egészségünket, de ha a tejsavbaktériumok elpusztulnak, vagy jelentős mértékben csökken a számuk, a hüvelyflóra felborulhat, és kellemetlen fertőzések alakulhatnak ki.
A megfelelő hüvelyflóra működésének egyik tünete, ha nincs tünete. Sokan azt gondolják, hogy a hüvelyi folyás problémát jelez, pedig ez nem feltétlenül igaz. A színtelen, szagtalan, vizes állagú folyás valójában természetes: a test öntisztuló folyamatának része. Akkor sem kell azonnal betegségre gondolni, ha az egészséges folyás mennyisége megváltozik, ugyanis ha az ovuláció közeledik, olyankor esetleg sűrűbb, tojásfehérje-állagú váladék is távozhat a testből. Mindez annak a hormonális folyamatnak a természetes része, amely a női szervezet működését irányítja. A rendszer azonban nagyon sebezhető, a védelmet biztosító tejsavbaktériumok megfogyatkozása, vagy hiánya esetén megváltozik a hüvely pH-ja, ami kedvező körülményeket teremt a hüvelyben élő gombák és baktériumok gyors szaporodásának. Ezt sok esetben megelőzhetjük olyan készítmények használatával, amelyek pótolják a tejsavbaktériumokat, vagy elősegítik a megmaradt telepek növekedését.
Mi befolyásolhatja az intim harmóniát?
A hüvelyflóra egyensúlyának felborulása, azaz a kórokozók elszaporodása hüvelygyulladáshoz vezethet. A kellemetlen tünetekkel járó betegséget a nők legtöbbje legalább egyszer átéli. A nem megfelelő étkezési szokások, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, vérszegénység, változókor, a műszálas fehérneműk használata, a gyakori uszodába járás, az elhanyagolt csakúgy, mint a túlzásba vitt intim higiénia, valamint az antibiotikumok, hormontartalmú fogamzásgátlók, fokozott szexuális aktivitás, gyakori partnercsere vagy új partnerrel kezdett kapcsolat mind-mind hozzájárulhatnak a szervezet természetes védelmének felbomlásához.
Milyen következményekkel lehet számolni?
Ha a fentebb említett okoknál fogva megbomlik a harmónia, egyebek között bakteriális vaginózis alakulhat ki.
A bakteriális vaginózis bőséges, híg, szürkés színű és általában kellemetlen, halszagú folyással jár, melyet égő érzés is kísérhet.
Antibiotikum kúrával a fertőzés kezelhető, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a kórokozók elpusztítása mellett gondoskodni kell a hüvely normál baktériumflórájának visszaállításáról is. Ha ezt elmulasztjuk, a hüvelyfertőzések – bakteriális és gombás egyaránt – könnyen visszatérhetnek. Lehetőleg olyan terméket válasszunk erre a célra, amely a szervezet saját Lactobacillus-törzseinek újraépítését segíti.
Tipp: Megfelelő táplálkozással, probiotikumos készítmények szedésével megvédhetjük a jótékony hatású baktériumokat. Továbbá olyan lokálisan alkalmazható hüvelykrémeket is használhatunk, amelyek segítik a hüvelyben élő jótékony tejsavbaktériumok szaporodását.