A haj minősége részben örökletes, de hatással van rá a táplálkozásunk, az életvitelünk, a hajápolási szokásaink.
Töredezett, száraz, hullik, lassan nő a haj? Esetleg a bajusz és a szakáll területén erősebb és sötétebb szőrszálak jelennek meg? Az előbbiek hátterében vashiány vagy hormonális gondok (például pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, szülés utáni állapot, kamaszkor) is lehetnek, míg az utóbbi esetben magas inzulinszint okozhatja a jelenséget.
Ha úgy érzed, mindent megtettél azért, hogy egészséges, csillogó és dús hajad legyen, mégsem vagy elégedett az eredménnyel, esetleg kórosnak találod a hajhullást, akkor fordulj szakemberhez!
Mi a teendő?
Szükség van egy alapos orvosi kivizsgálásra, amely előtt valamennyi kísérő tünetet vegyük számba, majd mondjuk is el az orvosnak, hogy a laborvizsgálatot megfelelően lehessen összeállítani a diagnózis felállításához. Bár gyakori ok a vashiány, a hormonális probléma miatti hajhullást vaspótlással nem lehet orvosolni.
Egy egyszerű vérvétellel ellenőrzik többek között a TSH, a prolaktin, a férfi és a női nemi hormonok, valamint a vércukor és az inzulin szintjét, ami alapján megállapítják, hogy hormonális probléma vagy vashiány áll-e a gondok hátterében.
Vashiány és hajhullás
A vashiány is járhat hajhullással, de egy sikeres fogyókúra után ugyancsak hullhat a hajunk. Ez abban az esetben történik, amikor egyoldalú táplálkozással, a nyomelemek és a vitaminok pótlásának elmulasztásával értük el a súlycsökkenést. Ilyenkor a vashiány mellett kialakulhat cinkhiány is.
Melyek a vashiány tünetei?
A hajhullás mellett a vashiány tünete lehet a fáradtság, kimerültség, levertség, szédülés, csökkent koncentráló képesség, sápadt arc, heves szívverés, duzzadt nyelv, töredezett körmök, száraz bőr, berepedezett ajkak, herpesz megjelenése, nyugtalan láb szindróma, légszomj, hideg végtagok és gyengült immunitás is.
A fennálló problémák kezelése, az étkezés optimalizálása, a vitamin-, ásványianyag- és nyomelemhiány rendezése általában meghozza az eredményt. Eredményes vaspótlással a hajhullás is megszűnik.
Ha a vashiányos állapot megszüntetéséhez nem elég megreformálni az étkezésünket, akkor mindenképp olyan vaspótló készítményt válasszunk, amelynek hatását klinikai vizsgálatok igazolják. Ha vaspótlásra van szükségünk, akkor feltétlenül olyan készítményt érdemes választanunk, amelynek magas az elemivas-tartalma.
Tudtad? A vasat tartalmazó multivitaminok nem alkalmasak a vashiány rendezésére, mert a benne lévő egyéb összetevők – legfőképp a kalcium és a magnézium – gátolják az egyébként is kevés vastartalom felszívódását!
Hirdetés
Kezeld a vashiányt!
A Maltofer az egyetlen recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer, amely szilárd és folyékony formában is kapható.
A Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek.
Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be.
Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- ital összetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem.
Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható 100 mg vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek
Fotó: Phytotec Hungaria Bt.