Minden harmadik, menopauzában lévő nő szenved a hüvelyszárazság tüneteitől, ennek ellenére mindenki csak a hőhullámokról és az alvászavarról vagy épp a libidó csökkenéséről beszél.
Ismert magyar nők is nyilatkoztak már a klimaxszal kapcsolatban:
- Jakupcsek Gabriella: A napos B oldal című könyvében szakemberek segítségével mutatja meg, hogy nincs okunk kétségbeesni, ha a fiatal éveinkről már inkább csak múlt időben beszélhetünk.
- Iványi Orsolya: A középkorú nők helyzetének, kihívásainak és lehetőségeinek témáját tűzte a zászlajára, úgy gondolja, ez az életszakasz kiváló lehetőség önmagunk újradefiniálására.
- Az előző évadban a Játékszín műsorára tűzték a Menopauza című színdarabot, amelyhez híres és közkedvelt színésznők adták a nevüket, a színpadon is képviselve, hogy a változókor nem tabutéma, nem egy olyan állapot, amiért a nőknek szégyenkezniük kell.
Ne kezeljük tabuként a hüvelyszárazságot, mert a probléma és annak megoldása legalább annyira komoly téma, mint a változókor többi tünete!
Mi történik?
A klimax során csökken az ösztrogénszint, a hüvelyhám fokozatosan elvékonyodik, sorvad, romlik a vérellátása. A hámszövet veszít rugalmasságából, és izgalmi állapotban sem éri el a megfelelő nedvességet. Az együttlétek ezért fájdalommal és akár apróbb hámsérüléssel is járhatnak. Emiatt a nők rettegni kezdenek az intimitástól, aminek következtében a felek elhidegülhetnek egymástól. Hogy ez ne forduljon elő, fontos, hogy nyíltan beszéljünk a hüvelyszárazságról!
A száraz hüvely miatti égő, feszülő érzés akár állandósulhat is, azaz a probléma nem oldódik meg magától, kezelni kell! Azzal is számoljunk, hogy a hüvelyflóra megváltozása még fogékonyabbá teszi az amúgy is gyengült hámszövetet a fertőzésekre.
Mit tehetünk?
Igyunk elegendő mennyiségű folyadékot (napi 2-2,5 liter az ajánlott), és ne tartsuk vissza a vizeletünket. A kevés folyadék és a pangó vizelet ugyanis kedvező feltételeket teremt a kórokozók elszaporodásának. Emellett a megfelelő személyes higiénia is elengedhetetlen, de nem szabad házi praktikákkal próbálkozni a hüvelyszárazság ellen, ugyanis könnyen tönkre tehetjük a hüvely baktériumflóráját. Egyetlen testápoló, babaolaj sem alkalmas a tünetek kezelésére! A síkosító készítmények segítséget nyújtanak abban, hogy az együttlétek ne legyenek kellemetlenek és fájdalmasak. A vizes alapú készítmények nagyon népszerűek, de ezekről tudni kell, hogy az aktust ugyan megkönnyítik, ám a hatásuk csak időleges.
Egy viszonylag újkeletű módszer a lézeres kezelés, amellyel a hüvelyi szövetek kollagéntermelését serkentik. Ennek hatására a hüvelyhám gyorsabban regenerálódik, kellően megvastagszik. Mindemellett a rendszeres szexuális élet is javítja a hüvely szöveteinek véráramlását, így ez késleltetheti, vagy meg is akadályozhatja a hüvelyszárazság kialakulását.
A legcélravezetőbb, ha kifejezetten a hüvelyszárazság kezelésére fejlesztett hüvelyi hidratáló termékeket keresünk a gyógyszertárban, amelyek változatos összetételűek – például tejsav, gyógynövények, olajok, hialuronsav –, és rendszeres napi, illetve szükség szerint hosszantartó használatuk segít regenerálni és hidratálni a hüvelyhámot.
Hirdetés
Hüvelyszárazság? Enyhítse tartósan!
A hialuronsavat és gyógynövénykivonatokat tartalmazó hormonmentes Cikatridina hüvelykúp enyhíti az együttlétek során és a mindennapokban jelentkező hüvelyszárazság okozta tüneteket. A hialuronsav nedvességgel tölti fel a hüvelyhám kiszáradt szöveteit, elősegíti a hámosodást, és táplálja a szöveteket. Igazoltan hatásos és biztonságos a hüvelyszárazság tünete, az intim tájékon jelentkező viszkető-feszülő érzés enyhítésében. Bármely életkorban, bármilyen eredetű hüvelyszárazság esetén alkalmazható, akár hosszú távon is. A tartós hatásért a kúra szükség szerint folytatható, ismételhető.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.