Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint több mint másfél milliárd ember, vagyis a világ népességének 24,8 százaléka vashiányos.
A vashiány nem hirtelen jelentkezik, hanem viszonylag „alattomosan”, lassan alakul ki, amíg a szervezetünk vasraktárai megfogyatkoznak, majd kiürülnek. A vashiány oka egyebek mellett lehet az is, ha nem viszünk be elég vasat, illetve, ha túl sok vasat veszítünk. A tünetek mindkét esetben ugyanazok lehetnek:
- fáradékonyság,
- gyengeség,
- terhelhetőség csökkenése,
- fejfájás,
- szédülés,
- sápadtság,
- hajhullás,
- szívdobogásérzés,
- torokszorítás,
- nyelési zavarok.
Ha valaki indokolatlanul és folyamatosan fáradt, emellett sápadt, fejfájós vagy éppen hullik a haja, jól teszi, ha csináltat egy rutin labort. Ebben a vizsgálatban viszont alapból csak a szérumvasszint van benne, ami akár normál tartományban is lehet, csakúgy, mint a hemoglobin, még akkor is, ha a vashiányos panaszok már fennállnak.
Legyünk alaposabbak!
A vérben szállított vas szintje enyhe vashiányban még nem csökken, és a hemoglobinszint is a normál tartományban lehet, de a vasraktárak már ilyenkor elkezdenek kiürülni. Vasraktáraink állapotának legjobb indikátora a raktárvas vagy a ferritinszint. Ezért érdemes teljes vasanyagcsere-panelt kérni, ami a ferritinszint mellett további vasparamétereket is vizsgál, mint a teljes vaskötőkapacitást és a transzferrin telítettséget, valamint a transzferrinszintet.
„Hiába küldött el a háziorvosom laborvizsgálatra, a problémám okát semmi nem jelezte, és továbbra is fáradékony voltam, kedvetlen, nem tudtam a munkámra koncentrálni, hullott a hajam. Nem volt más választásom, visszatértem az orvosomhoz, aki azt javasolta, hogy jelentkezzek be egy átfogóbb, teljes vaspanelt kimutató vizsgálatra. Ezt sajnos ő nem tudta lekérni, így végül magánlaborban készítették el. Az eredményt aztán az orvosom kiértékelte, és megkezdődött a problémám célzott kezelése. Azóta eltelt 4 hónap, és szerencsére sokkal jobban vagyok” – mesélte Éva.
Kisokos: a vashiány laboratóriumi vizsgálata
- szérum ferritin: a vas raktározásáért felelős fehérje, már kezdeti vashiány esetén is csökken a szintje.
- szérum vas: kifejezett vashiány esetén értéke alacsonyabb a normál szintnél.
- teljes vaskötő kapacitás (TVK): értéke a vashiány mértékével párhuzamosan növekszik.
- transzferrinszint: a transzferrin a vas vérben történő szállításáról gondoskodik, szintje párhuzamosan emelkedik a vashiány mértékével.
- transzferrin szaturáció: a transzferrin molekula telítettsége a vas hiányával egyenesen arányosan csökken.
Hirdetés
Kezeld a vashiányt!
Fáradtság, sápadtság, hajhullás, fejfájás, gyakori megbetegedés? Ezek a vashiány tünetei! Kezeld Maltofer rágótablettával, ne várd meg, míg vérszegény leszel!
A vasat egyedülálló formában tartalmazó Maltofer „más vas”, mint a többi:
- kényelmes, bármikor, étkezéskor is bevehető,
- biztonságos, mert felszívódása szabályozott,
- kíméletes, mert más típusú vaspótlóhoz képest jóval ritkábban okoz székrekedést.
A magas elemivas-tartalmú, vény nélkül kapható, vegán, glutén- és laktózmentes diétába is illeszthető, csokoládéízű Maltofer rágótabletta hatékony a vashiány megelőzésére és kezelésére. Már a Maltofer szirup is recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
Vény nélkül kapható 100 mg vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek
Fotó: Phytotec Hungaria Bt.