Nemcsak a zenéjük volt botrányosan jó és modern, hanem a külsejük is. Az idősebb generáció persze akkor is ájuldozott a rémülettől, de azért minden tini úgy akart kinézni, mint ők. Összegyűjtöttünk öt dolgot, amit a Beatlesnek köszönhetünk a divattörténelemben.
Gombafrizura
Ma már semmi botrányosat nem látunk a Beatles tagjainak frizurájában, de a hatvanas években ez a fület takaró hosszúság és a szembe fésült frufru olyan felháborítónak számított, hogy a Szovjetunióban egyenesen betiltották a viseletet. Ha arrafelé elkapott a rendőrség valakit az utcán gombafrizurával sétálni, akkor bevitték az őrsre, és büntetésképp kopaszra borotválták a fejét.
Az ikonikus frizurát Leslie Cavendish álmodta meg a hatvanas évek elején, aki akkoriban a Vidal Sassoon szalonban dolgozott. Állítása szerint soha senki nem mondta neki, hogy mit is kéne csinálnia ügyfele, Paul McCartney loboncával, egyszerűen csak jött az ötlet, hogy a forradalmi zenéhez lengébb fürtök illenek, így ilyenre vágta McCartney haját, és mivel a többieknek is megtetszett a kreációja, lassan az együttes összes tagja hozzá kezdett járni – kivéve Ringo Starrt, akinek a felesége, Maureen Cox maga is fodrász volt.
Aki nem akart vagy tudott arra várni, hogy megnőjön a saját haja, annak egyébként létezett Beatles-paróka is – amiből népszerűségének csúcsán napi (!) 15 ezer darabot adtak el. És ne gondoljuk, hogy a vevők között csak férfiak voltak: még Janet Leigh színésznő is pózolt egyet benne. Ha pedig már itt tartunk, tegyük hozzá azt is: Vidal Sassoon, a szalon vezetője egy idő után maga is rájött, micsoda aranybánya a Beatles-frizura, ezért elkészítette annak női verzióját is, amit aztán „bob”-nak nevezett el, és ami a mai napig népszerű fazon.
Nehru-zakó
A Beatles menedzsere, Brien Epstein vetette fel, hogy a fiúk a nagyobb népszerűség érdekében cseréljék le az ötvenes évekbeli bőrdzsekis, bőrgatyás megjelenésüket egy kicsit jól fésültebb imázsra, Paul McCartney pedig erre azzal kontrázott, hogy akkor már öltözzenek egyformán is, hogy a színpadon egységesebben nézzenek ki. A Beatles számára végül Pierre Cardin ötlete alapján Douglas Milling varrta meg a legendás Nehru-zakókat, amiknek se gallérjuk, se hajtókájuk nem volt, és az ő ötlete volt az is, hogy a ruhák színe a szürke legyen, mondván, az jobban mutat a fekete-fehér képeken.
A fazont egyébként még az 1940-es években tervezték Indiában, az angol gyarmattartók elleni megmozdulások idején, és nevét Paudit Jawaharlal Nehruról kapta, aki India első miniszterelnöke volt. Ez a zakó afféle kompromisszumnak számított akkoriban, hiszen átmenetet képezett a hagyományos indiai ruházat és a modern európai öltönyzakó között – ennek fényében (és egyáltalán a tagok jófiús külsejét látva) nehéz elhinni, de voltak, akik a Nehru-zakókat is felháborítóan merésznek találták, amikor a Beatles révén szélesebb körben is elterjedtek. Különösen azt kifogásolták sokan, hogy nem látszik bennük rendesen a fiúk nyakkendője.
Beatle-csizma
A 19. század nagy találmányai közé tartozott a vulkanizált gumi is, ami lehetővé tette, hogy létrejöjjön egy újfajta lábbeli: a Chelsea-csizma. Ebben az a különleges, hogy nem kell hozzá cipőfűző, mert a rugalmas anyag kitágul felvétel közben. Az új fazont Viktória királynő susztere találta fel, és egyébként maga az angol királynő is szívesen hordta.
Igazán népszerűvé azonban csak azután vált, hogy az Anello & David nevű londoni boltban kiszúrta magának Brian Epstein, a Beatles menedzsere, és rögtön rendelt is belőle a zenekar tagjainak, mert úgy vélte, hogy nagyszerűen megy majd a szűk nadrágjukhoz. Mindössze némi személyre szabott igazítást kért: picit hegyesebbre akarta az orrot, és magasított kubai sarkot kért hozzá, amilyet a flamencotáncosok is hordanak.
Ma már, amikor ősszel minden bolt tele van rugalmas bokacsizmákkal, nem nagyon értjük, mi volt ebben olyan botrányos – de azt tudni kell, hogy a hatvanas években szülői beleegyezés nélkül el se adtak ilyen cipőt a vágyakozó tiniknek. Egyébként ennek a „rosszfiús” imidzsnek köszönhető az is, hogy 1977-ben az első Csillagok háborúja filmben pont ilyen csukájuk volt a birodalmi harcosoknak is; persze fehérben.
Bors őrmester-kabát
1967-re sokan úgy vélték, hogy a Beatles karrierje már leszálló ágban van, és a fiúk nem tudnak semmi újjal előrukkolni majd. Ők maguk is érezték a nyomást, de aztán Paul McCartney előállt egy zseniális ötlettel: ne Beatles-lemezt csináljanak, hanem egy képzeletbeli zenekar képzeletbeli koncertjét vegyék fel a stúdióban. Ezzel a húzással teljes művészi szabadságot ajándékozott a bandának, egyben pedig lehetőséget arra, hogy újradefiniálják magukat.
Így született meg a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (Bors őrmester és a Magányos Szívek Klubjának Zenekara). A dologhoz pedig természetesen új jelmezek is kellettek – ezért megalkották a világ legrikítóbb katonai zakóit, megbolondítva pár valódi kitüntetéssel, és olyan betyárbajuszt növesztettek mind a négyen, amit egyetlen hadsereg sem tűrne meg.
A zakók szabását egy, a Portobello Roadon vásárolt régi, 18. századi katonai díszzubbony ihlette, amely nagyon más volt, mint a világháborúk keki színű egyenruhái: csupa dísz, csupa elegancia. A Beatles neonszínű látomásában pedig még ennél is feltűnőbb pszichedelikus darabokká transzformálódott.
Persze a botrány itt sem maradt el – az élénk színeket a kritikusok nem tartották elég férfiasnak, és persze a katonai körök is tiltakoztak, hogy az egyenruhát efféle kereskedelmi célokra alacsonyították le, sőt az is felháborította őket, hogy valódi, nehezen megszerezhető kitüntetéseket viselve bohóckodnak a zenészek. Mindemellett maga a katonai téma is elég kényes volt akkoriban a vietnámi háború miatt – sokan úgy vélték, hogy erre is utal a zenekar, ami nyilván volt, akinek tetszett, másoknak viszont kevésbé imponált.
Az album azonban minden botrány ellenére óriási siker lett – három hónap alatt 2,5 millió darabot adtak el belőle –, a borítón viselt Bors őrmester-dzsekik pedig divattörténetet írtak, és azóta is népszerűek maradtak – bár kissé fakóbb árnyalatokban. A nyolcvanas években Michael Jackson is szívesen hordott ilyen kabátokat, de manapság is népszerű a fazon, ezt bizonyítja, hogy amikor pár éve a Gap Kids számára Stella McCartney (Paul lánya) is tervezett egy hasonló kabátkát, az olyan népszerű lett, hogy a boltban rendszeresen rá kellett szólni a felnőtt vásárlókra, hogy ne tegyék tönkre az árut azzal, hogy megpróbálják belepréselni magukat.
Lennon-szemüveg
John Lennon erősen rövidlátó volt – 31 évesen a jobb szemét -8.25-ösnek, a jobbat pedig -7.5-ösnek mérték –, ezért 1966-ig kontaktlencsét hordott. Ekkor azonban szerepet vállalt egy szatirikus háborúellenes filmben, amelynek a címe Hogyan nyertem meg a háborút volt, Gripweed közlegényként pedig nemcsak a frizuráját változtatták meg (katonásan rövidre vágták természetesen), hanem szemüveget is kapott.
A jellegzetes, kerek keret pedig annyira megtetszett neki, hogy lecserélte rá a kontaktlencséjét, és ezzel meg is született a legismertebb Lennon-védjegy, amiből aztán persze valódi divatcikk vált. Maga a zenész több párat is birtokolt – a kedvence a narancsszínű lencsés volt, mert feng shui-hívőként úgy vélte, hogy ez növeli a kreativitását.
Mind közül a leghíresebb azonban az, amit 1980-ban azon a napon viselt, amikor lelőtték. Ez máig özvegye, Yoko Ono tulajdonában van, aki több alkalommal is kitwittelte a vérfoltos szemüveg képét, hogy ezzel is tiltakozzon az amerikai fegyverbirtoklási szabályok ellen.