Az első beteg, aki megkapta a BioNTech vállalat kísérleti, rák elleni vakcináját, melanómában szenved. A cég százhúsz résztvevőn teszteli a készítményt. Az RTL Klub Híradójának Boldogkői Zsolt genetikus-virológus magyarázta el a vakcina működését, valamint azt, hogyan változtathatja meg a világ rák elleni küzdelmét.
Az mRNS típusú vakcinák serkentik az immunrendszert arra, hogy felismerje a ráksejteket, majd aktiválja a T-sejteket, amik fel fogják ismerni a ráksejteket és elpusztítják őket.
Az első tesztalanyról mindössze annyit tudni, hogy kései stádiumú melanómában szenved. Ilyenkor nemcsak a szer hatékonyságát, hanem azt is tesztelik, milyen mellékhatásokat vált ki a beteg szervezetéből. Ezután egyre több embert vonnak be a tesztelésbe, és elkezdődnek a klinikai tesztek különböző szakaszai. A jelenlegi szer egyelőre csak a bőrrák ellen való, de Boldogkői Zsolt szerint már ez is hatalmas előrelépés, mert ha ez működni fog, az mRNS alapú vakcina koncepciója a rák többi fajtája ellen is működőképes lehetne. Ez pedig egy hatalmas áttörést jelentene a rák elleni küzdelemben. A szakember nagyon optimista, mert a koronavírus vakcinák idején felgyorsult adminisztráció segítségével előfordulhat, hogy a BioNTech rák elleni vakcináját akár már két-három év múlva használni lehessen a betegek gyógyítására.