Nyelvtörő a nevük, de a fél világ ezeket a norvég pulcsimintákat imádja

Benecz Judit | 2022. December 10.
Állítólag ha magunk kötjük, akkor az igazi a norvég mintás pulóver, de ettől nyugodtan tekintsetek el.

Ami a nyárnak a virág mintás ruha, az a télnek a norvég mintás pulóver. Fix és stabil pont, mindig van irányzat és stílus amibe tökéletesen passzol, mostanság akár flitteres szoknyákhoz és bőrnadrághoz is.

Ezek a legismertebb norvég pulóverminták

Mielőtt jobban belemennénk a lusekofte és selburose világába, tudni kell, minden skandináv országnak megvannak a saját, régmúltba visszanyúló népi mintái, amiket az avatatlan szem könnyen lenorvégmintáz. Ilyen például a lopapeysa, vagyis izlandi pulóver a jellegzetes, csipkegallérszerű mintájával, mi több, a Fair-sziget kötésmintái is világhíresek és hasonlóképp divatosak, a picinyke sziget azonban Skócia része. És ha már itt tartunk, Európa más népei is büszkélkednek kötésmintákkal, gondoljunk csak a franciákra, az olaszokra, és bizony a régi magyar keresztszemes minták se semmik, ha valaki pulóverré formálja őket. De mi most maradjunk a norvég mintáknál.

Selburose

Az egyik legrégebbi és talán legismertebb, az ismétlődő nyolcszögletű rózsaformákat ott találjuk mindenen, maximum eddig nem tudtad, hogy így hívják őket. A selburose eredete a 16. századra nyúlik vissza, akkortájt több európai országban is megjelent, Norvégiában Marit Guldsetbrua Emstadnak köszönhetően indított karriert, 1857-ben elsőként ő dísztett velük egy pár kötött kesztyűt Selbuban. Az egyujjas, fekete-fehér kötött kesztyű, a selbuvott ma már világhírű, a norvég öltözködéskultúra megkerülhetetlen eleme, eleinte azonban a kelengye részeként volt szokás elkészíteni. Köszönhetően annak, hogy az igazán gondos kivitelezésű kötött kesztyű sok időráfordítást igényel, a hajadon lányok feladata lett, hogy leendő férjük és az egész násznép számára kössenek egy-egy kesztyűt ajándékba – addig sem mászkáltak ide-oda. Emiatt gyakran egész fiatalon nekikezdtek a kesztyűkötésnek, hogy kellő számú darabbal rendelkezzenek az esküvőjük napjára.

Norvég kötött kesztyűk, köztük selburose mintás is (Fotó: Wikipedia/Kjersti Lie)

A rózsaminta aztán a kesztyűkről átterjedt nagyjából mindenre, gyakran olyan formában és feldolgozásban is, aminek már az ég világon semmi köze konkrétan Norvégiához, inkább téli, karácsonyi időszakkal hozzák összefüggésbe – hogy csak egyet mondjunk, a karácsonyi csúnya pulcsikon is gyakori a felbukkanása.

Setesdal minták

A tradicionális norvég kötésmintákat jelölik, amik a pulóvereket, sapkákat, kesztyűket, zoknikat is ékesítik. Vastagabb sorminták és apróbb kötésminták váltakozásából épül fel, kontrasztos színeket használva. Itt is egy asszony vált meghatározóvá, Annicken Sibbern volt az, aki az 1920-as években egy könyvbe összegyűjtötte a hagyományos kötésmintákat, mely aztán évtizedekig meghatározó alapmű volt a témában, ami segítette azt is, hogy a setesdal minták nemzetközi karriert fussanak be. A lusekofte, más néven setesdalsgnser egy máig népszerű kötött kabátka vagy kardigántípus, amit szintén ezek a minták díszítenek, eredete az 1800-as évekre nyúlik vissza. Eredetileg férfiak hordták a jellemzően fekete-fehérben elkészített ruhákat, amik mostanra a női gardróbokba is bekerült, és változatos színpárosításokkal hódít.

Lusekofte kötött kardigánok (Fotók: Norlender)

Marius minták

A Marius kötött pulóverek jellegzetes mintájáról van szó – ha volt gyerekkorodban bökős kötött pulcsid, azt jó eséllyel ilyesmi díszítette. A tradicionális norvég minták összegyúrásából 1953-ban született meg a pulóver mintázata Unn Søilandnak köszönhetően, de másik vonalon egy Bitten Eriksen művésznevű tervező is sajátjának vallja a mintát, ami így néz ki.

A Marius pulcsik egyszerűsített setesdal mintával dolgoznak, a dekor csak a nyakrésznél található, körkörös formában, elöl és hátul egyaránt. A piros, fehér és kék színek meghatározóak, eredetileg sötét alapon fehér mintákkal és piros kezdéssel tervezték meg azokat, de mára már más színvariációkban is megtaláljuk.

Mivel hordjuk a norvég mintás pulcsikat?

Köszönhetően annak, hogy az évtizedek során a norvég mintás pulóverek gyűjtőfogalommá és a nyugati országok téli divatjának alapelemévé vált, a mintáknak számunkra is lett egy ismerős, otthonos bája, melegsége. (Itt jegyeznénk meg, e ponttól elengedjük a lélekben velünk lévő népművelő kezét és norvég minta alatt fogjuk érteni a tipikus, téli sormintás szvettereket, ruhákat.)

De térjünk is vissza a bájhoz és kellemhez, amikről meg kell jegyezni, e pulóverek esetén könnyen fordulhat át öregesbe, ám csak akkor, ha a szett nem passzol. Fontos, hogy a pulcsi színei jól álljanak, kiemeljék színeinket, akkor lesz ragyogóbb, élettel telibb az arcunk. Ha ez megvan, akkor tekintsünk rá egyszerűen úgy, mint egy mintás pulcsira, és innentől néhány öltözködési jó tanács, amik segítségével csinos szetteket tudsz összedobni a norvég minták főszereplésével.

Fotó: Edward Berthelot/Getty Images

Fotó: Claudio Lavenia/Getty Images

Fotó: by Hanna Lassen/Getty Images

Fotó: Christian Vierig/Getty Images

Ha kedvet kaptál egy hasonló szetthez, mutatunk néhány lelőhelyet, hogy tudsz beszerezni norvég mintás kötött pulóvert vagy ruhát.

ralph lauren

Polo Ralph Lauren

mango pulover

Mango

bonprix

Bonprix

zalando yas

YAS - Zalando

springfield

Springfield

reserved

Reserved

desigual modivo

Desigual - Modivo

hm

HM

fjallraven

Fjallraven - Dockyard

zara pulover

Zara

 

Exit mobile version