A farmereken keresztül vizsgálta a fast fashion fogyasztás karbonlábnyomát és annak további éghajlati hatásait a hagyományos divathoz képest a kínai Kuangtung Műszaki Egyetem. Arra jutottak, hogy egy divatos farmer előállítása 2,50 kg szén-dioxid-kibocsátást eredményez. A használat során pedig olyan környezeti károkat okoz, ami egyenlő 10 kilométer megtételével egy átlagos gázüzemű autóval.
„A farmergyártás és a határokon átnyúló szállítás a fast fashion fogyasztás karbonlábnyomának 91 százalékét teszi ki” – tették hozzá a szakértők” – állapították meg.
A kutatás egy olyan farmer életciklusát követték nyomon, amelyet gyorsan legyártottak, szállítottak, hordtak, kimostak és eldobtak körülbelül hét használat után.
A kutatók úgy látják: az olyan népszerű fast fashion márkák, mint péládul a Zara, a BooHoo vagy a Forever 21 túlzott erőforrásokat és túl sok energiát használnak fel ahhoz, hogy minél gyorsabban kielégítsék a legújabb trendek diktálta keresletet.
A fast fashion termékek gyártása iszonyatos mennyiségű üvegházhatású gázt bocsát ki a légkörbe, amely globális felmelegedést és klímaváltozást okoz. A tanulmány megállapította azt is, hogy az iparág az előrejelzések szerint 2030-ra évente közel 2,8 milliárd tonna üvegházhatású gáz kibocsátáséért lesz felelős.
A hagyományos divathoz viszonyítva – mely alatt ebben az esetben a drágább, jó minőségű, a környezeti fenntarthatóság szem előtt tartásával készülő termékek értendők – a fast fashion 11-szer nagyobb szennyezést okoz a gyors gyártás, a légi úton történő nemzetközi terjesztés, a gyakori mosás és a holmik gyors hulladékká válása miatt.