1. Őriszentpéter avagy az Őrség fővárosa
Őriszentpétert először 1280-ban emlegették az írások, lakói szabad határőrök voltak. A 17. században a Batthyányak kezére került a terület. A falu a 18–19. században a szlovén többségű tótsági járás része volt. Az első világháború végén a szlovén politikai vezetők Őriszentpétert is szerették volna bevonni az autonóm Szlovenszka krajinába, azonban a trianoni békeszerződés nem csatolta a Szerb–Horvát–Szlovén Királysághoz a települést.
2. Karcsa
Karcsa Borsod-Abaúj-Zemplén megye cigándi járásában található, a Bodrogköz legrégebbi települése, elsőként 1186-ban említik az írások, de már a honfoglalás előtt is lakott volt. A falu legnevezetesebb épülete az Árpád-kori templom, amely országos jelentőségű műemlék.
3. Velem
Velem Magyarország nyugati határánál, a Kőszegi-hegység lábánál fekszik. A falu nem mindennapi nevezetessége a műemlék malomépület. A kétkerekes malmot az 1568-as összeírás említi először. Egykoron négy malom működött a Szerdahelyi-patak mentén, közülük csak ez az egy maradt fenn.
4. Fertőrákos
Fertőrákos Győr-Moson Sopron megyében található. Történeti és művészeti emlékei révén kiemelkedik a legtöbb falu közül, és az egyetlen olyan magyar község, amelyet városfal övezett, és püspöki palotája is volt. A világörökség részét képező Fertő–Hanság Nemzeti Park egyik jelentős települése.
5. Döbrönte
Döbrönte Veszprém megyei község, ahol az egyik legnépszerűbb látnivaló Szarvaskő vára. Ezenkívül érdemes megnézni a Fájdalmas Szűz tiszteletére emelt klasszicista plébániatemplomot, amit 1815-ben építtetett a Somogyi család. Döbröntét körülöleli a Bakony, ezért kellemes túrák helyszíne is.
6. Hollókő
Hollókő Magyarország egyetlen olyan faluja, amely szerepel az UNESCO világörökség-listáján. A 17–18. században kialakított Nógrád megyei palóc falu a tradicionális építészet és a 20. századot megelőző falusi élet olyan páratlan példája, amelyet sikerült eredeti állapotában megőrizni. Hollókő mindmáig élő, lakott település, hagyományőrző lakói pedig a legtöbb épületet most is rendeltetésszerűen használják.
7. Nyírbéltek
Nyírbéltek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található. A település neve 1265-ben, V. István oklevelében tűnik fel először. A falu a 17. század végére már majdnem elnéptelenedett, így birtokosa, a Kállay család, görög katolikus ruszinokkal népesítette be. A beköltözések folytán vegyes származású és vallású népesség alakul ki. A ruszin etnikumú lakosság a 20. század elejére elmagyarosodott, de görög katolikus vallását megtartotta.
8. Mátraszentimre
Mátraszentimre a Mátra hegység, Felső-Mátra részén található, Magyarország legmagasabban fekvő települése. Az itt letelepülők üvegfúvással kezdtek el foglalkozni, amelyhez a környező erdők biztosították az alapanyagot. Ennek állít emléket a mátraszentimrei üveghuta. Ezenkívül a település nevezetességei a Szlovák Tájház, a Fallóskúti Szentkút és az Ágasvár.
9. Zebegény
A vasút és a Börzsöny találkozásánál található az egyik leghangulatosabb Duna-parti település, Zebegény. A festői szépségű falu templomát Kós Károly és Jánszky Béla tervezte. A templom komolyzenei hangversenyeknek is gyakran ad otthont. De Zebegénybe érdemes egy nagyobb kirándulást is szervezni, hiszen a Börzsöny és a Duna lélegzetelállító látványt nyújt.
10. Sukoró
Sukoró a Velencei-tó északi partján fekszik, a Velencei-hegység lábánál. A középkorban Sukoró Pákozd után a környék meghatározó települése. Első fennmaradt írásos említése 1632-ből származik. A település nevezetességei az Angelika-forrás, az Arborétum, a Néprajzi Ház.
Forrás: wikipedia.hu
Olvass még több cikket magyar falvakról itt az NLCafén:
- Szanticska – a falu, ahol hárman laknak
- Hernádszentandrás: egy kis magyar falu Európa legjobbjai között
- 10 remek hely falusi turizmusra