Sötét-erdő – Dark Hedges, Észak-Írország, Egyesült Királyság
A Sötét ösvény 200 éves, összenőtt bükkfáival, melyet a Stuart család ültetett az udvarházához vezető úton, különösen ködös időben vagy alkonyatkor alkalmas arra, hogy a mesék sűrű, sötét erdejét idézze, ahol zsiványok és rablók vagy emberevő óriások ütnek tanyát, de éppúgy meggyűlhet a baja a szegény ember legkisebb fiának itt a vasorrú bábával, mint a sánta ördöggel. Ráadásul a hely egy saját kísértetet is felmutathat: a Szürke Hölgy időnként végigsuhan a fasoron, hogy az utolsó bükkfánál nyomtalanul eltűnjön a halandók kíváncsi szeme elől. A hely annyira erőteljes és magával ragadó, hogy a Trónok harca egyik epizódjában is látható.
Csipkerózsika kastélya – Neuschwanstein, Németország
Tündérmesék palotájának is nevezik a Füssen város melletti sziklaszirtre épített kastélyt, amely II. Lajos bajor király Richard Wagner iránti tiszteletét hivatott kifejezni (az “Új Hattyúkő” elnevezést Lohengrin, a hattyúlovag ihlette). A gótikus, bizánci és mór jegyeket ötvöző látványos épület Walt Disney-t is elbűvölte – a disneylandi Csipkerózsika-kastély így születhetett meg.
A kis hableány szoborkertje – Cancún, Mexikó
Andersen meséjében a kis hableány leviszi a tenger fenekére a hajótörés után a hullámok között hánykolódó tárgyakat, melyek megtetszenek neki, és elhelyezi azokat kertjében. Ha a mexikói Cancún mellett lemerülünk 8 méter mélyre, az Underwater Museum (Víz Alatti Múzeum) különleges világába kerülünk. Itt találhatók ugyanis 2006 óta Jason de Caires Taylor brit származású szobrász alkotásai, amelyet körülvesz a tenger élővilága: halrajok cikáznak köztük, benövi őket a korall és az alga, s mindezt a látogatók búvárruhában csodálhatják meg.
Mézeskalács házikó – Mézeskalács Múzeum, Pardubice, Csehország
Ha a vasorrú bába mézeskalács házikóját keressük, megtaláljuk Pardubice városában. Maga a múzeum, ahonnan egy gyermek sem távozik úgy, hogy bele ne kóstolhatna a legfinomabb mézes süteménybe, nem olyan dekoratív ugyan, mint az erdő szélén felépített látványos házacska, de megcsodálhatjuk benne Télapó szánját, Maja, a méhecske rezidenciáját, a 12 hónap tábortüzét vagy a titokzatos 13. szobát.
Popeye-falu, Málta
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy eljutunk Málta szigetére, látogassunk el a híres Popeye tengerész lakóhelyére! Egy kis halásztelepülés, Mellieha mellett épült fel egy díszletfalu, ahol 1980-ban forgatták Robin Williams főszereplésével Popeye és élete párja, Olive történetét. A hangulatos, tengerparti falu megmaradt, csak kibővült a gyermekek örömére egy vidámparkkal is.
Az Ezeregyéjszaka drágaköves tengerpartja – Glass Beach, Kalifornia, Amerikai Egyesült Államok
Bár valódi drágaköveket sajnos nem találhatunk Kaliforniában, mint az Ezeregyéjszaka hőse a tengerparton, mégis hasonló látványban lehet részünk, ha ellátogatunk a Glass Beachre. Maga a történet is varázslatos, hiszen a szemétlerakónak használt partszakaszról a víz elmosott az üvegdarabok kivételével mindent, ezeket pedig addig csiszolta, amíg ragyogni nem kezdett az egész vidék a drágakőnek látszó üvegkavicsoktól.
Királylányok kastélya – Fecskefészek, Jalta
Ha a Széttáncolt cipellők hercegkisasszonyaira gondolunk, akik varázslat segítségével osontak ki minden éjjel, Fecskefészek kastélyát a Fekete-tenger partján (régebben Ukrajnához, ma Oroszországhoz tartozik) ideális helyszínnek találnánk a mese színhelyéül. A gyönyörű, neogótikus épületet 40 méter magas sziklaszirtre álmodta meg von Steingen báró 1911 és 1912 között, s az építkezés olyan jól sikerült, hogy a tündérpalota még egy földrengést is háborítatlanul átvészelt.
A Szívkirálynő rózsakertje – Mária királynő rózsakertje, London, Egyesült Királyság
Emlékszünk még az Alice Csodaországban híres jelenetére, amikor a Szívkirálynő utasítására a kártyalapok buzgón festik vörösre a fehér rózsákat? Akkor érdemes ellátogatnunk a londoni Regent Parkba, ahol VIII. Henrik egykori vadászterületén gyönyörű rózsakert virul 60 ezer ritkasággal.
A Hókirálynő palotája – Harbin, Kína
Minden télen Harbinban rendezik meg a világ legnagyobb hó- és jégszoborfesztiválját, melyen több ezer jégszobrász alkotását láthatjuk. A Kína leghidegebb településének tartott város 500 ezer négyzetméteres parkjában pagodákat, palotákat, hidakat, szentélyeket építenek fel hóból és jégből, amit esténként látványosan kivilágítanak.
Aprajafalva – Júzcar, Spanyolország
Érdekes módon, ha a hupikék törpikék hasonlóan kék házacskáit keresed, nem Belgiumban (ahol született a történet) találod meg, hanem egy andalúziai településen, Júzcarban, Malaga közelében. Bár csak egy filmforgatás kedvéért vállalkoztak házuk átfestésére a helybéliek, a nem szűnő érdeklődés miatt elmaradt a visszafestés a turisták nagy örömére.
Hüvelyk Panna vízililioma – Blue Lotus Water Garden, Victoria, Ausztrália
Hüvelyk Panna meséjében békák rabolják el a kislányt, és egy tó közepére viszik, egy vízililiom levelére. Ha az ausztráliai, 14 hektáron elterülő lótuszparkba tévedünk, gyermekeink könnyűszerrel beleélhetik magukat kedvenc meséjükbe. Ugyanis a hely legfőbb attrakciója a világ egyik legnagyobb tavirózsája, a Giant Amazon Lily, amely egy gyermeket is biztonsággal elbír (az eddigi legnagyobb példány levelének átmérője 1,7 m volt).
A sárkány barlangja – Hang Son Doong, Vietnam
A világ legnagyobb barlangjában (amelynek saját dzsungele és folyója van, és kényelmesen elférne benne egy 40 emeletes felhőkarcoló is) akár egy vagy több sárkány is éldegélhetne. Annál is inkább, mert ez az óriási, többtermes üreg csak egyik tagja egy 15 részes barlangrendszernek.
A király fővárosa – Prága, Csehország
Lehet, hogy azért, mert egész gyermekkoromban csak a szocialista országok által kínált (csehszlovák, NDK, orosz és lengyel) mesefilmeket nézhettem, számomra a prágai Óváros tér olyan, mintha a mesebeli király (aki lánya kezét és birodalma felét kínálja annak a vitéznek, aki megmenti az országot a kegyetlen sárkánytól) fővárosa lenne. Gyönyörű paloták, lenyűgöző katedrálisok, macskaköves környező kis utcák és sikátorok – mintha a mesék világa elevenedne meg.
A szultán palotája – Granada, Spanyolország
Ha olvasgatjuk az Ezeregyéjszaka meséit, pompás paloták, díszes szökőkutak, gyönyörű kertek elevenednek meg előttünk. Ha Granadában járunk, és olyan szerencsések vagyunk, hogy bejuthatunk az Alhambrába, egzotikusabb történet szereplőjének érezhetjük magunkat. Bár a töredéke maradt fenn a gondosan ápolt virágágyásoknak és lugasoknak, a falak egy része is leomlott már, még mindig elvarázsol bennünket az a mesevilág, amit kalifák, nagyvezírek és háremhölgyek népesítenek be.
Hamupipőke aranyhintója – Český Krumlov, Csehország
A világ egyik legszebb kisvárosának tartott Český Krumlov kastélyában rejtőzik egy csodálatos aranyborítású hintó, melyen a pápának szállították az értékes ajándékokat. Mesebeli látvány, mintha Hamupipőkét vitte volna a bálba. De ha már táncos mulatságnál tartunk, nézzünk be az Álarcosbál-terembe, ahol életnagyságú commedia dell’arte figurák borítják a falat, hallgassunk meg egy operát a barokk színházban, vagy sétáljunk el a parkban a nyári kastélyig, ami a megtévesztésig olyan, mintha Hamupipőke itt élt volna az ő hercegével, örökkön-örökké, boldogan.
Olvass még tündérmesékről!
|