Hol szállj meg Karlovy Varyban?
A világ legegyszerűbb dolga szállást találni Karlovy Varyban, mivel nagyjából minden második épületből hotelt építettek, a választék elképesztő. A július elején rendezett Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál idején eléggé elszállnak az árak, de ezt leszámítva baráti a hely, mert minden létező árkategóriában lehet szállást találni a luxustól a fapadosig. Általában minél messzebb van a hotel a történelmi belvárostól, annál olcsóbb, de ez nem jelenti azt, hogy a városban ne lehetne emberi áron szállást találni.
Karlovy Varyban rengeteg a termálhotel, ahol plusz pénzért különféle gyógymasszázsokat és gyógyfürdőket vehetünk igénybe, így a szolgáltatás jellegéből adódóan ezek a helyek főképp nyugdíjasokkal vannak teli. A legtöbb hotelben a személyzet az angol nyelvvel nem igazán tud mit kezdeni (bezzeg oroszul mindenki tud), de a német nyelvtudással is ki leszünk segítve. Mivel már vagy fél tucatnyi szállodában megfordultam itt, bátran ki merem jelenteni, hogy a három- és négycsillagos szállók között nem igazán van minőségbeli különbség, szóval csak a csillagok száma miatt nem érdemes többet költeni.
Mit, hol együnk Karlovy Varyban?
Csehországban cseh kaját! Ugyan sokféle opció létezik (a belvárosban egymástól nem messze van japán, mexikói, indiai, kínai és olasz étterem is), de egy cseh fürdővárosban nem állunk neki sushizni. Cseh éttermekből nagy a választék, és én a legjobbat a Kolonádoktól nem messze található Svejkben ettem, aminek a hangulata leginkább az angol pubokéra emlékeztet. A sült kacsájuk (Csehországban egy adag konkrétan egy fél kacsát jelent) káposztával és burgonyás knédlivel egyenesen isteni, de a hely árai nem a legolcsóbbak, mivel közel esik a város luxus részéhez, így akinél ez fontos, ne itt egyen. Megfizethető cseh knédlis ételeket enni az U Tomásében lehet, ahol az 1500-2000 forintos árért nagyon tisztességes adagot kaphatunk.
Karlovy Varyban – ahogy nagyjából egész Csehországban – az a jó, hogy az ételek mellé többnyire nagyon olcsón jutunk nagyon finom sörökhöz, de a legtöbb helyen csak a kommersz cseh sörgyárak – amúgy tök jó – söreit tartják csapon, ha különlegesebb, kézműves sörökre vágyunk, azért már kutakodni kell. A Termál Hotellel szemben, a Tepla folyó másik oldalán egy kis beugróban például jó kis kézműves sörös kocsmát rejtettek el, csak legyen, aki megtalálja. A borokat kerüljük: a külföldiek drágák, a csehek pedig mások, mint a magyar borok. A legjobb kávét a Becherovka gyár közelében lévő Republika kávézóban ihatjuk, ami egyben a városka hipszter központjaként is ismert. Sétálás közben a helyben nagyon kedvelt ostyát is ropogtathatjuk.
Péntek
Karlovy Varyba érkezésünk napját töltsük azzal, hogy megismerkedünk az ötvenezres kisváros utánozhatatlan hangulatával. A város központi része egy völgyben fekszik, amit a Tepla folyó választ ketté, és ez az elhelyezkedés tesz arról, hogy az igazán extrém hőmérsékleti viszonyok elkerüljék a környéket. Gyakran előfordul, hogy míg Prágában tombol a kánikulai nyár, Karlovy Varyban tavaszias az idő, így a legtöbb szállodai szobában hiába is keressük a légkondit. A legjobb ismerkedő program az, ha megkeressük a Thermál Hotelt – nem lesz nehéz dolgunk, hiszen egy ronda, feltűnően magas szocialista toronyházról van szó –, és innen indulunk neki a városnak a Tepla mentén. A túldíszített, gyönyörűen felújított épületek sora már önmagában impozáns, a folyón átívelő hidacskák romantikusak, a helyi meleg vizes gyógyforrásoknak otthont adó sokoszlopos kolonádok alatt pedig mindig hangulatos átsétálni.
A forrásvizekhez vagy a helyi árusoknál, vagy valamelyik fürdőben kapott, spéci szívókás bögrével járulhatunk: nem mintha normál bögréből nem ihatnánk, de a szívóka gondoskodik arról, hogy ne forrázzuk le a torkunkat a sokszor igen forró gyógyvízzel. Amúgy minden forrásnál más hőmérsékletű a víz, de sehol sem hideg. A séta során szinte bárhol megállhatunk egy sörös pihenőre. Bal oldalt útba esik a Mária Magdolna templom is, bőven lesz alkalmunk shoppingolni és szuveníreket beszerezni is, és semmiképp se álljunk meg a Grandhotel Puppig. Ez a nagyon impozáns, hegyoldalba épített szálloda főképp esténként, kivilágítva gyönyörű, és tudni kell róla, hogy a címszereplő épületet alakította a Casino Royale című híres James Bond filmben, csak ott a történet szerint Montenegróban volt. A Pupp után kissé lecsendesedik a folyópart, és már kevésbé turistás helyek várnak, de ha csodaszép parkokat szeretnénk látni, érdemes továbbsétálnunk. A Pupp belülről messze nem annyira izgalmas, mint kívülről, így nyugodtan spóroljuk meg magunknak a bejárásra szánt időt.
Mivel valószínűleg aznap fáradtak leszünk az utazástól, így már csak egy rövid programot ajánlok a nap végére: érdemes a Becherovka múzeummal zárni a napot. Ez a hely egykor valóban a Becherovka gyárnak adott otthont, de mára az máshová költözött, az egykori gyár ma turistacsalogatóként várja az embereket. Végig lehet követni a teljes gyártási folyamatot, és a végén, mielőtt kijönnénk, meg lehet kóstolni az összes létező fajtát, ami kellő alapozást tud nyújtani egy kellemesen becsípős péntek estéhez.
Hogyan jutunk el Karlovy Varyba?Ha tetszik, ha nem, Prágát mindenképp be kell tennünk az útitervünkbe, ugyanis a leggyorsabb út Karlovy Vary felé a cseh fővároson keresztül vezet. Ide eljuthatunk ugyan repülővel is, de az árak eléggé magasan vannak, így inkább a vonatot, a buszt és az autót javaslom. A vonat és a busz esetében az árak hasonlóak, de kedvezményes buszjegyet hamarabb kapunk, mint igazán olcsó vonatjegyet, szóval a mérleg nyelve a busz felé billen. Már csak azért is, mert Prágából busszal a legkönnyebb átruccanni a cseh-német határ közelében fekvő Karlovy Varyba, és így megspórolhatjuk magunknak a Florenc buszpályaudvarra való átutazást. A Florencről fél-egy óránként mennek kulturált (értsd: adnak ingyen kávét/teát, működik a légkondi és van Wifi) buszjáratok Karlovy Vary felé, az út kb. két órát vesz igénybe. Ha az autót választjuk, akkor némi drágítást jelent, hogy nem csak a magyarországi és csehországi, hanem szlovák autópályamatricát is kell vennünk. A legdühítőbb mégsem ez, hanem a híresen szörnyű Brno és Prága közti autópályaszakasz lesz, amit valahogy örökké felújítanak, de soha nincs készen, és olyan rázós, mint egy jó kis szekérút a szántásban. |
Szombat
Karlovy Vary fürdőváros, ezért ha már itt hosszú hétvégézünk, fürödjünk is egyet. Itt azonban ne tessék Harkányra emlékeztető tömegfürdőztetésre gondolni: itt leginkább gyógyterápiás fürdések vannak, amiket a helyi gyógyvízzel, többnyire nagy kádszerűségekben végeznek, ami mellé jól jön egy jó kis masszázskúra és egy szauna. A reggeli után pont jól is esik egy ilyen relax. A legcélszerűbb, hogy erre a hotelünkben kerítünk sort, feltéve, ha vannak ilyen szolgáltatásai, de a városban akad pár nyilvános fürdő is, ahová szintén bejuthatunk – vigyázat, a leghíresebbeket mára már átalakították például kaszinóvá és koncertteremmé.
Ebéd után itt az ideje kihasználni, hogy Karlovy Vary egy erdőkkel borított festői völgy közepén fekszik, és a várost körös-körül ölelik a szebbnél szebb kilátók. Ezek közül a leghíresebb a Diána nevet kapta, és hacsak nem akarunk meredeken felfelé egy csomót lépcsőzni, menjünk fel oda siklóval, ami közvetlenül a Pupp szálló mellől indul. A fenti toronyból a város és a környéke is pazar látványt nyújt, van ott egy étterem is, és néhány érdekes állattal is összefuthatunk – én például pávával találkoztam. Se szeri, se száma ezen felül még a kilátóknak, és mindenhonnan más látvány tárul elénk. Érdemes meglátogatni még az ugró szarvas szobrát, valamint imádni való a magaslaton fekvő Imperial Hotel is, ami feltűnően hasonlít a Ragyogásban látható Szépkilátás Hotelhez, gyönyörű a kertje, és odafentről is pompás látványt nyújt a város. Az egész napos kilátónézős túrázás után pedig már úgyis csak egy sörre és egy kis knédlis vacsorára vágyunk majd.
Az oroszok már a spájzban vannakKarlovy Varyban fel-alá mászkálva az embernek hamar olyan érzése támad, hogy az orosz turisták teljesen elözönlötték a fürdővárost. A hotelek reggeli büféasztalán alapnak számít a kása, sőt egy-két füstölt/savanyított halféle is, és minden tájékoztató kiírásból előbb találunk orosz verziót, mint angolt. A gazdag orosz turisták áradatának köszönhetően Karlovy Vary kissé kétarcú lett. Egyrészt vannak a teljesen korrekt, kelet-közép-európai pénztárcára belőtt boltok és éttermek, másrészt van egy csomó iszonyatosan túlárazott, a gazdag oroszok lehúzására berendezett hely, és eléggé zavaró tényező, hogy a két jelenség gyakran kitűnően megfér egymás szomszédságában. Jártam például olyan pizzériában, ahol egy sima sonkás pizzáért felszámoltak 4000 forintnyi cseh koronát, miközben a közvetlen szomszédjában lévő kisvendéglőben menzaárakon ettem pár nappal később egy kiváló cseh kaját. Annyi azért elmondható, hogy a Grandhotel Pupp vonzáskörzete főképp lehúzós helyekkel van teli, ami jól látszik a környék ékszerboltjainak igencsak magas számából, az olcsóbb helyek többsége pedig nem a történelmi városrészben fekszik. |
Vasárnap
A hazaindulás napja sajnos már sosem teljes értékű, de érdemes még egy-két kisebb programot beiktatnunk. Ha a Thermállal szemben lévő oldalon kalandozni kezdünk a meredek utcákon, gyönyörű villanegyedbe juthatunk rengeteg gyönyörű épülettel, és nagyon kalandos az utcákat egymással összekötő, rejtett kis lépcsőkön mászkálni, és úgy egyáltalán megtalálni őket.
Szintén errefelé némi szerencsével simán megtalálható az orosz turisták adományaiból összedobott Szent Péter és Pál ortodox templom, ami egy Moszkva környéki templom mintájára épült, és pont úgy érezzük magunkat mellette elhaladva, mintha Oroszországba teleportáltunk volna. Időzzünk el egy sörrel a kezünkben valamelyik parkban, és ha még mindig van időnk, akkor a világhírű Moser-üveggyár múzeumába is látogassunk el, bár az egy picit messzebb van a városközponttól.