Ushuaia Argentína legdélibb városa, ami a Beagle-csatorna mellett fekszik. A város neve az itt lakó jamana indiánok nyelvéből való, és annyit jelent, hogy „Öböl, amely kelet felé tekint”. A legdélibb város címért a Chiléhez tartozó Puerto Williams is harcba szállt, ám annak ellenére, hogy délebbre fekszik, az ország jogrendje alapján nem város, hanem falu.
A területen a selknam és a jamana indiánok 10 000 évvel ezelőtt jelentek meg, utóbbiak a mai Ushuaia területén telepedtek le, és örök konfliktusban éltek a sziget északi lakóival. Az indiánokkal az európaiak először csak 1580 körül találkoztak; az aranyláz miatt egyre több telepes vetette itt meg a lábát, és míg 1880-ban az indiánok száma még pár ezerre volt tehető, hamarosan teljesen eltűntek. Az utolsó selknam ajkú indián 1974-ben halt meg. A várost brit misszionáriusok alapították, jóval azelőtt, hogy Argentína függetlenségét kikiáltották volna.
Ushuaia Argentína legdélibb csücskén, Tűzföld tartományban található. A város ivóvízellátását még a Martial-gleccser biztosítja, ám klímakutatók már 2015-ben megállapították, hogy az elmúlt 50 évben az argentin gleccserek 20 százaléka eltűnt. A déli városnak azonban nemcsak a környezeti változásokra kell felkészülnie: egy lakhatási programnak köszönhetően szerte Argentínából érkezik ide a munkaerő. Köztudott, hogy az Antarktiszra tartó turistáknak köszönhetően nemcsak a bevételek nőttek, de a hulladék is, ami miatt a „világ vége” hírnevet is kiérdemelte a város.