Ezért puffadsz gyakrabban, mikor babát vársz – az igazság a gázokról és terhességről

nlc | 2019. Július 08.
A puffadás és az abból adódó kínos helyzetek sok kismamának okoz problémát. Mi történik valójában? Itt a válasz!

A babavárás örömét sajnos megzavarhatja egy-két terhességgel járó kellemetlen tünet. Az egyik ilyen a terhességi puffadás, felfúvódás, ami főként az első trimeszterre jellemző.

Tudtad? Bizonyos százalékban a terhességi haspuffadás végigkísérheti a kismamákat a szülésig, főleg, ha székrekedéssel is párosul.

Mi áll a terhesség alatti puffadás hátterében?

A terhesség alatti haspuffadás okozója általában a progeszteron növekvő szintje. Ez a nemi hormon a várandósság kialakulásához és megtartásához elengedhetetlen, ám magas szintjének vannak utórengései.

A progeszteron felel ugyanis a bélrendszer sima izomzatának működéséért is és fokozott termelésekor az étel lassabban halad keresztül az emésztőrendszeren és a baktériumoknak több idejük marad a bontásra – emiatt a gázképződés megnövekszik. Ugyanezen okokból a kismamáknál gyakori a székrekedés és egyéb székelési gondok előfordulása.

Fotó: iStock

A terhesség alatti haspuffadás további okai

Tudtad? A puffadásos tünetek megelőzhetők, ha elegendő időt adunk a főétkezésekre. A Charleston’s Medical University kutatói által készített felmérés szerint, aki legalább fél órát szán a vacsora elfogyasztására, 32 százalékkal csökkenti az étkezések után jelentkező puffadás, gyomorégés előfordulásának esélyét.

Mit tehetünk?

Tudtad? A nehéz ételek fogyasztását követően jelentkező telítettségérzet csökkenthető, ha étkezés előtt egy teáskanál almaecetet fél pohár vízben elkeverve kortyolgatunk.

Exit mobile version