Ajándékot. Békéscsaba ajándékot jelent
A régészek szerint Csaba legkésőbb a XIII. század első felében jött létre. A település első írásos említése az 1332–1337-es pápai tizedjegyzékben található, neve valószínűleg a török eredetű, magyarul ajándékot jelentő személynévből származik. A régi időkben Csaba mellett nyolc másik település állt azon a helyen, ahol most a város van.
Dupla annyi ember a kolbászfesztiválon
A térség legismertebbe „terméke”, a csabai kolbász hungarikum. Minden évben rendeznek kolbászfesztivált a 60.000 lakosú Békéscsabán. A méltán híres rendezvény és a főszereplő gasztronómiai különlegességek évente még egy városnyi, azaz 60-70 ezer embert csábítanak a háromnapos etapra. A csabai kolbászt több száz éve ugyanúgy, meghatározott módon, szigorúan fekete bors nélkül készítik. A CsabaPark múzeumában te is megismerheted a kolbásztöltés történetét és hagyományait.
Kistemplom és Nagytemplom
Békéscsaba főterének érdekessége, hogy egymástól alig 15 méter távolságra két evangélikus templom áll, a Kistemplom és a Nagytemplom. Az empire (ampír) stílusú, XIX. század elején épült nagytemplom Magyarország és Közép-Európa legnagyobb evangélikus temploma, az épület 5000 fő befogadására alkalmas. Még egy érdekesség, hogy istentiszteletre híváskor minden esetben a kistemplom harangjai szólalnak meg.
Az Alföld első színháza
A békéscsabai Jókai Színház volt az Alföld első színháza. 1879-ben nyitotta meg a kapuit, a színházterme akkor a Vigadó nevet viselte, és 600 ember befogadására volt alkalmas. Állandó társulata 1954 óta van, előtte vándortársulatok vagy évadra szerződött társulatok léptek itt fel.
Mindent Munkácsy Mihályról
Munkácsy Mihály gyermekéveit békéscsabai rokonánál töltötte. 1994-ben emlékházat adtak át, ahol dokumentumok és fénymásolatok vezetnek végig a festő életén. 21 eredeti alkotás is megtekinthető ugyanitt – köztük vázlatok, tanulmányalakok, szalonképek, portrék. A Munkácsy Múzeumé a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye.
(Kiemelt kép: Wikipedia)