
Kedden elérte a csúcsot, de akár jövő hét közepéig is elhúzódhat a hőhullám Európában, ami miatt halálesetekkel is számolni kell, jelentette be Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszervezet (WMO) főtitkára kedden Genfben.
A szervezet keddi sajtótájékoztatóján a főtitkár figyelmeztetett arra, hogy a jövőben sokkal gyakrabban jelentkezhet efféle szélsőséges időjárási hullám a klímaváltozás miatt. Hangsúlyozta, hogy az idősek és a krónikus egészségügyi problémákkal küzdők különösen ki vannak téve a hőség okozta veszélyeknek. Emellett kiemelte, hogy az egészségügyi ellátásban megnövekedhet az ápolásra szorulók száma, ami kihívás elé állíthatja az intézményeket

A londoni Trafalgar tér szökőkútjainál hűsölnek emberek 2021. július 21-én. A brit meteorológiai szolgálat kiadta története első hőségriasztását Nagy-Britanniára (Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga)
Egyértelmű, merre haladunk: az ehhez hasonló hőhullámok normálissá fognak válni, és sokkal szélsőségesebb intenzitásúak lehetnek
– fogalmazott a főtitkár.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hőhullámok következtében aggasztóan romló levegőminőségre is felhívta a figyelmet. Az Európai Unió Copernicus Légkörfigyelő Szolgálatának (CAMS) mérései szerint a levegő szennyezettsége jelenleg Délkelet-Angliában, Észak-Franciaországban és a Benelux-államokban a legsúlyosabb Európán belül. A kontinens több részén ugyanakkor pusztító erdőtüzek tombolnak, ami füstmérgezéssel is fenyeget, írja az MTI.