Több száz Delta Air Lines dolgozó perelte be a Lands’ End ruhagyártó céget arra hivatkozva, hogy az egyenruháik egészségügyi problémákat okoznak. Ezek a veszélyek elsősorban a légiutas-kísérőket és a földi dolgozókat érintik. A pereskedés során az egyik dolgozó, a 43 éves Summer Owens azt állította, hogy az egyenruhák, amelyeket 2018 júniusától kezdve több mint két éven keresztül viselt megbetegítették.
A per során elhangzottak szerint a tünetek viszketéssel, égő, duzzadó bőrrel kezdődtek, ezzel párhuzamosan kiütések jelentek meg a hátán, égtek a szemei, folyt az orra és légszomja lett. Majdnem egy évvel később Owensnek, aki egyébként a JFK repülőtéren dolgozott, vízhólyagok jelentek meg a lábán, extrém fáradt volt, zsibbadtak a kéz és lábujjai, éjszaka izzadt, fájt a feje, és nehezen tudott aludni. Az egyedülálló anyát ráadásul később kirúgták a betegszabadságai miatt, amelyeket azért kellett kivennie, mert az egyenruha, amit viselt többször megbetegítette. „Elárulva érzem magam – mondta Owens a The New York Postnak. – Szerettem a Deltát. Azt terveztem, hogy onnan megyek nyugdíjba.”
Minden az új, lila ruhával kezdődött
Owensnél akkor kezdődtek a problémák, amikor az új, Lands’ End által tervezett lila egyenruhát kellett viselnie napi 14-24 órában, havonta 16-22 napon át, állította a perben. Egy ilyet:
„Közvetlenül a lila egyenruhához tartozó kötény viselése után a felperes észrevette, hogy a kötény lilává változtatta a nyakán lévő bőrt, és súlyos viszketést, bőrpírt, duzzanatot és égésnyomokat okozott” – állt a beadványban.
A tünetek pedig csak rosszabbodtak.
Owensnek végül 2020 októberétől engedélyezték, hogy egy másik, fekete-fehér egyenruhát viseljen, amelyet az alkalmazottak engedéllyel vásárolhattak maguknak, de így is szenvedett a tünetektől, amikor más, lila ruhát viselő dolgozók közelében volt. Ezután a légitársaság nyomást gyakorolt rá, hogy egy szürke egyenruhát viseljen, amit 2022. január 2-án kezdett el hordani. Ez az új ruha, amelyet Owens szerint szintén a Lands’ End tervezett, „tízszeresére” fokozta a tüneteit, a nyakáról és az arcáról hámlott a bőr, és hányingert, hasmenést és hányást okozott . „A tüneteinek drámai súlyosbodása miatt arra kényszerült, hogy gyakrabban jelentsen beteget, mint korábban” – állítják a bírósági dokumentumok, amelyből az is kiderül, hogy a nő jelezte a cégnek, hogy a ruhák durva allergiás reakciót és egészségügyi panaszokat okoznak nála.
Ennek ellenére, amikor betegszabadságot vett ki, a távollétet időnként negatívan számolták el a munkavállalói aktájában.
A nőt végül 2022. június 8-án megbízhatósági problémák miatt elbocsátották, szerinte alaptalanul, hiszen azokat az egyenruha által okozott egészségügyi problémái miatt kellett kivennie.
A nő kálváriája itt nem ért véget, pár hónappal később, 2022. október 21-én Owensnél a T-sejtes limfómás rák egy fajtáját diagnosztizálták, ami az orvosa szerint összefügg a Delta egyenruháival.
Elmondta, hogy hetente kétszer kemoterápiás kezeléseken kell részt vennie, és abban reménykedik, hogy a betegsége enyhülhet. A nő reméli, hogy a repülőtársaság dolgozóinak igazságot szolgáltatnak.
Az embereknek tudniuk kell, hogy mit tettek az alkalmazottaikkal. Rengeteg életet tettek itt tönkre. Ezért felelősségre kell vonni őket.
A Delta szóvivője közölte, hogy egyelőre nem kaptak értesítést semmilyen peres eljárásról. Az egyenruhák kapcsán elmondta, hogy a légitársaság mindent megtesz annak érdekében, hogy az öltözékek kiváló minőségű, bevizsgált anyagból készüljenek, és a dolgozók számára biztonságos legyen a viselésük.
Hasonló eset egyébként már 2017-ben is történt, amikor az American Airlines szüntette meg együttműködését a Twin Hillel, miután egészségügyi panaszok érkeztek a ruhákkal kapcsolatban. A Bloomberg szerint a 70 ezer dolgozót foglalkoztató cég munkatársai miután új munkaruhákat kaptak, több ezer stewardess többek között fejfájást, torokfájást, kiütéseket, viszketést, torokfájást tapasztalt. A ruhák bevizsgálásra kerültek, ám az semmit sem mutatott ki, sőt, azt a rejtélyt sem sikerült megfejteniük, hogy miért nem betegedtek meg a pilóták, akik szintén új uniformist kaptak. A légitársaság végül engedett a szakszervezet kérésének, és a dolgozók felvehették régi munkaruhájukat.