nlc.hu
Aktuális
Minden idők legsúlyosabb kanyarójárványa tombol Kongóban

Minden idők legsúlyosabb kanyarójárványa tombol Kongóban

A több mint egy éve tartó „kongói vésznek” több mint hatezer áldozata van, a többségük öt év alatti gyerek. A közép-afrikai országban súlyos ebolajárvány is tombol, ráadásul az egymással küzdő fegyveres csoportok támadásai is komoly veszélyt jelentenek.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2019 eleje óta több mint 310 ezer ember betegedett meg a kongói kanyarójárványban. A fertőző betegségnek több mint hatezer halálos áldozata van, többségük öt év alatti gyerek.

Gyerekeket oltanak egy ugandai faluban (Fotó: Badru Katumba / AFP)

A szervezet szakértői szerint ez minden idők legnagyobb, legpusztítóbb kanyarójárványa – ami annak ellenére is tovább pusztít, hogy a kongói kormány és a WHO közös vakcinációs programja keretében már több mint 18 millió gyereket oltottak be. Megfékezését nagyon megnehezíti, hogy a közép-afrikai ország súlyos problémákkal küzd: rossz az infrastruktúra, kevés az orvos, ráadásul az északkeleti tartományokban több fegyveres csoport is harcol egymással a hatalomért – köztük a gyerekkatonák bevetéséről elhíresült radikális ugandai iszlamista szervezet, a Szövetséges Demokratikus Erők (AFD) –, amely rendszeresen támadnak meg kórházakat, egészségügyi központokat is.

Miközben pusztít a kanyaró, az ebola is sorra szedi az áldozatait

A járvány rendkívüli módon megterheli az ország amúgy is gyenge közegészségügyi rendszerét, a járványhelyzet tavaly júniusi kihirdetése óta a Kongói Demokratikus Köztársaság mind a huszonhat tartományából jelentettek megbetegedéseket. Tovább rontja a helyzetet, hogy súlyos ebolajárvány is tombol az országban – igaz a rettegett vérzéses láz eddig „csak” feleannyi áldozatot szedett, mint a kanyaró.

Nemcsak a kanyaró, hanem az ebola is emberéletek ezreit követeli (Fotó: Patrick Meinhardt / AFP)

„Mindent megteszünk, hogy megfékezzük a járványt – mondta a BBC-nek nyilatkozva Dr. Matshidisho Moeti, a WHO regionális igazgatója. – De ahhoz, hogy sikerrel járjunk, az kell, hogy elérjük: egyetlen gyerek se legyen kitéve annak a veszélynek, hogy egy olyan betegségben haljon meg, ami oltással könnyen megelőzhető lenne.”

A WHO szerint további 40 millió dollárra (kb. 11,9 milliárd forint) lenne szükség, hogy a hat-tizennégy éves gyerekeket is beolthassák. „Arra kérjük az adományozókat, hogy az eddiginél is nagyobb mértékben támogassák a munkánkat” – jelentette ki Moeti.

Világjárvány jöhet?

A világszervezet adatai szerint 2018-ban világszerte több mint 140 ezer ember halt meg kanyaróban, többségük egészen fiatal, öt év alatti gyerek. Az egészségügyi szakemberek szerint fenyegető a helyzet: míg korábban azt hittük, leszámoltunk ezzel a betegséggel, most úgy tűnik, visszatérhet, hiszen a a Kongói Demokratikus Köztársaság mellett Ugandában, Nagy-Britanniában, Albániában, Csehországban, Görögországban, Madagaszkáron és Ukrajnában is voltak megbetegedések. Szamoában olyan súlyos a helyzet, hogy a kormány szükségállapotot hirdetett; azok a családok, ahol beoltatlan gyerekek vannak, vörös zászlót akasztanak ki az ablakukba, hogy a segélyszervezetek orvosai könnyebben megtalálják őket.

A betegség, ami „elfeledteti” a szervezettel, hogyan küzdjön a fertőzések ellen

A kanyaró egy vírusfertőzés, ami influenzaszerű tünetekkel és magas lázzal kezdődik, majd néhány nappal később vörös foltok jelennek meg az arcon és testen. Ugyan a legtöbben felépülnek belőle, de komoly szövődményeket – köztük tüdő- és agyvelőgyulladást – is okozhat, sőt akár halálos is lehet.

Brit és holland kutatóknak egy nemrégiben megjelent tanulmánya szerint a kanyaróvírus különösen veszélyes, mert amellett, hogy szinte teljesen lenullázza az immunrendszert, a kórokozók azonosításáért felelős B-sejteket is megtámadja, és így képes „elfeledtetni” a szervezettel, hogy hogyan küzdjön a fertőzések ellen. „A kanyaró néhány hét alatt olyan pusztítást tud végezni az immunrendszerben, mint egy kezeletlen HIV-fertőzés tíz év alatt” – jelentette ki Dr. Michael Mina immunológus, a tanulmány egyik szerkesztője.

Kiemelt képünk: Badura Katumba / AFP

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top