A CNN amerikai hírcsatorna információi szerint tüdőgyulladás miatt 84 éves korában elhunyt Larry Kramer LMBTQ és AIDS-aktivista, aki sokat tett érte, hogy a betegségről érdemi közbeszéd induljon a társadalomban. Egyelőre arról nincs információ, hogy a tüdőgyulladás a koronavírus szövődménye volt-e, azt azonban tudni lehet, hogy 2002. Óta maga is HIV-pozitív volt.
Oscar-jelölt forgatókönyvíróból AIDS-aktivista
A HIV és az AIDS veszélyeire az emberiség csak sokára figyelt fel, a hetvenes évekig még a létezéséről sem tudtak. A nyolcvanas évek elején, 1981-ben fedezték fel a betegség tüneteit, Los Angelesben, New Yorkban és San Franciscóban élő, meleg férfiakon. Emiatt terjedhetett el az a korai tévhit, hogy az AIDS csak őket érinti, ráadásul a Reagan-kormány sokáig a szőnyeg alá söpörte a kérdést, érdemben szinte alig foglalkoztak a vírussal.
A betegséggel kapcsolatos gondolkodás megváltozásában főszerep jutott Kramernek, aki 1983-ban, a New York Native-ba írt publicisztikát 1112 and counting címmel, amely az AIDS-ben elhunytak addigi számát jelölte.
„Ha ez az írás nem dühít fel és nem ösztökél cselekvésre, a meleg férfiaknak nincs jövője ezen a Földön” – írta az aktivista. „Ha nem harcolunk az életünkért, mind meghalunk.”
Az esszének is beillő publicisztikának óriási hatása volt, az írás ugyanis rávilágított, hogy az orvostudomány mennyire keveset tud csak az AIDS-ről, illetve, hogy milyen stigmatizáló hatása van a vírusnak, különösen a melegek körében. Kramer felhívta a figyelmet, hogy az érintettek közül sokan öngyilkosságot követtek el, mert nem bírták elviselni a bizonytalanságot, de arra is ráirányította a figyelmet, hogy nincs egyetlen, jól körülhatárolható közösség, amelyen kívül ne terjedne a fertőzés.
Kramer egyébként forgatókönyvíróként dolgozott, az 1969-es Women in Love című film könyvének megírásáért Oscar-díjra is jelölték. Színdarabot is írt, a The Normal Heart című alkotása részben saját élményein is alapul: egy AIDS-aktivista küzdelmeiről szól, aki a nyolcvanas években megpróbálja felhívni a társadalom figyelmét a betegségre. A darabból 2014-ben az HBO filmet is forgatott, Ryan Murphy rendezésében, Mark Ruffalo főszereplésével.
Az aktivista emellett, 1982-ben megalapította a Gay Men’s Health Crisis nevű civil szervezetet, amely a betegség megelőzésével és az érintettek támogatásával foglalkozik. Néhány évvel később innen kirakták, mert nézeteltérése támadt a tagsággal, ezért 1987-ben életre hívta az ACT UP (AIDS Coalition to Unlease Power) nevű csoportot, amely radikálisabb demonstrációkkal igyekezett felgyorsítani az AIDS-kutatást és jogokat kiharcolni az LMBTQ-közösségek tagjainak.
„A haragod egy mozgalmat hívott életre” – írta Twitter-oldalán az ACT UP New York-i szervezete. „Nevedre és szellemedre cselekvéssel fogunk emlékezni.”
További cikkeink a HIV/AIDS témakörében:
- Fanni 60 évesen tudta meg, hogy HIV-pozitív
- Új törzsét azonosították a HIV vírusnak
- HIV-pozitív élődonortól származó vesét ültettek át egy HIV-fertőzött emberbe