A 2001. szeptember 11-i terrortámadások mögött álló Oszáma bin Ládent szűk tíz éven keresztül kergették az amerikai hatóságok, míg végül 2011. május 2-án az amerikai haditengerészet különleges alakulata végzett vele a pakisztáni Abottábádban. A terroristavezér rejtekhelyének felszámolásakor meglepő felfedezést is tettek: bin Láden egyik laptopján rengeteg pornófilmet találtak.
A BoingBoing most számolt be róla, hogy a National Geographic tévécsatorna egy külön dokumentumfilmet szentelt a terrorista pornógyűjteményének. A Bin Laden’s Hard Drive (Bin Láden merevlemeze) című alkotás premierjére szeptember 10-én kerül sor.
A műsor házigazdája az a Peter Bergen amerikai újságíró, aki 1997-ben a világon először készített tévés interjút bin Ládennel.
Nem biztos, hogy bin Láden a pornóra volt kíváncsi
Azt biztosan tudjuk, hogy a Navy Seal kommandósai által lefoglalt laptopokon és merevlemezeken komoly mennyiségű pornót találtak, az azonban már távolról sem száz százalék, hogy bin Ládent a szexuális tartalmú képsorok foglalkoztatták.
Egyrészt, a pakisztáni búvóhelyén nem volt internet, így valószínűtlen, hogy obskúrus pornóoldalakról töltötte volna le a videókat, emellett, az is kiderült, hogy a lefoglalt számítógépeknek nem az Al-Káida egykori vezetője volt az első tulajdonosa. Ez azért lényeges, mert így nem kizárható – noha tény, hogy különös feltételezés – hogy a pornográf felvételeket még a gépeket korábban birtokló felhasználók töltötték le.
A The Daily Beast újságírója, Nick Schager – aki már láthatta a National Geographic dokumentumfilmjét – ennél is tovább megy. Azt írja, nem kizárható, hogy a terroristavezér valójában kódolt üzenetek fogadására és küldésére használhatta a sikamlós felvételeket. Bin Láden ugyanis hírhedten rettegett az email használatától, mivel attól tartott, hogy még a kódolt leveleket is elfoghatják és feltörhetik, ehelyett futárokat használt üzeneteinek fogadására és küldésére. Bergen dokumentumfilmje szerint nem elképzelhetetlen, hogy a pornófelvételekbe éppen olyan kódolási utasításokat rejthettek, amelyek lehetővé tehették a terroristavezér üzeneteinek feltörhetetlen titkosítását – ha ugyanis a „megoldókulcsot” nem ismeri az üzenetet elfogó harmadik fél, csaknem lehetetlen annak visszafejtése.
A műsorban szintén megszólal Reid Meloy, igazságügyi pszichológus szakértő, aki a CIA tanácsadójaként is dolgozik. Ő azt is könnyedén elképzelhetőnek tartja, hogy a konzervatív iszlám radikális értékeit hirdető bin Láden a négy fal között azért megengedte magának, hogy a „romlott nyugatra” jellemző tartalmakat is nézzen.
További cikkeink tévés témakörben:
- Lovecraft Country: a fantasztikum találkozása a komor valósággal egy 2020-as sorozatban
- Oscar-díjas zeneszerző dolgozza fel a Netflix jellegzetes nyitóhangjait
- 9 év után visszatérnek az MTV kedvenc hülyegyerekei