Szeretnél saját mangófácskát otthonra? Akár saját magad is hajtathatsz egyet. Lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan.
Először is szükséged lesz, egy érett, egészséges, lehetőleg minél frissebb mangóra. Ha a gyümölcs nem elég érett, elképzelhető, hogy a magja sem lesz alkalmas arra, hogy kicsíráztasd. Egy megfelelő “példány” nagyjából így néz ki:
A mangót vágd ketté és távolítsd el a közepéből a magot! Szabadítsd meg a gyümölcshús-maradványoktól, kiszáradni viszont ne hagyd! Elképzelhető, hogy a magház már magától felrepedt, de ha zárva van, akkor egy éles késsel vagy egy ollóval nagyon óvatosan vágd fel az oldalát és kagylószerűen nyisd fel, majd vedd ki a belsejében található magot!
Magát a magot papírszerű hártya boríthatja, ezt finoman fejtsd le róla! Ezt követően 24 órára áztasd be egy pohár vízbe!
Ezután kétféle módszerrel is folytathatod a csíráztatást. Az egyik lehetőség, hogy a magot nedves papírtörlőbe, majd egy nejlonzacskóba csomagolod és egy meleg helyre teszed, megvárod, míg kicsírázik, majd ezután ülteted el. Ebben az esetben 3 naponta ellenőrizd, hogy milyen állapotban van. Ennél valamivel egyszerűbb megoldás, ha a magot az egynapos áztatás után közvetlenül elülteted. Bármelyik verziót választod is, lehetőleg közepes méretű cserépbe, laza, jó vízáteresztő virágföldbe – legjobb a muskátliföld – helyezd a magot, 3-5 centi mélyre.
A cserepet tedd egy világos és minél melegebb, de nem tűző napfénynek kitett helyre. A talaját folyamatosan tartsd nedvesen, arra viszont vigyázz, hogy pangó víz ne maradjon benne! Az első hajtás már 3 hét után is felbukkanhat, de lehet, hogy akár 6 hetet is várnod kell rá! Légy türelmes!
A fiatal növénynek szintén meleg, világos környezetre és egyenletesen nedves talajra, illetve párásításra is szüksége van, ennek megfelelően helyezd el a lakásban! Minél melegebb és párásabb helyen lakik, annál gyorsabban fejlődik, növekszik. Egy 2 hónapos mangófácska akár a 20-25 centiméteres magasságot is elérheti. A növény csak 5-6 éves korában hozhat először gyümölcsöt, ám ez inkább a szabadban élő fákra jellemző, a szobanövényként nevelt tövek általában nem teremnek.