Azt jól tudjuk, hogy az óév utolsó napján nálunk szerencsés dolog malacot enni, mert a babona szerint a sertés kitúrja a szerencsénket, zsíros, kövér része pedig a jólét szimbóluma is. A magyar hagyományok szerint a szilveszteri menüsornak két másik eleme még biztosan van: éjfélkor virslit tálalunk fel, az év első napját pedig lencsével kezdjük. Az már csak a fantáziánkon múlik, hogy ezeket milyen formában készítjük el. Érdemes szilveszterre szerencsepogácsát is sütni. Az egyikbe rejtsünk el egy pénzérmét. Annak, aki megtalálja, annak bőséges lesz a következő éve. Vigyázat! A pogácsának még az óévben el kell fogynia, különben visszájára fordul minden az újban! Állítólag. Rétessel pedig hosszúra lehet nyújtani a gazdagságot és az életet is – így nem árt ebből az édességből is pár szeletet az asztalra tenni. A németek a káposzta szerencsehozó voltára esküsznek, míg a lengyelek és oroszok a szilveszteri halvacsorától remélik az újévi sikereket. Minden nemzetnek megvan a maga jellegzetes étele év végén. A görögök újévi gránátalmás szokásától egyenesen el vagyok ájulva! Nálam biztosan ők a legeslegjobb fej nemzet győztesei!
Lengyelország – Sós hering
Mivel a hal előre úszik, nem hátra, sok kultúrában tartják az újév szimbólumának. Lengyel testvéreink szilveszterkor sós heringet esznek, amit gyakran maguk készítenek el már a szilvesztert megelőző napokban. A halakat egy napon keresztül sózott vízben áztatják, majd fűszerekkel, cukorral, fehér ecettel ízesítik, és a fogyasztásig üvegekben tárolják.
Oroszország – Bundás hering
Az orosz halakról, halkészítményekről mi, magyarok is sokat tudunk, persze leginkább azok, akik a rendszerváltás előtt születtek. A bundás hering tulajdonképpen egy rétegezett heringsaláta. Sózott heringből, főtt burgonyából, sárgarépából, céklából, hagymából, tojásból és majonézből áll. Néha zöld almát adnak hozzá, mert szaftosabbá teszi, és kissé savanykás ízt kölcsönöz neki.
Spanyolország – Szőlő
A spanyolok a egyszerűség hívei. Tizenkét szem szőlő elfogyasztásával kezdik az újévet a mediterrán országban, amelynél minden szem az elkövetkező év minden egyes hónapjának szerencséjét jelképezi. Ha mindet megeszik, biztosak lehetnek benne, hogy boldog lesz az újév. A feladatot nehezíti, hogy a tizenkét éjféli harangütés alatt kell elfogyasztani a tizenkét szem szőlőt és mire az utolsó kongás is elhallgat, el kell fogynia az összesnek. Mexikóban, Kubában és Peruban is szokás éjfélkor szőlőt szokás enni. Úgy tartják, amilyen édes a szőlőszem, annyira jó lesz az újév.
Görögország – Vasilopita és gránátalma
A görögöknek újévi kenyerük van, ami inkább sütemény, mint klasszikus értelemben vett kenyér. Az újévkor sütött finomságba egy érmét rejtenek és úgy szolgálják fel a vendégeknek. Persze, a görögök ennek tudatában, óvatosan falatoznak és aki rábukkan az érmére, a mellé szerencse szegődik egész évben. A gránátalma fogyasztása is gyakori ilyenkor, méghozzá nem mindennapi módon. Karácsony idején kiakasztják a gyümölcsöt a bejárati ajtó fölé, majd december 31-én szüretelik le az újévi néphagyomány szerint. Éjfél után a gránátalmát hozzávágják az ajtóhoz és minél nagyobb rendetlenséget és káoszt okoz, annál jobb: a szétszóródó magok száma mutatja, mekkora szerencséje lesz a családnak az előttük álló évben. Hasonló szokás él Törökországban és Örményországban is az újévi gránátalmával kapcsolatban.
Ausztria – Disznóorr lencsesalátával
Osztrák szomszédainknál hagyományos szilveszteri fogásnak számít a disznóorr lencsesalátával. A rémisztőnek hangzó fogás természetesen csak az orr hátsó részét, a puha húst jelenti, amelyet előbb zöldséges lében főznek meg. Friss reszelt tormát és tökmagolajos, fokhagymás, ecetes lencsesalátát kínálnak hozzá.
Németország – Sauerkraut
A németek az újévi savanyú káposztát hosszú csíkokra vágják, hogy hosszú életük legyen. Az a szólás járja, hogy „Olyan boldogok és gazdagok legyünk, mint amennyi káposzta van lábasban”.
Olaszország – Cotechino con Lenticchie
Az olaszok is hasonlóképpen gondolkoznak, mint mi: lencsét esznek vagdalt kolbásszal. Ők is igyekeznek minél több lencsét a magukévá tenni, hogy szerencsések legyenek, és ne kelljen nélkülözniük az újesztendőben. Kedvencük a lencseleves.
Hollandia – Olie Bollen
A hollandok úgy gondolják, hogy a szerencsét, a teljességet a kör vagy gyűrű alakú falatok fogyasztása hozza el. Így rengeteg különböző töltelékkel ízesített, kis kerek fánkot tesznek az asztalra, amelyet Olie Bollen (olajos labdák) néven ismernek. A tradicionális, fánkszerű gombócot ribizlivel vagy mazsolával töltik meg, és fritőzben sütik ki. A végén meghintik porcukorral.
Svédország – Risgrynsgröt
A svédek a hagyományok szerint elrejtenek egy egész mandulát egy tál Risgrynsgröt, azaz rizspuding belsejébe. Aki megtalálja, egész évben szerencsés lesz.
Dél-Amerika – Hoppin’ John Salad
A fekete szemű babért egyenesen rajonganak Dél-Amerikában. Úgy tartják, hogy ahhoz, hogy egész évben szerencsések legyenek, az újév napján pontosan 365 szem babot kell megenni. Ennek a tradicionális ételnek a hagyománya az amerikai polgárháború idejére nyúlik vissza. Amikor az unionisták csapatai kifosztották a déliek földjét, csak fekete szemű babot és a zöldségeket hagytak maguk után az embereknek. Ezek a tápanyagban gazdag ételek mentették meg a déliek életét. Ezek után nem csoda, hogy újévkor is ragaszkodnak hozzá.
Japán – soba tészta
Amikor az egyik év átfordul a másikba, Japánban hagyományosan újévi sobát tesznek az asztalra, ezt japánul toshikoshi sobának nevezik. (A toshikoshi jelentése: a régiből az újba) A jóval kecsegtető ételekkel kapcsolatos hiedelmek mélyen gyökereznek az ázsiai kultúrában, ez különösen a tésztákra igaz, amelyek hossza szimbolizálja például az élet hosszát is. A soba egy hajdinaalapú tészta, amely a rugalmasságot jelképezi és úgy tartják, mivel a tészta textúrája gondoskodik a tiszta harapásról. Ez garantálja, hogy tiszta lappal indítsák az újévet. A hiedelem szerint a soba tészta fogyasztása megtöri az előző év szerencsétlenségeit és meghozza a szerencsét. Különösen figyelni kell arra is, hogy el kell fogynia éjfél előtt, 11:59-ig, különben nem hozza meg a várt jó szerencsét.
További szilveszteri és újévi receptek: