A Valentin-napot sokan amerikai ünnepként tartják számon, pedig igazából angolszász eredetű. Angliában a 15. század óta küldenek egymásnak a párok ajándékokat vagy szerelmes verseket. Amerikában az angol kivándorlók terjesztették el, Európa többi részére pedig az amerikai katonák jóvoltából került át, de világszerte különböznek a Valentin-napi hagyományok.
A Valentine’s Day, magyarul Bálint-nap ünnepe a 20. század végétől világszerte elterjedt világi „szerelmes-ünnepként”. A napot átszövi sok hagyomány, és bár ezek többnyire már feledésbe merültek, bármikor dönthetünk úgy, hogy felelevenítjük:
- A babona szerint, ha a lányok a Valentin-nap előtti éjfélkor a temetőbe mentek, megláthatták leendő férjüket.
- Ha már megvan a jelölted, fogyassz olyan almát, aminek kilenc magja van, majd szórd a magokat a választott férfi zsebébe.
- Voltak egyéb nehezen kivitelezhető feladatok is Valentin-napon. Fel kellett venni a hóból a kiszemelt férfiú lábnyomát, amit aztán a küszöb alá kellett tenni, hogy az áhított úriember még abban az évben átlépje a küszöböt, és megkérje a lány kezét. Jelen időjárási körülményeket tekintve, ez most különösen embert próbáló feladat lenne, ezért ezt nem ajánljuk.
- A babona szerint mókust látni ezen a napon nem számít jó jelnek: annyit jelent, hogy az ember jövendőbeli párja igencsak zsugori lesz.
- Valentin-napon fél pár kesztyűt találni szintén nem túl szerencsés, ugyanis ahhoz, hogy az ember lánya szerelemre leljen, meg kell találni a kesztyű párját is.
- Az első név, amit Valentin-napon az újságban olvasol, vagy a tévében, esetleg a rádióban hallasz, állítólag nem más, mint a jövendőbelid neve.
- Írhatod lakatokra is szerelmed nevének kezdőbetűjét, akárcsak az olaszok. Miután a lakatot lezárod, dobd a kulcsot a vízbe és közben kívánj valamit.
- Olyan almát kell enned, amelyiknek kilenc magva van. Azt a kilenc magot bele kell tenni egy óvatlan pillanatban a kiválasztott fiú zsebébe, akkor biztos, hogy bele fog szeretni a praktikát végző lányba.
- Ha az örök szerelem után áhítozol, a párod hajszálát bele kellett sütni egy tésztába, és azt közösen meg kellett enni.
- Bálint-napon a madarak is hatalmas szerephez jutottak, a különböző fajták más-más férfitípust jelentettek. Úgy tartották, ha egy hajadon lány ezen a napon verebet lát, szegény emberhez fog hozzámenni és nagyon boldog lesz. Ha azonban egy tengelice repül át felette, tehetős férfi felesége lesz.
- Meggyújthatsz egy szál gyufát is, és megvárhatod, amíg elég. Amerre dőlni fog a láng, abból az irányból fog jönni a szerelmes.
- Ha kilenc kútról vizet hozol, és azzal a kiszemelt legényt vagy lányt megitatod, akkor az illető mindig szeretni fog. Naplemente után pedig nem szabad sepergetni a lánynak, mert nem megy férjhez.
- Az eljövendő gyermekáldást is ezen a napon tudhatták meg a nők. Például egy félbevágott alma magjait megszámolva megjósolható volt, hogy hány gyermeke lesz valakinek.
- Végül egy tipp macskásoknak: érdemes cicát „uszítani” a lányos házhoz érkező legényre, mert ha ott egy macska a fiú lábához dörgölőzött, akkor ő abból a házból nősült.