Egész életen át kergethetjük a boldogságot, és úgy érezhetjük, sosem érjük el, csak mert nem jó helyen keressük. Rengeteg időt és energiát pazarlunk el arra, hogy téves célokat tűzünk ki magunk elé, majd csalódottan állunk leforrázva, ha el is érjük őket, mert nem hozzák el a tőlük várt boldogságot. Scott és Bethany Palmer pénzügyi tanácsadók egészen új oldalról közelítették meg azt, hogyan gyilkoljuk le a saját boldogságunkat.
1. Az átkozott „kellene”
Mélyen bennünk gyökerezik, hogy milyen életünk kellene, hogy legyen, milyen ruhákban kellene járnunk, milyen autónk kellene legyen, hova kellene menni nyaralni, hogy egy bizonyos társadalmi státuszt megőrizzünk vagy másokat lenyűgözzünk. A céljainkat a „kellene” szócskához igazítjuk, mindent begyömöszölünk a jó vagy rossz kategóriába, ezzel pedig halálosan boldogtalanná tesszük magunkat. Egy ideált kergetünk minden szempontból, nemcsak anyagilag, hanem érzelmileg is, amit természetesen nem érhetünk el, hiszen nem létezik, csak a fejünkben.
2. Túl sok költés
Általános jelenség, hogy túl sokat költünk, eladósodunk egy pillanat alatt, nemcsak olyan nagy dolgok kedvéért, mint mondjuk egy lakás, hanem apróságok miatt is, mint egy tévé vagy akár egy márkás cipő. A boldogság érzését a biztonság alapozza meg, márpedig ha anyagilag folyton bajban vagyunk, állandóan hitelt hitelre halmozunk, az minden lesz, csak biztonságos érzés nem. Nem az a probléma a szakértők szerint, ha valakinek kevés pénze van, hiszen kevésből is meg lehet teremteni az alapvető biztonság érzését, hanem azzal van a gond, amikor abból a kevésből sokat akarunk költeni. Tudni kell a határainkat anyagilag is ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Azt kell megtalálni, meddig ér a takarónk, és hogy azon belül mit tudunk elérni a boldogságunk érdekében.
Ehhez persze az is kell, hogy ne hasonlítsuk össze az életünket folyton másokéval, mert abból sosem jöhetünk ki győztesen. Ezt pénzügyekben különösen ajánlott elkerülni, de igazából minden más területen is remek tanács, mert alaposan megkeseríthetjük a saját életünket azzal, ha másokkal versengünk a fejünkben, legyen szó párkapcsolatról, gyereknevelésről vagy mondjuk a tökéletes testről.
3. Mit mutatsz a világnak?
Amíg csak az számít, hogy mit mutatsz a világnak, azon keresztül hozod a döntéseidet, hogy mit szeretnél, hogy lássanak, hogyan ítéljenek meg mások, addig biztos lehetsz benne, hogy el fog kerülni a boldogság. A szakértők a pénzügyeken keresztül magyarázzák el ezt a kérdéskört is: „Ha fontosabb a külcsín annál, mint hogy elkerüld a hiteleket és adósságokat, és ennek kedvéért még a józan eszedet is félreteszed, akkor nem sok esélyed marad a boldogságra.” Példának felhozzák, hogy ha veszel egy borzasztóan drága kerti holmit, csak hogy a szomszéd lássa, milyen jól megy a szekér, de közben az egészet már halmozott hitelből vetted meg, akkor feleslegesen várod el ettől a cucctól, hogy boldoggá tegyen. Csapdába esel, amiben persze győzködheted magad, hogy milyen jó neked, de közben az igazán fontos alapot, a belső egyensúlyt nem tudod elérni, ami pedig a boldogsághoz nélkülözhetetlen.