Az ukrán kormány azt állítja, hogy az orosz csapatok erősen radioaktív „szuveníreket” vittek magukkal, amikor március végén kivonultak Csernobilból – írta meg a Vice információi alapján a hvg. A probléma ezzel csak az, hogy a radioaktív tárgyakat nem tanácsos az élő szervezethez közel helyezni, márpedig az oroszok – legalábbis az ukránok szerint – így tettek.
Minderről a csernobili zóna kezeléséért felelős állami szerv is jelentést tett, hangsúlyozva, hogy az orosz katonák két csernobili laboratóriumból összesen 133 különböző tárgyat, illetve eszközt vihettek magukkal. A tárgyak mindegyike sugárszennyezett.
A szakértők hozzátették: ha a tárgyakat megfelelő módon kezelték, nem jelenthetnek gondot, de azt nem tudni, hogy az oroszok törődtek-e ilyesmivel. Amennyiben nem, úgy heteken belül súlyos egészségügyi problémáik lehetnek a szokatlan „szuvenírektől”.
Jelenleg nincsennek információk arról, hol lehetnek ezek a tárgyak.
Korábban az ukrán illetékesek arról is beszéltél, hogy az orosz csapatok február végén foglalták el Csernobilt és az ott töltött öt hét alatt rendkívüli mértékű sugárzásnak tették ki magukat, többek közt azzal, hogy lövészárkokat, illetve a járműveik számára bunkereket ástak a Vörös Erdőben. A Reuters szerint a Vörös Erdő akkor kapta a nevét, amikor több tucat négyzetkilométernyi fenyőfa vörösre színeződött, miután elnyelte az 1986-os csernobili robbanás okozta sugárzást.
Csernobilban, az 1986-os, a világot megrázó leolvadás helyszínén még mindig tárolnak radioaktív hulladékot.