Megint Bécs lett a világ legélhetőbb városa a The Economist brit hetilap testvércége, az Economist Intelligence Unit (EIU) idei ranglistáján.
A csúcstartó helyét tavaly az új-zélandi Auckland foglalta el, mivel az európai városokban a kontinens-szerte bevezetett pandémia miatti korlátozások folytán a ranglista készítői szerint jelentősen csökkent az életminőség.
Az osztrák főváros korábban évekig fej-fej mellett versenyzett Melbourne-nel az első helyért. De 2018-ban és 2019-ben is Bécs állt az élen. A pandémia kitörése után Új-Zélandot földrajzi helyzete segítette abban, hogy lezárt határain belül megszüntesse a koronavírus-járványt, ami jelentősen hozzájárult az ott élők életminőségéhez.
Mivel azonban a pandémiás korlátozások többségét a világ számos részén 2022 elején feloldották, Új-Zéland, Ausztrália és Kína városai 2022-ben ismét hátrébb csúsztak a rangsorban. A tavalyi első, Auckland most a 34. lett.
A jelentés szerint most az európai és kanadai “jól átoltott” városok uralják a listát: Bécset Koppenhága, Zürich, Calgary, Vancouver és Genf követi. Az első tízbe került még Frankfurt, Toronto, Amszterdam, Oszaka és Melbourne.
A ranglistát kialakító értékelési folyamatban fontos szempont a “stabilitás”, ami megmagyarázza, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háború miatt Moszkva és Szentpétervár 15, illetve 13 helyet esett vissza a rangsorban. Kijevet a háború miatt idén nem tudták rangsorolni.
A világ legkevésbé élhető városa Damaszkusz lett, amelyet Lagos, Tripoli, Algír és Karacsi követ.
Az EIU 173 nagyváros életminőségét vizsgálta egy szempontrendszer alapján, melyek között a politikai és társadalmi stabilitás, a közbiztonság, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a kultúra és a környezet, valamint az infrastruktúra is szerepel.
(MTI)