Egyszer kell rászánni magunkat és belevágni a tortasütésbe, aztán már nem lesz megállás. Először érdemes egyszerűbb süteményekből tortát varázsolni, aztán ha az egyszintes torták már megvoltak, jöhetnek a saját tésztából saját krémmel készített emeletes torták, majd akár a bonyolultabb, pepecselősebb, speciális technikákat is igénylők. Ha szépen, fokozatosan haladunk és nem próbálunk egyből háromszintes Mancs őrjáratos tortát kreálni fondantból, akkor garantált a siker. Pár torta után pedig meglesz az a néhány alap tészta- és krémrecept, amiből már magabiztosan tudunk majd különféle tortákat készíteni.
Banános-mandulás csokitorta
Tészta:
- 25 dkg liszt
- 10 dkg vaj
- 8 dkg cukor
- 5 db tojás
- fél tasak sütőpor
- 1,5 evőkanál cukrozatlan kakaópor
- 3 evőkanál amaretto likőr
Hab:
- 10 dkg étcsokoládé
- 3 dl habtejszín
- 1-2 evőkanál porcukor
Töltelék:
- 1-2 db banán
Forma kikenés:
- kikenéshez vaj
- kikenéshez kakaópor
Tetejére:
- 5 dkg szeletelt mandula
Elkészítés
A puha vajat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojásokat és a likőrt, és kikeverjük. A lisztet elegyítjük a sütőporral és a cukrozatlan kakaóporral, ezután a tojásos keverékhez öntjük. Összekeverjük, és a kész massza felét kivajazott, kakaóporral körbehintett 18 cm átmérőjű formába öntjük. 180 fokon 20-25 perc alatt készre sütjük, majd ugyanígy járunk el a massza másik felével, azt is megsütjük. A kész süteményeket félretesszük hűlni. Közben száraz serpenyőbe szórjuk a szeletelt mandulát és közepes lángon, sűrűn rázogatva 5-10 perc alatt megpirítjuk.
Ha teljesen kihűltek a tortalapok, elkészítjük a csokis habot. A csokoládét apróra vágjuk, a porcukrot a tejszínhez adjuk és felverjük. A porcukros tejszínhabhoz óvatosan hozzákeverjük az apróra vágott csokoládét. A banánokat felszeleteljük. Tortatálra vagy tálcára helyezzük az egyik tortalapot, ráhelyezzük a banánszeleteket, és rákanalazzuk a csokis-tejszínhab felét. Elegyengetjük, majd óvatosan ráhelyezzük a másik tortalapot, annak a tetejét is kirakjuk banánszeletekkel, rákenjük a maradék csokis tejszínhabot, és a tetejét megszórjuk a pirított, szeletelt mandulával. Tálalásig hűtőben, illetve hűvös helyen tároljuk.
Citromkrémes máktorta
Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortához:
- 15 dkg liszt
- 8 dkg cukor
- 2 db tojás
- 3 dkg darált mák
- 10 dkg vaj
- 2 evőkanál natúr joghurt
- 2 evőkanál citrom leve
- 2 db citrom reszelt héja
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 db narancs reszelt héja
A citromkrémhez (ennek a mennyiségnek kb. az ¼-ére lesz szükségünk):
- 10 dkg cukor
- 2 db tojás
- 5 dkg vaj
- 2 db citrom leve
- 2 db citrom reszelt héja
A mákos tejszínhabhoz:
- 1 dl habtejszín
- 2 evőkanál darált mák
- 2 evőkanál porcukor
Elkészítés
A sütőt előmelegítjük 160 fokra, és előkészítünk egy 18 cm átmérőjű tortaformát, amit kivajazunk, kilisztezünk. A vajat megolvasztjuk és habosra keverjük a cukorral és a tojásokkal, majd hozzáadjuk a narancs- és citromhéjat, a citromlevet és a joghurtot is. Hozzákeverjük a lisztet, a sütőport és a mákot, majd a kész masszát a sütőformába öntjük és 35-40 percig sütjük. Ha kész, hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a citromkrémet: a vajat egy lábasban megolvasztjuk, hozzáadjuk a cukrot, a citromok reszelt héját és kifacsart levét, és közepes lángon addig melegítjük, míg a cukor teljesen el nem olvad. Ha elolvadt, lehúzzuk a tűzhelyről és hűlni hagyjuk. Ha langyosra hűlt, hozzáadjuk az enyhén elhabart tojásokat, és folyamatos kevergetés mellett, alacsony lángon 10-15 perc alatt sima, sűrű krémmé főzzük. Ha elkészült, hűlni hagyjuk. A mákos tejszínhabhoz a darált mákot és a porcukrot összekeverjük, majd a kemény habbá vert tejszínhez adjuk. A kihűlt torta tetejét megkenjük a citromkrémmel (a maradékot félretesszük, és bonbonokhoz, kekszekhez, fagylaltokhoz kínáljuk), majd elegyengetjük rajta a mákos tejszínhabot, és tálalásig hűvös helyen tároljuk.
Bögrés kókusztorta
Hozzávalók (mérő: 2 dl-es bögre):
- fél bögre cukor
- fél bögre kókuszreszelék
- 2 tojás
- fél bögre olvasztott vaj
- 1 mk. sütőpor
- 1 bögre búzaliszt
Hozzávalók a tetejére:
- 1 bögre kókuszchips vagy kókuszreszelék
- fél bögre főzött citromkrém vagy narancslekvár
Elkészítés
A tojásokat habosra keverjük a cukorral és az olvasztott vajjal, majd fokozatosan hozzáadjuk a sütőporral elkevert lisztet és a kókuszreszeléket. Összedolgozzuk, és egy kivajazott, kilisztezett 18 cm átmérőjű tortaformába egyengetjük.
180 fokos sütőben kb. 20-25 percig sütjük. Ha kész, hűlni hagyjuk.
A kihűlt sütemény tetejét (és ízlés szerint az oldalát is) megkenjük a citromkrémmel/lekvárral és rászórjuk a kókuszchipset/reszeléket.
Brownie torta fehér csoki ganache-zsal
Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű tortaformához:
- 17 dkg cukor
- fél dl habtejszín
- 10 dkg fehér csokoládé
- 17 dkg búzaliszt
- 1 evőkanál házi vagy 1 tasak bolti vaníliás cukor
- 17 dkg étcsokoládé
- 17 dkg vaj
- 3 db tojás
- 1 csipet só
- 10 dkg eper
Elkészítés
A vajat a csokival megolvasztjuk. Ehhez használhatjuk a mikrohullámú sütőt, vagy egy kis edényben is olvaszthatjuk, de akkor folyamatosan kevergetnünk kell. Ha kész, hagyjuk hűlni, és addig összeállítjuk a tészta alapját.
A tojásokat a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük egy robotgép segítségével.
A tojásos masszához keverjük a langyosra hűlt, folyós csokit, majd a lisztet és a csipet sót. Nem kell sokáig keverni, csak amíg elkeverednek a hozzávalók. A masszát egy sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük. Szépen egyengessük el a tetejét, hogy ne púposodjon fel sütés közben. A brownie tortát 180 fokon 25-30 percig sütjük, majd hagyjuk teljesen kihűlni. (Akár előző nap is elkészíthetjük.)
Elkészítjük a ganache-t is: a cél az, hogy a csokiganache enyhén megszilárduljon a torta tetején, de még vágható maradjon. A csokoládét apró kockákra vágjuk, és egy tálba tesszük. A tejszínt egy edényben feltesszük a tűzre, de amint forrni kezdene, levesszük, és a csokoládéra öntjük. Egy spatulával kevergetjük, amíg fényes, homogén krémet nem kapunk. Fél órára hűtőbe tesszük.
Amikor a fehér csoki ganache elérte a kellő állagot a hűtőben, a krémet a torta tetejére kenjük. Lehet, hogy egy picit lefolyik a torta oldalán, ezért ezt a műveletet már a tortatálon, tálaló tányéron végezzük el.
Az epreket megmossuk, papírtörlővel megszárítjuk, majd elhelyezzük a torta közepén.
TIPP: Tovább csinosíthatjuk a tortát, ha az epreket is csokiba mártjuk, vegyesen ét- és fehér csokoládéba.
A receptet Kapusi Gerti, a Sütit akarok bloggere készítette.
Amarettós sajttorta
Hozzávalók:
- 1 evőkanál cukor
- 2 teáskanál (olvasztott) vaj
- 2/3 csésze amaretto keksz
Töltelék:
- 1 teáskanál liszt
- 2/3 csésze cukor
- 2 db tojás
- 500 g krémsajt
- 3/4 teáskanál mandulaaroma
Elkészítés
A kekszet összekeverjük az olvasztott vajjal és a cukorral, majd alaposan belenyomkodjuk egy kapcsos tortaforma aljába. 180 fokos sütőben 5-6 percig sütjük, közben elkészítjük a tölteléket:
A krémsajtot a liszttel elkeverjük. A tojásokat a cukorral fehéredésig verjük, majd hozzákeverjük a lisztes krémsajthoz, és végül mehet hozzá a mandulaaroma. A masszát ráöntjük a tésztára és 180 fokos sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük, akkor jó, ha krém már nem folyós. Hűtőben 3-4 óra alatt készre hűtjük.
Citromtorta
Hozzávalók a tésztához:
- 30 dkg liszt
- 10 dkg cukor
- 1 db tojás
- 20 dkg hideg vaj
A töltelékhez:
- 7 dkg cukor
- 3 db tojás
- 1 dl tejszín
- 2 db citrom
Elkészítés
1. Elkészítjük a linzertésztát: a cukrot összekeverjük a liszttel és elmorzsoljuk a vajjal. Hozzáadjuk a tojást és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ha kész, cipót formázunk belőle és folpackba csomagolva hűtőbe tesszük minimum 30 percre.
2. Ha letelt az idő, elővesszük a tésztát a hűtőből, és lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk (3-5 mm vastagságúra). A 18-as tortaformához a megadott tésztamennyiség kb. felére, 2/3 részére lesz szükség. A többit kekszként is kisüthetjük, vagy eltehetjük a hűtőbe/mélyhűtőbe, és felhasználhatjuk majd egy másik sütihez.
3. A tésztát kinyújtjuk és a tortaformába tesszük úgy, hogy oldala is legyen. Megszurkáljuk az alját villával, majd sütőpapírt helyezünk rá és pitesúlyt vagy szárazbabot öntünk rá, hogy sütés közben ne púposodjon fel a tésztánk.
4. Előmelegítjük a sütőt 160 fokra és 10 percig sütjük a tésztát a pitesúllyal együtt, majd eltávolítjuk a pitesúlyt és a sütőpapírt és további 10 percig sütjük.
5. Közben elkészítjük a tölteléket: A tojásokat kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tejszínt (csak simán, nem kell felverni), a citromok reszelt héját és levét és alaposan összekeverjük.
6. Ha a tészta elősütésével megvagyunk, letelt a 10+10 perc, akkor beleöntjük a tölteléket és 180 fokon sütjük kb. 30-35 percig, amíg a krém megszilárdul, majd hagyjuk kihűlni.
Flódni-guba torta
Hozzávalók (18 cm átmérőjű tortaformához):
- 4 + 5 dkg cukor
- 5-6 evőkanál szilvalekvár
- 5 + 5 dkg porcukor
- 3 db alma
- 7 dkg darált mák
- 1 dl habtejszín
- 7 dkg darált dió
- késhegynyi fahéj
- 2 dl tej
- 1+1 dl fehérbor
- 10 dkg mazsola
- 4 db kifli
Elkészítés
A kifliket kb. 1×1 cm-es kockákra vágjuk. A tejet és a tejszínt a cukorral felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzről és hűlni hagyjuk. Hozzáöntjük a fehérbort, majd az egészet ráöntjük a kiflikockákra. Néhány percig állni hagyjuk, közben egy tálban elkeverjük a darált mákot a porcukorral, egy másik tálban pedig a darált diót a porcukorral. A kiflikockák felét összeforgatjuk a porcukros dióval, beleszórjuk a mazsola felét és 18 cm átmérőjű, sütőpapírral bélelt tortaformába adagoljuk. A maradék kiflit összeforgatjuk a porcukros mákkal, beleszórjuk a maradék mazsolát és egy másik sütőpapírral bélelt 18 cm átmérőjű tortaformába egyengetjük. 190 fokos sütőben kb. 30 perc alatt készre sütjük a két gubatortánkat, majd hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük az almás tölteléket: Az almákat meghámozzuk és lereszeljük, majd egy lábasba öntjük, megszórjuk a cukorral, a fahéjjal, és hozzáadjuk a fehérbort. Közepes lángon megpároljuk, majd lehúzzuk a tűzhelyről és hűlni hagyjuk. Ha sok a leve, lecsepegtetjük. Ha minden kihűlt, összeállítjuk a tortát. Alulra kerül a mákosguba-tortalap, ezt megkenjük a szilvalekvárral, majd elterítjük rajta az almát és ráhelyezzük a diósguba-tortalapot.
Sacher torta
Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortaformához:
- 5,5 dkg liszt
- 5 dkg cukor
- 3 db, kettéválasztva tojás
- 7 dkg vaj
- 7 dkg étcsokoládé
- 1,5 dkg kakaópor
- 20 dkg sárgabaracklekvár
Csokimáz:
- 15 g cukor
- 100 g étcsokoládé
- 100 g habtejszín
- 15 g méz
Elkészítés
Előmelegítjük a sütőt 160 fokra, kivajazunk és kakaóporral hintünk körbe egy 18 cm átmérőjű tortaformát. Az étcsokit megolvasztjuk, és félretesszük hűlni. A vajat megolvasztjuk, és habosra keverjük a cukorral és a tojások sárgájával, majd fokozatosan hozzákeverjük az olvasztott csokit is. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és óvatosan, vigyázva, hogy a hab ne nagyon törjön, összekeverjük a csokis tál tartalmával. Végül hozzáadjuk a lisztet és a kakaóport, majd elkeverjük. A masszát a tortaformába öntjük és 30 percig sütjük. Ha kész, félretesszük hűlni.
Előmelegítjük a sütőt 160 fokra, kivajazunk és kakaóporral hintünk körbe egy 18 cm átmérőjű tortaformát. Az étcsokit megolvasztjuk, és félretesszük hűlni. A vajat megolvasztjuk, és habosra keverjük a cukorral és a tojások sárgájával, majd fokozatosan hozzákeverjük az olvasztott csokit is. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, és óvatosan, vigyázva, hogy a hab ne nagyon törjön, összekeverjük a csokis tál tartalmával. Végül hozzáadjuk a lisztet és a kakaóport, majd elkeverjük. A masszát a tortaformába öntjük és 30 percig sütjük. Ha kész, félretesszük hűlni.