Képzeljük el, hogy sétálunk egy sziporkázóan napos délutánon, miközben az utca sarkán található kis büféből származó csodálatos illatok szállnak az orrunk felé. A szél hozza magával a fűszerek varázsát, amelytől összefut a nyál a szánkban. Üdv a falafel világában!
A falafel, Közép-Kelet egyik legkedveltebb és legikonikusabb ételkülönlegessége, már évszázadok óta elkápráztatja az embereket világszerte. Egy egyszerű összetevőkből készült étel, melynek gyökerei mélyen a Közép-Kelet történelmébe nyúlnak vissza. Mára azonban a világ minden táján egy valódi kulináris kincsnek számít. A falafel nem csak egy egyszerű harapnivaló; ez az ízletes csoda mélyen beépült a kultúrákba, és a gasztronómiai térképen is egyre növekvő népszerűségre tesz szert.
Ebben a cikkben gasztronómiai utazásra invitálunk mindenkit a falafel világába. Fedezzük fel ennek a különleges ételnek az eredetét a 3 egyszerű receptnek hála. Lépjünk be mi is a falafel megunhatatlan birodalmába, ahol minden harapás egy ízekkel teli kaland, és ahol a tradíció és modernség találkozik egy csodás, ropogós falatban.
A falafelhez (12-15 darab)
- 400 g konzerv csicseriborsó, lecsepegtetve és leöblítve
- 1 kis hagyma, durvára vágva
- 2 gerezd fokhagyma, durvára vágva
- ½ teáskanál őrölt koriander
- ½ teáskanál őrölt kömény
- ½ teáskanál őrölt fahéj
- ½ teáskanál finomított tengeri só
- 3 evőkanál grízliszt (csicseriborsó)
- egy kis csokor korianderlevél és szár, durvára vágva
- 1 kis tojás
- 100 g/3,5 dkg szezámmag, a mártogatáshoz
- 1 evőkanál olívaolaj
A falafelhez a csicseriborsót, a hagymát, a fokhagymát, a fűszereket, a sót, a grízlisztet, a friss koriandert és a tojást tegyük egy konyhai robotgépbe. Pépesítsük, amíg a massza sima nem lesz, de még mindig elég sűrű az állaga. Formázzuk a keveréket 12-15 kis golyócskává, és mindegyiket hintsük meg szezámmaggal.
A golyókat tegyük hűtőbe 30 percre, vagy felhasználásig. A falafel sütéséhez melegítsük fel az olajat egy serpenyőben közepesen forróvá. Süssük 10 percig, rendszeresen megforgatva, amíg aranyszínű és átsült lesz.
Falafeles tészta
Hozzávalók:
- 100 g/3½oz tagliatelle
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 gerezd fokhagyma, vékonyan felszeletelve
- csipetnyi szárított chilipehely
- 2 marék bébispenót
- 4 sült falafel
- 2 evőkanál finomra vágott, friss petrezselyemzöld
- ½ citrom, csak a leve
Elkészítés:
A tésztához főzzük meg a tagliatellét a csomagoláson található utasítások szerint vagy al dentére, majd jól csepegtessük le. Közben egy serpenyőben felhevítjük az olajat, hozzáadjuk a fokhagymát és a chilit, és kevergetve 1 percig főzzük. Adjuk hozzá a spenótot, és keverjük 1 percig, vagy amíg elég fonnyadtnak tűnik. Adjuk hozzá a tagliatellét és a petrezselymet, és kevergetve melegítsük át néhány másodpercig. Tálaláskor a tetejére négy falafelt teszünk, és ráfacsarjuk a citromlevet.
Falafel pitával
Hozzávalók:
- 3 sült falafel
- 1 pita, vékony háromszögekre vágva
- 2 evőkanál olívaolaj
- tengeri só
- ½ saláta, vékonyan felszeletelve
- ½ kis lila hagyma, vékonyan felszeletelve
- citromlé
- 1 teáskanál natúr joghurt, ideális esetben görög, a tálaláshoz
Elkészítés:
A pitákhoz melegítsük elő a sütőt 210/190 Celsius-fokra (légkeverés, 6-os fokozat). Tegyük a pitaháromszögeket egy tepsibe, locsoljuk meg őket 1 evőkanál olajjal, és szórjuk meg tengeri sóval. Süssük 5-10 percig vagy amíg ropogósra sül. Keverjük össze a salátát és a lila hagymát, majd öntsük meg a maradék olajjal és a citromlével. Tálaljuk négy falafel és a joghurt mellé.
Reggeli pirítós
Hozzávalók:
- 1 szelet pirítós
- 2 sült falafel
- 1 szabad tartásból származó tojás
- 1 teáskanál olívaolaj
- nagy csipet paprika a díszítéshez
Elkészítés:
Ehhez a recepthez pirítsunk meg egy szelet kenyeret, majd tegyük rá az összetört falafelt. A tojást az olajban magas hőfokon megsütjük, és a pirítós tetejére tesszük. Megszórjuk paprikával, és tálaljuk. Készíthetünk több szeletet is!
(Forrás: BBC Food, Fotó: Getty Images)