A rizstej komoly egészségügyi előnyökkel jár, különösen azok számára, akik nem fogyaszthatnak tejterméket. A rizstej hozzájárul a csontok egészségéhez, hiszen hozzáadott D-vitamint és kalciumot is tartalmaz. A rizstejben lévő B12-vitamin és kalcium létfontosságú a vegán étrendet követőknek, mert pótolja azokat az ásványi anyagokat, amik hiányoznak azok étrendjéből, akik ezt az életformát követik.
Az összes növényi tej közül a rizstej a legkevésbé allergén, de ez tartalmazza a legtöbb szénhidrátot is. Egy bögrényiben körülbelül úgy 120 kalória, 22 gramm szénhidrát, 2 gramm zsír és kevés (kevesebb mint 1 gramm) fehérje van.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) azt javasolja, hogy ne hagyatkozzunk kizárólag a rizs- és rizstermékek fogyasztására, különösen csecsemők, gyermekek és terhes nők esetében.
Rizstej házilag
- 1 pohár barna vagy hagyományos rizs
- 1 liter víz
- 1 csipet só
- 2-3 evőkanál méz vagy sztívia
A rizst mossuk át, majd egy napon át áztassuk 1 liter vízben. Az áztatólevet öntsük le, majd öntsük fel nagyjából 1 liter tiszta vízzel. Turmixoljuk addig, ameddig nagyjából homogén masszát nem kapunk, majd az egészet nyomjuk át sűrű szövésű textílián. Ízesítsük sóval és mézzel, majd tegyük hűtőbe. 3-4 napig áll el hűtőben. Használat előtt érdemes felrázni.
„A rizstej táplálkozási szempontból nem egyenértékű a tehéntejjel, mivel a tejből készült tej 13 alapvető tápanyagot tartalmaz, míg a rizstej általában kettő-négy tápanyagot tartalmaz attól függően, mennyi a hozzáadott tápanyag” – magyarázza Marie Spano, RD, sporttáplálkozási szakértő.