Mint ismert, június 9-én két választást is tartanak hazánkban: most először történik meg, hogy egyszerre lesznek az önkormányzati és EP-választások is. Az önkormányzati választással kapcsolatban egy “ínyencséget” osztott meg az MTI:
Egyetlen érvényes szavazattal is lehet valaki képviselő vagy polgármester a települési önkormányzati vagy az ezzel egy időben tartandó nemzetiségi választáson.
Az önkormányzati választás ugyanis egyfordulós, és nincs érvényességi küszöb. Ez azt jelenti, hogy akár egyetlen érvényes leadott szavazattal is mandátumot lehet szerezni. Mivel az eredmények megállapítását nem befolyásolja a szavazáson megjelentek száma, a helyhatósági választásokon nincs is értelme érvényességi küszöbről beszélni.
Eredménytelen is csak akkor lesz egy önkormányzati választás, ha például a tízezernél több lakosú településeken az egyéni választókerületekben vagy a polgármester-választáson ugyanannyi érvényes szavazatot kap két vagy annál több jelölt.
A tízezernél kevesebb lakosú településeken akkor eredménytelen a képviselő-testületi választás, ha nem sikerül annyi jelöltet megválasztani, ahány tagú lenne a testület. Ez például akkor fordulhat elő, ha egy jelölt egyáltalán nem kap szavazatot, vagy akkor, ha pontosan annyian indulnak képviselőjelöltként, ahány tagú lenne a testület, ám egyiküket – mivel polgármesterként is indult – megválasztják településvezetőnek.
Ezekben az esetekben 120 napon belül új választást ír ki a helyi választási bizottság.
4 településen is 9 polgármesterjelölt indulna a júniusi választáson – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból. A Baranya vármegyei Kölkeden és Nagydobszán, a Pest vármegyei Szigetszentmiklóson és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Sényőn van a legtöbb, szám szerint 9 nyilvántartásba vett polgármesterjelölt a júniusi önkormányzati választásra.
8 olyan település is van, ahol 8 nyilvántartásba vett polgármesterjelölt van: Budapest 18. kerület, Kalocsa (Bács-Kiskun vármegye), Kisharsány (Baranya vármegye), Eger (Heves vármegye), Öcsöd (Jász-Nagykun-Szolnok vármegye), Jobbágyi (Nógrád vármegye), Hencse (Somogy vármegye) és Kótaj (Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye).
25 településen 7 polgármesterjelöltet vettek nyilvántartásba a júniusi választásra.
A 3177 település több mint egynegyedében, 853-ban azonban csak 1 polgármesterjelölt indul a választáson.