nlc.hu
Család
Jelek, amik megelőzik a megcsalást

A megcsalás nem csak úgy megtörténik: 10 jel, ami hűtlenségre utalhat a kapcsolatodban

A hűtlen ember gyakran takarózik azzal, hogy hirtelen felindulásból csalta meg a párját, de a pszichológusok szerint ez nem ennyire egyszerű.

Mindannyian hallottuk már, hogy valaki a hűtlenséget hirtelen felindulásból hozott döntéssel vagy azzal magyarázta, hogy nem volt az ítélőképessége teljes birtokában (például túl sokat ivott). De tényleg létezik, hogy egy ilyen döntést, amelyben tulajdonképpen elárulja a párját, a pillanat hevében hozzon meg valaki? Ha az árulás ilyen könnyen történik, akkor van értelme folytatni, megbocsátani a hűtlenséget? A kutatások feltárnak olyan információkat, amelyek segíthetnek megérteni a megcsalás mögött zajló folyamatokat.

Spontaneitás kontra stratégia

Parvati Varma és Saurabh Maheshwari pszichológusok a How Do People Betray in Relationships? című tanulmányban a párkapcsolati hűtlenség folyamatát vizsgálták, beleértve azt is, hogyan történik, mi a hűtlenség mögötti motiváció. Varma és Maheshwari 40 olyan embert (21 férfit és 19 nőt) vizsgált, akik a saját bevallásuk szerint még a randevúzás fázisában hűtlenkedtek, tehát nem együttélés vagy házasság során léptek félre. A résztvevők két különböző megcsalásról számoltak be: a spontán megcsalásra azt mondták, hogy a pillanat hevében meghozott rossz döntés következménye volt, míg az előre megtervezett hűtlenséget egy átgondolt döntés előzte meg.

A kutatók megállapították, hogy a spontán hűtlenség egy kapcsolati alternatíva felbukkanásával kezdődött, és a kiváltó ok nagyon fontos szerepet játszott. Az előre megtervezett hűtlenség esetében, ahol a partnernek volt ideje gondolkodni, a folyamat kockázati tényezőkkel, jól megfigyelhető jelekkel kezdődött, beleértve a párkapcsolati elégedetlenséget vagy a kötődés minőségét. De hogyan lesz az ötletből konkrét hűtlenség?

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Letérés az útról

A párkapcsolatban élők többsége tisztában van azzal, hogy a hűtlenséghez több dolog együttállása kell: olyan szituációban, olyan érzelmi állapotban van valaki, hogy teret kap a megcsalás gondolata. Sőt, azt is pontosan tudjuk, ha párkapcsolatban élünk, hogy a párunk mit tart megcsalásnak: az egyiknek elég, ha beszélgetünk egy ellenkező nemű emberrel, a másiknak csak a fizikai kontakt számít. Varma és Maheshwari a kutatások során a hűtlenséget úgy definiálták, hogy „minden olyan viselkedés, amely megsérti a bizalmat vagy a kizárólagosság normáját, amelyet a partnerek egy elkötelezett párkapcsolatban valószínűleg fenntartanak.” Ez magában foglalhatja a különböző kapcsolaton kívüli tevékenységeket, mint például a randevúzás, az érzelmi érintettség vagy a szexuális intimitás.

A kutatók a hűtlenség folyamatát úgy írják le, hogy magában foglalja:

  • a kapcsolati elégedetlenséget,
  • az alternatív partnerek elérhetőségét,
  • a kötődési problémákat,
  • a kiváltó okokat,
  • a hűtlenség felfedésére vonatkozó vágyat,
  • a következményeket
  • és a hűtlenség utáni reflexiót.

Mindehhez pedig hozzáteszi a tanulmány, hogy a kapcsolati elégedetlenség eredhet a párok közti konfliktusból vagy akár földrajzi távolságból is, ami utat nyit az új lehetőségek keresésének.

Figyelj a jelekre!

Varma és Maheshwari vizsgálták a hűtlenség érzelmi aspektusait is, és kutatásuk keretében a kapcsolaton kívüli kötődést úgy írják le, mint „a közelség érzése, a mély beszélgetések, és a szexuális/fizikai vonzalom.” Ez megmagyarázza, hogy sok ember esetében az érzelmi viszony megelőzi a konkrét, testi megcsalást.

A randizás közben elkövetett megcsalás okai szerteágazóak, az elégedetlenségtől a figyelemelterelésig sokfélék lehetnek, egy azonban közös bennük: nem véletlenül történnek. Nem egy botlás még az sem, ha spontán hűtlenségről van szó, hiszen annak is megfigyelhetőek a kutatók szerint a megelőző jelei.

Jelek, amik megelőzik a megcsalást:

  • változások a kommunikációban,
  • fokozott érdeklődés a külső megjelenés iránt,
  • több időt tölt otthonról távol,
  • változás a kapcsolat iránti elkötelezettségben,
  • hazugságok,
  • elkerülés,
  • közömbösség,
  • változás a szexuális életében,
  • pénzügyi problémák,
  • változás a telefonos szokásokban.

Ahogy az jól látható, a jelek olykor ellentmondásosak, ezért nem is lehet szentírásként kezelni ezt a listát, és ezek alapján nagy döntéseket sem szabad hozni. Inkább csak iránymutatónak használd a listát, mert ha túl sok jel felbukkan a párodnál, akkor érdemes lehet egy kérdést feltenni neki, hogy miért változott olyan sokat mostanában.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top