nlc.hu
Életmód
Állj meg! Egyetlen trükkel még egészségesebb lesz a napi sétád

Állj meg! Egyetlen trükkel még egészségesebb lesz a napi sétád

Nem kell megszakadni, ha a maximumot szeretnéd kihozni a napi sétád egészségügyi hatásából. Felejtsd el a lépésszámlálást és a kilométereket, inkább próbáld ki ezt az egyszerű trükköt.

A gyaloglást nagyon gyakran ajánlják az egészségügyi szakemberek, mert a tempós séta bárki számára elérhető és könnyen kivitelezhető mozgásforma. Csak fel kell venni egy kényelmes cipőt, és kilépni a lakásból. A gyaloglásnak rengeteg jótékony hatása van, például csökkenti a szívbetegségek, a stroke, a magas vérnyomás, a daganatos megbetegedések és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, valamint erősíti a csontokat és az izmokat, de hatásos a stressz ellen is, és akár az Alzheimer-kór megelőzésében is segíthet.

Eközben rengeteg tévhit és félinformáció kering a sétáról; olyanok, mint például a tízezer lépés mítosza, a minél nagyobb távolság megtétele, vagy az, hogy kizárólag megerőltető tempóban van pozitív hatása a gyaloglásnak. Ám ezek jó része csak hiedelem.

Egy új tanulmány szerint a gyaloglás pozitív hatását nem csak az intenzitás vagy a távolság növelésével lehet fokozni, hanem azzal is, ha minél gyakrabban megállsz séta közben.

Igen, úgy, ha rövid szüneteket iktatsz be a gyaloglásodba.

Bámészkodj az egészségedért

A Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban megjelent tanulmányban a Milánói Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan változik gyaloglás közben az oxigénfelhasználás. A kísérlet résztvevői egy futópadon sétáltak meg-megállva, rövid, 10 és 240 másodperc közötti időtartamban. Kiderült – és jobban belegondolva ez nem is olyan meglepő –, hogy a testünk hasonlóan működik, mint az autók: ha rátaposunk a gázra, akkor többet fogyaszt a kocsi; ugyanígy a testünk is 20-60 százalékkal több energiát és oxigént éget el gyorsulás közben. Vagyis ha egyenletes sebességgel haladsz, az kevesebb energiát igényel akár autókról, akár az emberi testről van szó – írja az Inc.com.

Egy nő vidáman sétál az erdőben

Fotó: Getty Images

De mi ennek az egésznek a gyakorlati haszna? Hát az, hogy melyik típusú séta éget el több energiát, és így melyik gyakorol nagyobb hatást a fittségre és az egészségre. Nem az, amelyiknél a minél több kilométer megtétele a cél, hanem az, amikor az ember gyalogol, megáll, szusszan egy kicsit, majd folytatja az útját.

Vagyis ha azt szeretnéd, hogy a lehető legtöbbet kihozd a rendszeres sétádból, nem feltétlenül a lépéseket vagy a kilométereket kell gyűjtened. Inkább állj meg, és nézz körül, csodálj meg egy szép házat, virágot, fát, kirakatot, vagy csak egyszerűen szusszanj egy kicsit. Akár a természetben barangolva, akár a városban kószálva is megtalálhatod azokat a dolgokat, amelyekre érdemes egy kis időt szánni. Ez a meg-megállásokkal tarkított séta segíthet abban, hogy nagyobb egészségügyi hatást érj el a gyaloglással, bónuszként pedig sokkal jobb élmény lesz a napi testmozgás. 

Kevésbé fitteknek ajánlott

Meg kell jegyezni, hogy a kutatásnak vannak korlátai, például a résztvevők mindegyike egészséges, fiatal felnőtt volt. Így az ajánlás nem biztos, hogy érvényes azokra, akik valamilyen egészségügy problémával élnek, ők egyeztessenek az orvosukkal.

Másrészt ez a módszer nem működik azoknál, akiknek kiváló az edzettségi állapotuk, például megerőltetés nélkül lefutnak négy-öt kilométert. A megállásos sétatechnika leginkább azoknak ajánlott, akik kevésbé fittek, de szeretnének tenni az egészségükért.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top