nlc.hu
Aktuális
Csendes kirúgás: ezt használják a cégek végkielégítés helyett

Ráveszünk, hogy önként távozz: lehet, hogy a csendes kirúgás áldozata vagy a munkahelyeden?

A közösségi oldalakon egyre többször merül fel a quiet firing, azaz a csendes kirúgás fogalma, amit a cégek azért alkalmaznak, hogy ne kelljen végkielégítést fizetni az alkalmazottaknak, hanem mondjanak fel maguktól.

A leépítés egy új, a cégek számára gazdaságosabb formájának tűnik a quiet firing, magyarul csendes kirúgás: a kutatások szerint a vállalatok egyre inkább használják ezt ahelyett, hogy egyenesen kirúgnák vagy elbocsátanák a dolgozókat. Azért, hogy elkerüljék a távozással járó pénzügyi, pszichológiai és jogi költségeket, egyes vállalatok szándékosan olyan ellenséges munkahelyi környezetet teremtenek, amely arra ösztönzi az alkalmazottakat, hogy önként távozzanak. 

Ráveszünk, hogy önként távozz

A Harvard Business Review átfogó cikke szerint a csendes kirúgás nem annyira újdonság, hiszen a vezetők már régóta alkalmaznak hasonló taktikát, hogy a rosszul teljesítőket elüldözzék anélkül, hogy végkielégítést fizetnének nekik, vagy kockázatatnának egy munkaügyi pert. Az utóbbi időben azonban az olyan óriásvállalatok, mint a Meta, az Amazon vagy épp a Tesla – és a közösségi oldalak magyar felhasználóinak beszámolói alapján itthoni nagy cégek is – egyre inkább úgy tűnik, hogy a csendes kirúgást szélesebb körben alkalmazzák munkaerő-csökkentési stratégiaként.

Amerikai példánál maradva, az Amazonnál az figyelhető meg, hogy míg más nagyvállalatok az automatizálásra és a home office-ra állnak át már teljesen, addig az Amazon az ötnapos, irodai munkavégzést erőlteti annak ellenére, hogy a munkavállalók 90 százaléka elégedetlen, és 73 százalékuk fontolgatja a felmondást, illetve a szigorúan betartatott irodai munkavégzés nem igazán illeszkedik az eddig közvetített „laza tech cég” imidzsébe sem.

Vajon az egyik legnagyobb adatvezérelt vállalat elfelejtette volna, hogyan kell használni az adatokat? Elfelejtették, hogy a Global Workplace Analytics adatai alapján a munkáltatók 65 százaléka szerint a távmunka növelte a hatékonyságot, és 95 százalékuk szerint a home office növelte az alkalmazottak megtartását?

Nem valószínű, hogy pont egy Amazon ne lenne tisztában ezekkel az adatokkal, inkább az történhet, hogy a cég barátságtalanná teszi a munkahelyet annyira, hogy felmondjanak az emberek, így spórol a végkielégítéseken.

Cégvezetők asztalánál ülve

Fotó: Getty Images

Egy tanulmány szerint a 2021-ben felmondó munkavállalók többsége az alacsony fizetés, a fejlődési lehetőségek hiánya vagy a vezetők felőli tiszteletlenség miatt mondott fel. Gyakori, hogy új feladatokat adnak az alkalmazottaknak, szép lassan átalakítják a munkakörüket olyanra, hogy már köszönő viszonyban sem lesz azzal, amire az elején szerződtek, és végül ezért érzik úgy, hogy a felmondás az egyetlen lehetőségük. A legveszélyesebb pedig az, hogy sok munkavállaló nem tudja, mi az a csendes kirúgás, hogyan veheti észre a jeleket, vagy mit tegyen, ha ez történik vele.

A Harvard Business Review több mint 1000 amerikai munkavállalót kérdezett meg a legkülönbözőbb iparágakból és munkakörökből, hogy osszák meg a csendes kirúgással kapcsolatos tapasztalataikat. Válaszaik alapján több olyan jelet azonosítottak, amelyek arra utalhatnak, hogy a munkáltató megpróbálja arra „motiválni” a munkavállalókat, hogy felmondjanak.

A csendes kirúgás figyelmeztető jelei

A munkakörrel kapcsolatos változások:

  • Fontos feladatok átcsoportosítása más alkalmazottakra.
  • A munkavállaló lefokozása vagy munkaköri leírásának megváltoztatása.
  • Ígéretes új lehetőségek visszatartása a munkavállalótól.
  • Indokolatlan teljesítménycélok kitűzése.
  • Egy alkalmazottnak olyan feladatokat adnak, amelyek nem illeszkednek a munkaköréhez vagy egyéniségéhez.
  • Megakadályozzák, hogy a munkavállaló megkapja a megérdemelt előléptetést.

A fizetéssel kapcsolatos változások:

  • Fizetéscsökkentés.
  • Akadályozzák, hogy a munkavállaló többletmunkát vagy túlórát vállalva többet keressen.
  • Elmaradnak az elvárt éves bónuszok vagy emelések.

A munkakörülményekkel kapcsolatos változások:

  • A munkaidő vagy a rendszeres műszakok megváltoztatása.
  • A munkaterhelés ésszerűtlen vagy kezelhetetlen szintre emelése.
  • A munkavállaló áthelyezésre kényszerítése.
  • Kedvezmények, például iroda vagy parkolóhely megvonása.

A vezetői kommunikációval kapcsolatos változások:

  • Az előrelépés megbeszélésének vagy a teljesítményre vonatkozó visszajelzésnek a mellőzése.
  • A munkavállaló igazságtalan értékelése, túlzottan kemény visszajelzés vagy a munkájának állandó kritizálása.
  • „Ghosting” vagy a megbeszélések ismételt lemondása.
  • A munkavállaló munkájával és felelősségi körével kapcsolatos fontos információk elhallgatása.
  • A munkavállalónak nem adják meg az elismerést a munkájáért, vagy más kapja érte a kreditet.

Enyhén szólva demoralizáló, és kicsit sem motiváló, amikor a fenti változásoknak akár csak a töredéke történik az emberrel a munkahelyen. Természetes, hogy el akarsz menni egy olyan helyről, ahol nem értékelnek, nem fizetnek meg, tiszteletlenül bánnak veled és jogfosztottnak érzed magad. A felmérésben részt vevők több mint egynegyede számolt be arról, hogy a csendes kirúgás jeleire válaszul új munkahelyet kezdett keresni, ami azt mutatja, hogy ez tényleg hatékony – bár erkölcstelen – munkahelyi leépítési stratégia lehet.

Mások azt is megosztották a felmérés során, hogyan tudták kezelni a problémát, és hogyan tudtak továbblépni. A tapasztalataik kincset érnek, és segíthetnek a saját helyzetedben, ha a csendes kirúgás jeleit tapasztalod a munkahelyeden.

Billentyűzet beleállítva egy monitorba

Fotó: Getty Images

Mit tehetsz csendes kirúgás esetén?

1. Vizsgáld meg racionálisan a helyzetet!

Vannak objektív körülmények, amelyek megmagyarázhatják a vezetők döntéseit, vagy tényleg csendes kirúgás zajlik a munkahelyen? A kedvezőtlen változások csak téged céloznak, vagy mindenkit egyformán érintenek? Ha a munkahelyed valóban elviselhetetlenné vált, és úgy érzed, károsítja a mentális egészségedet, lehet, hogy itt az ideje felmondani – de fontos, hogy mielőtt reagálnál, győződj meg arról, hogy pontosan ismered a szituációt.

2. A tudás hatalom

Annak érdekében, hogy képben legyél, hogy egyáltalán milyen változások az elfogadhatók a munkahelyen, és melyek azok, amelyeket már nem lehet szó nélkül tűrni, meg kell ismerned a vállalat szabályait és előírásait. Az előléptetési és fizetésemelési kritériumok ismerete elengedhetetlen, mert ez ad viszonyítási alapot ahhoz, hogy tényleg csendes kirúgás zajlik a munkahelyen, vagy csak általános iparági változásokról van szó.

3. Alapos dokumentáció

Dokumentáld a jót és a rosszat egyaránt. Írásban rögzítsd a teljesítményedet és eredményeidet, hogy kézzelfogható, számszerűsíthető eredményekkel tudd bizonyítani, hogy milyen értéket adtál a vállalatnak. Ugyanilyen fontos, hogy arról is legyen írásos feljegyzés, ha rosszul bántak veled a cégnél: e-mailek, írásos visszajelzések, értékelések stb. Mindenképpen dokumentáld azokat az eseményeket is, amelyek miatt úgy érezted, hogy tiszteletlenek veled szemben, kirekesztenek vagy alulértékelnek.

4. Kommunikálj nyíltan és proaktívan!

Ha aggódsz a helyzeted miatt, fordulj a felettesedhez, és beszélj neki nyíltan és őszintén arról, hogy érzed magad. A lehető legkonkrétabb módon fogalmazz és a panaszkodás helyett koncentrálj a mondanivalódban arra, hogy a vezetőd milyen gyakorlati lépésekkel, módszerekkel javíthatna a munkahelyi problémákon.

5. Kérj jogi segítséget!

Néha az segíthet felmérni a helyzet súlyosságát, és meghatározni a legjobb kezelési módot, ha konzultálsz egy ügyvéddel vagy szakszervezeti képviselővel. Már maga a konzultáció tudata elég lehet ahhoz, hogy visszatartsa a felettesedet attól, hogy folytassa a csendes kirúgást.

6. Védd a mentális egészségedet!

A csendes kirúgással járó stressz jelentősen megviselheti a mentális egészséget. Fontold meg, hogy szakember segítségét kéred a pszichés megküzdéshez, illetve a barátok, családtagok, kollégák támogatása is sokat tehet hozzá a mentális egészség megőrzéséhez ebben a helyzetben. Ha pedig már végképp úgy érzed, nem bírod, és túl sok a stressz, amit a munkahely a csendes kirúgással a válladra tesz, akkor csak fogd magad, és keress másik munkahelyet, és csendesen mondj fel. Nem éri meg egy munkahely sem, hogy rámenjen a mentális egészséged.

7. Mielőtt felmondanál, tárgyalj!

Végül, ha egyértelmű számodra, hogy a cég rá akar kényszeríteni a felmondásra, és úgy döntöttél, hogy új állást keresel, ne add be csak úgy, hirtelen a felmondásodat. Ehelyett kérj egy beszélgetést a vezetődtől, és jelezd neki, hogy szerinted a cég bizonyos lépései arra utalnak, hogy csökkenteni akarja a munkavállalók létszámát, és oszd meg vele, hogy milyen feltételekkel egyeznél bele a távozásba. Például fel lehet ajánlani az önkéntes távozást hat hónapos végkielégítésért, pozitív ajánlásért, álláskeresési támogatásért vagy bármilyen más, számodra fontos juttatásért cserébe. Ha a vállalat a felmondásodat várja, és nem akar kirúgni, az azt jelenti, hogy van egy kevés tárgyalási előnyöd.

Persze mindezt könnyebb leírni, mint megtenni éles helyzetben. A Harvard Business Review tanulmányában azt találták, hogy a válaszadók több mint 40 százaléka, akik tapasztaltak csendes kirúgást, egyszerűen megpróbált tudomást sem venni a problémáról, mert nem akart bajt okozni vagy konfliktust szítani. De ha ismered a figyelmeztető jeleket és a lépéseket, amelyeket megtehetsz a csendes kirúgás során, akkor meg is tudod előzni a problémát. És akár úgy döntesz, hogy felmondasz, akár úgy, hogy kitartasz, ne feledd, hogy megérdemelsz egy olyan állást, ahol megbecsülnek és értékelnek – legyen ez a mostani, vagy a következő munkahelyen.

Források: Harvard Business Review; Forbes; Fast Company

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top