A biológiaórán fejünkbe vert négy alapíz mellett most egy újat is felfedeztek a kutatók, a zsírosat, írja a Daily Mail című brit lap. Így ez sorban a hatodik ismert alapíz, az ötödik az umami, ami japánul annyit jelent, hogy finom, és a fehérjében gazdag ételeket jelzi, csak Nyugaton kevésbé ismert.
Hogy a zsíros ételekre ki mennyire érzékeny, az a kísérletek szerint az úgynevezett CD36 nevű receptorokkal függ össze. Akinek több van belőle, az könnyebben kiszúrja a tartalmas falatokat, és kevesebbet eszik belőlük.
Ezt úgy tesztelték, hogy három pohár különböző folyadékot kóstoltattak a kísérleti alanyokkal, és csak az egyik tartalmazott egy kevéske zsiradékot. Akiknél magasabb volt a CD36 szintje, azok nyolcszor érzékenyebben reagáltak a hizlalóbb italra.
„Most azt kell megállapítanunk, hogy a zsír érzékelése hogyan függ össze a zsíros ételek fogyasztásával, mert ez áll sokszor az elhízás hátterében” – mondta el a kutatást vezető professzor a washingtoni orvosi egyetemről, mivel az eredményeket az elhízás elleni küzdelemben szeretnék bevetni. Arra már korábban rájöttek, hogy aki sok zsíros ételt eszik, annak a szervezete kevesebb CD36-ot termel.