Most aztán már tényleg nincs olyan dolog, amit ne tudnánk a hímivarsejtekről: kutatók ugyanis háromdimenziós felvételeket készítettek az örökítőanyagokról. A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatói több teszt során összesen 24 ezer egyedi hímivarsejtet figyeltek meg, elegendően sokat ahhoz, hogy olyan ritka viselkedéseiket is meg tudják különböztetni, melyek csak nagyobb tömegben érvényesülnek.
A térbeli felvételek alapján ma már tudjuk, hogy a spermiumok túlnyomó többsége kacskaringós útvonalon halad előre, ám a sejtek 4-5 százaléka speciális spirálvonalban úszik. A csavarmenetszerűen mozgók mintegy 90 százaléka úszott jobbkezes spirálban, míg a fennmaradó nagyjából 10 százalékuk balra csavarodva. A megfigyelt furcsa viselkedések között volt még, hogy egyes spermiumok a szokásos sebesség kétszeresével kóboroltak, illetve nagyon széles, hanyag csavarokat írtak le. A legtöbb hímivarsejt csak rövid ideig mozog az éppen felvett furcsa stílusban, aztán visszatér szokásos haladási módjához, de hogy ezt mi okozza, azt még nem tudják.
Kutatók szerint ez a felfedezés elsősorban a gyógyszerkutatásban hasznos, ez a felfedezés ugyanis sokat elárul arról, hogy nagyobb tömegben jelen lévő sejtekre miként hatnak a gyógyszerek. Minket azonban jobban érdekelne, ha – mindennek tükrében – arra a kérdésre kaphatnánk választ, hogy ártunk-e azzal, ha – például időzített szeretkezéssel, netán a szexet követő gyertyaállással – rásegítünk a megfoganásra, lehet, hogy így nem az a hímivarsejt ér célba, aminek kellene?
Amit a spermáról tudunk… • Az ondó – a spermiumokon túl (1%) – C-vitamint, kalciumot, klórt, koleszterint, citromsavat, kreatint, fruktózt, tejsavat, magnéziumot, nitrogént, foszfort, káliumot, nátriumot, B12-vitamint és cinket tartalmaz. |