nlc.hu
Egészség
Demencia a családon belül? Íme a legjellemzőbb tünetek és a teendők

Demencia a családon belül? Íme a legjellemzőbb tünetek és a teendők

Az időskori demencia sajnos nagyon sok családot érint. A rokonok különbözőképpen reagálják le. De mi a helyes viselkedés ilyenkor és mit tehetünk, hogy mindenki számára elfogadható legyen?

Az időskori demencia a 80 éven felüliek igen gyakori betegsége, melynek egyik előfordulási formája az Alzheimer-kór. A betegség folyamatos leépüléssel jár, mely kihat a gondolkodásra és az érzelmekre is, és nagyban befolyásolja a demenciában szenvedő társas kapcsolatait. Éppen ezért kiemelkedően fontos a barátok, családtagok, rokonok támogatása.

A demencia első jelei

A demencia legközismertebb és legelső velejáró tünete a memóriazavar, feledékenység, mely önmagában természetesen még nem jelenti 100%-os bizonyossággal a demencia meglétét. Az agysejtek egy bizonyos kor felett kezdenek leépülni, számuk lecsökken, ez okozza a feledékenységet.

A demenciának nevezett tünetegyüttesre akkor kell gyanakodnunk, ha az alábbi jeleket érzékeljük idősebb családtagunkon:

  • Feledékenység, memóriazavar
  • Ha nehézséget okoz a hétköznapi tevékenységek elvégzése
  • A korábban megszokott koncentráció hiánya
  • Nehezebben ért meg egyszerű összefüggéseket, vagy nem tud elvégezni alapvető matematikai műveleteket
  • Beszédzavar, nehézségek az írásban
  • Hangulatváltozások, időzavar

Demenciával hogyan tovább?

Ha felismertük, hogy nagy valószínűséggel időskori demenciával állunk szemben, mindenképpen szakemberhez, orvoshoz kell fordulni idős rokonunkkal. S az után, hogy megkaptuk a klinikai szakvéleményt, gondolkodnunk kell a hogyan továbbról.

Sajnos a demencia előfordulása 65 éves kor felett egyre inkább lehetséges. Az Alzheimer-kór első biztos jele a feledékenység, míg a demencia másik típusánál, a Parkinson-kórnál, korai stádiumban mozgáskoordinációs zavarok figyelhetők meg.

Időskori demencia

Családi összefogás

A család, rokonok támogatása a demenciában szenvedőknél kiemelkedően fontos, hiszen szellemi és mozgászavarral járó, gyógyíthatatlan betegségről van szó. Idejében felismerve, megfelelő terápiával akár évekkel el lehet nyújtani a betegség amúgy gyors romlását.

A demencia típusától és szintjétől függően az orvos javasolhatja:

  • Ginkgo biloba
  • E-vitamin
  • Orbáncfű-kivonat
  • Magatartás-terápia
  • Kognitív terápia

A demencia megelőzése

Kialakulásában sokszor magas vérnyomás okozta szélütésnek van nagy szerepe. Ezért kiemelten fontos az egészséges életmód, hogy elkerüljük a demenciát: mind a táplálkozás, mind a mozgás és a szellemi aktivitás fontos tényező.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top