Az utolsókat rúgja a tél, aminek nagyon lehet örülni. Madárdal, sokszor kék ég, az első virágok a kertben. Hóvirág, téltemető, sáfrány meg minden.
Semmi ehető. Úgyhogy
a friss zöldekre még várnunk kell, és azt gondolom, nem vagyok egyedül, aki egy-egy súlyosabb roham alkalmával néha már a korallvirág húsos leveleit is felzabálná, úgy ki van éhezve a frissre, üdére és harsogóra.
Na, ilyenkor kell a spanyol és az arab konyha felé venni az irányt, és ezzel a kanyarral egyben kipipálhatjuk a na jó, de humuszon kívül mit lehet csinálni a csicseriborsóból? kérdést is, mert nem csak dúdolgatni lehet, hogy csicseriborsó, bab, lencse, fekete szemű menyecske, higgyétek el. (Azért el ne felejtsem, humuszreceptet itt találsz.)
A csicseriborsó a tél végi nyűgben a kapaszkodónk, lelki vezetőnk, aki erejét nem kímélve áttámogatja kiéhezett testünket és lelkünket a napsütötte erdőbe, ahol majd térdig járunk a medvehagymában.
Csicseriborsót hál’ istennek már mindenhol kapni, úgy vágják utánunk, csak győzzünk elhajolni. Nyilván a konzervről beszélek, és a receptekben is arról fogok, ha séfeknek megfelel, neked is meg fog. Olcsó is, szóval nincs más hátra, mint hazavinni 5-6 darabot, és jókat enni, miközben sóhajtozunk, hogy mikor jön a tavasz. (A tavasz esős, én már most szólok, de azért hozok egy képet, amit a Facebookon szoktak posztolni olyanok, akik rendre elfelejtik, hogy hazánk éghajlata – még – kontinentális.)
Kezdjük egy levessel, mert tudjátok, a még hideg, tavaszváró hangulatban nincs jobb dolog, mint egy forró leves, ami felmelegíti a testünket és lelkünket, blablabla.
Mór csicseriborsó-leves spenóttal
A receptet úgy kezdeném, hogy a csapott evőkanál sáfrányszálacska mint olyan nyilván vicc, de már nem a középkorban élünk, ahol kivégeznek minket, ha csalunk a világ legdrágább fűszerével, szóval nem kell egy nagyobb értékre elkövetett sikkasztást elkövetni, vagy beülni a moziba ötletekért a Viszkis c. filmre, teljesen jó lesz az a sáfrány, amit a boltban árulnak, vagy amit megveszel a nénitől a piacon.
Hozzávalók négy személyre:
- 2×400 gramm konzerv-csicseriborsó, leöblítve és lecsöpögtetve
- másfél deci olívaolaj
- 30 deka spenót
- 75 gramm kenyér (a héja nélkül, 2 cm-es kockákra vágva)
- 3 gerezd fokhagyma vékonyra szeletelve
- fél teáskanál római kömény
- egy púpos evőkanál szárított oregánó (vagy 2 púpozott evőkanál friss)
- egy kicsi szárított csilipaprika (macskapöcse) összezúzva
- egy evőkanál vörösborecet
- 7-8 deci víz (vagy a csicseriborsó főzővize, ha nem bírsz magaddal)
- egy csapott evőkanál sáfrány forró vízben kiáztatva
- másfél teáskanál őrölt fűszerpaprika
- só és fekete bors
Egy serpenyőben felhevítünk 2,5 evőkanál olívaolajat, rádobjuk a leveles spenótot egy kis sóval. Amikor összeesik a spenót, félretesszük, hagyjuk lehűlni, majd apróra feldaraboljuk és félretesszük. A maradék olajat is felhevítjük egy serpenyőben, a kenyérkockákat aranyszínűre pirítjuk, és hozzáadjuk a fokhagymát meg a római köményt. Amikor a fokhagyma kezd színt kapni, hozzáadjuk az oregánót és a csilit, és együtt pirítjuk. Az ecettel együtt mozsárba vagy robotgépbe tesszük, és pürésítjük. Ha kész, nagy lábosba kanalazzuk, hozzáadjuk a sáfrányt, a vizet, a paprikát, a lecsöpögtetett csicseriborsót, és 10 perc alatt megfőzzük. Botmixerrel pürésítjük, de nem teljesen, maradjon egy kicsit darabos. Sózzuk, borsozzuk, ha tejfölnél sűrűbb, hígítjuk. Belekeverjük a spenótot, míg forró.
Csicseriborsó-püré
Ezt az ételt ehetjük önmagában, mint a humuszt, de feltálalhatjuk köretként is, akár húsvétkor, mentaszósszal, a sült bárányhoz. Ha sütsz bárányt, persze. Izgalmasabb, mint a mentás zöldborsópüré, az biztos.
Hozzávalók négy személyre:
- 2×400 gramm konzerv-csicseriborsó
- 4 evőkanál olívaolaj
- egy közepes fej vöröshagyma finomra vágva
- 3 gerezd fokhagyma finomra vágva
- másfél teáskanál római kömény durvára törve
- egy teáskanál sáfrány 2 evőkanálnyi forró vízben kiáztatva
- 2 evőkanál durvára vágott petrezselyemlevél
- só és fekete bors
Botmixerrel viszonylag simára pürésítjük a csicseriborsót. Annyi vizet adunk hozzá, hogy olyan állaga legyen, mint a krumplipürének. Félretesszük.
Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, beledobjuk a vöröshagymát, a fokhagymát és a köményt. Kevergetve pirítjuk, míg szép aranybarna lesz. Ha kész, hozzáöntjük a csicseriborsó-pürét, a sáfrányos vizet, és jól elkeverjük. Öt-hat percig főzzük. Vigyázat, köpköd! Sózzuk, borsozzuk. Tálaláskor rászórjuk a petrezselymet.
Tudom, hogy unjátok – én is –, de a következő sütőtökös saláta valami hihetetlenül ízletes, próbáljátok ki!
Sütőtöksaláta csicseriborsóval és tahinivel
Hozzávalók négy személyre:
- 1 kilogramm sütőtök kimagozva és 3 centis kockákra vágva
- 1 gerezd fokhagyma összezúzva
- fél teáskanál őrölt szegfűbors
- egy evőkanál olívaolaj
- 400 gramm konzerv-csicseriborsó leöblítve és lecsöpögtetve
- egy kisebb fej lila hagyma felszeletelve
- 4 evőkanál friss, durvára vágott koriander
- tengeri só és fekete bors
A tahiniszószhoz:
- 1 gerezd fokhagyma sóval péppé zúzva
- 3,5 evőkanál citromlé
- 3 evőkanál szezámmagkrém (tahini)
- 2 evőkanál víz
- 2 evőkanál extra szűz olívaolaj
A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A tököt egy tálban összeforgatjuk a fokhagymával, a szegfűborssal, az olívaolajjal, kevés sóval és borssal. Tepsibe terítjük, és 15-20 perc alatt puhára sütjük. Félretesszük, hogy kihűljön.
Amíg a tök sül, elkészítjük a tahiniszószt: a fokhagymát először a citromlével keverjük össze, aztán hozzáadjuk a tahinit. A vízzel és az olívaolajjal hígítjuk, sózzuk.
Végül a tököt, a csicseriborsót, a lila hagymát és a koriandert egy tálba tesszük, meglocsoljuk a szósszal és a maradék olajjal, óvatosan összeforgatjuk. Ha kell, sózzuk és borsozzuk.
Most pedig jöjjön némi extra hozzávaló a következő fogáshoz!
A za’atar egy fűszerkeverék, alapja mindig a szumák, a csombor és a szezámmag. Különösen Libanonban elterjedt. Lepénykenyérre, salátára vagy kebabra szórják, vagy olívaolajjal krémmé keverik.
A sóval eltett citrom pedig nem más, mint egy „befőtt”, a marokkói konyha nagy vívmánya. Nagyon erős, markáns, meghatározó íze van. A hagyományos eljárással két hónap alatt készül el, de van egy gyorsított elkészítési változata is, ezzel öt nap alatt kész.
Érdemes nekiállni, meg aztán így tél végén úgysem tudunk már magunkkal mit kezdeni. De azért is érdemes megcsinálni, mert lesz még recept sóban eltett citrommal.
Sóval eltett citrom (10 darabhoz):
- 10 kezeletlen héjú citrom megmosva, lecsöpögtetve
- 1 kg durva szemű tengeri só
- 3 fahéjrúd durván összetörve
- 1 evőkanál koriandermag
- 1 evőkanál egész római kömény
- 1 teáskanál egész fekete bors
- 1 teáskanál szegfűszeg
- 5 kisebb szárított csilipaprika
- 5 babérlevél
- 8 nagy citrom leve
A citromot a végénél X alakban bevágjuk, és a gyümölcs kétharmadáig mélyítjük a nyílást. Sót tömünk a citrom belsejébe, majd ügyesen (bénábban) összenyomkodjuk, „összecsukjuk”. Egy nagyobb (kb. kétliteres) befőttesüvegbe rétegezzük a citromokat a sóval és a fűszerekkel, végül kissé lenyomkodjuk, hogy levet eresszen. Az üveget lezárjuk, és kb. két hónapig szobahőmérsékleten tartjuk, míg a gyümölcsök héja teljesen megpuhul. Használat előtt az üvegből elővett citromot hideg víz alatt jól átmossuk, hogy a felesleges só távozzon belőle. A belsejét kivágjuk, a puha héjat használjuk fel. Hűtőszekrényben egy évig is eláll.
A gyors módszer a következő: A citromokat erősen sós és a fenti fűszerekkel ízesített vízzel puhára főzzük, majd a főzőlével együtt üvegbe töltjük, és öt napig állni hagyjuk. Mivel ebben a lében viszonylag gyorsan megromlik, ezért célszerű a főzővizet olívaolajra cserélni és az üveget a hűtőben tárolni.
Szóval, megvagyunk mindennel, jöhet a
Csicseriborsós-karfiolos saláta sóban eltett citrommal
Hozzávalók négy személyre:
- 1 kisebb fej (kb. félkilós) karfiol szára és levelei nélkül, kicsi rózsáira szedve
- 400 grammos csicseriborsó-konzerv
- fél darab sóval eltett citrom (alaposan leöblítjük, a belső részét eltávolítjuk és apróra vágjuk, így kb. egy púpos evőkanálnyi lesz belőle)
- 3 evőkanál friss korianderlevél
- só és fekete bors
Az öntethez kell:
- egy evőkanál citromlé
- 3 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 1 evőkanál za’atar
- másfél teáskanál durván megtört római kömény
Az öntet hozzávalóit egy tálban összekeverjük.
A karfiol kicsi rózsáit egy-két percig főzzük, hogy megpuhuljanak, majd jól lecsöpögtetjük. A csicseriborsót, a karfiolt, a citromot és a koriandert egy tálba szórjuk, meglocsoljuk az öntettel, sózzuk és borsozzuk.
A recepteket a Casa Moro c. könyvből hoztam, mindegyik kipróbált. A koriander nem elhagyható belőlük, az pláne nem indok, hogy fúj, olyan a szaga, mint a poloskának.