A szaloncukor megosztó is lehet. Persze csak ritkán fordul elő, hogy valaki nem szereti, az azonban már gyakoribb, hogy egy-egy íz megosztja az embereket. Idén kétfajta szaloncukrot teszteltünk a szerkesztőségben. Semmi más nem számított, kizárólag az íz. Nem lehetett pontozni az ár, a csomagolás, vagy egyéb szempontok alapján. Nem számított, hogy valami olcsóbb, szebb, vagy drágább. Két népszerű kategóriában versenyeztettük a szaloncukrokat, a retró kedvenc zselés és a legnépszerűbb praliné ízékben.
Zselés szaloncukrok
Chocola belga étcsokoládéval mártott zselés édesítőszerekkel
2199 forint/ 350 gramm
Értékelésünk alapján, bár kissé savanyú verzióról beszélünk, cserében igazán roppanós a csoki rajta. Ez egyébként pont előny egy zselés szaloncukornál, ha kissé savanykás benne a zselé. Néhány kollégánk szerint túlságosan vékony csokiréteggel vonták be. „Mit kell ezen spórolni?!” – írta lázadozó munkatársunk.
Chocola belga étcsokoládéval mártott zselés
999 forint / 350 gramm
Olyan, mint az első verzió, csak nem édesítőszerrel készült. „Túl sok benne az aroma, ami annyira elnyom mindent, hogy nem is lehet élvezni a csoki és a zselé összhangját.” Volt olyan tesztelőnk, aki szerint viszont fanyarkás ugyan, de ez a verzió jobb, mint az édesítőszeres. Hogy mi volt a legnegatívabb kritika? „Zsizseg a cukor a fogam alatt!” A legpozitívabb viszont arról szólt, hogy igazi klasszikusra számíthatunk, ha ezt vesszük le a polcról.
Retro Szerencsi gyümölcsös zselés
2399 forint / 350 gramm
Ettől vártuk talán a legtöbbet, hiszen ami retró, az csakis ízletes lehet. Ám igencsak megosztotta a tesztelőinket. A kritikák alapján tömör, kevésbé illatos és túlságosan rágós a zselé. A pozitív vélemények szerint viszont picit vastag a csokiréteg rajta, ami igazán jót tesz neki.
Chocco Garden narancs sárgabarack étcsokis
2199 forint / 350 gramm
Itt már végre azt is elárulják, hogy milyen ízű zselére számítsunk, ha beleharapunk a szaloncukorba. Hogy ez előny vagy hátrány, az hamarosan kiderül. Nos, az édességet harapdáló kollégáink szerint „tömény és tombol benne az aroma”. Nem jó kezdet, ugye? Mások azt rótták fel neki, hogy már a csomagolásban is eltört, ami azért betudható a szállításnak is, szóval talán kevésbé releváns információ. Hogy valami jót is írjunk, ebben bizony a zselé dominál és nem a csoki, ami kedvez azoknak, akik nem a csoki miatt vesznek szaloncukrot.
Bonbonetti citrom-narancs zselés szaloncukor étcsokoládbevonat
1799 forint / 345 gramm
Újabb citromos versenyző, ám nem barackkal, hanem klasszikus naranccsal kombinálva. „Pont olyan mintha visszautaztam volna a gyerekkoromba! Imádom!” – hát kell ennél szebb bók? De mit mondtak a többiek? Érdekes, de további két tesztelőnk is hasonlóan vélekedett erről az édességről. „Határozottan finom. Remekül hozza a klasszikus zselé-csoki ízt, a citrusosság pedig kifejezetten jót tesz neki.” Csupa pozitív kritika, de vajon ez lesz a befutó?
Aldi zselés citrom-narancs-málna
799 forint / 350 gramm
Mit tud egy olcsóbb, három féle ízből álló szaloncukor? Tesztelőink szerint kifejezetten emlékeztet minket a gyerekkorunkra, és dominál benne a gyümölcsös íz. De a remek indítást azonnal egy kritikusabb vélemény követte. „A csokiborítás valami eszméletlenül fura ízű és nem a jó értelemben.”
Bonbonetti alma-körte zselés szaloncukor étcsokoládébevonat
1799 forint / 345 gramm
Lássuk az utolsó versenyzőnket, amit nem citrusos zselével, hanem almás-körtéssel töltöttek meg. Ez olyan „jól” sikerült, hogy első tesztelőnk azonnal fel is ismerte benne a gyümölcsöket. Ja, nem. „Micsoda? Dinnyés szaloncukor? Fura!” Nem lett jobb a folytatás sem. „Gyerekkoromban pont ezért nem ettem szaloncukrot. Gejl. Erre nincs más szó. Sorry.” Volt még itt „tutti-frutti műtöltelék” jelző is. Talán ezt az ízvilágot nem kellene erőltetni.
A pontozás alapján pedig a rangsor:
- Bonbonetti citrom-narancs zselés szaloncukor étcsokoládébevonat – 70/56
- Chocola belga étcsokoládéval mártott zselés édesítőszerekkel – 70/46
- Chocola belga étcsokoládéval mártott zselés – 70/44
- Retro Szerencsi gyümölcsös zselés – 70/39
- Chocco Garden narancs sárgabarack étcsoki – 70/32
- Aldi zselés citrom-narancs-málna – 70/30
- Bonbonetti alma-körte zselés szaloncukor étcsokoládébevonat – 70/27
Pralinés szaloncukor
Tibi mogyorós karamellás
2099 forint / 330 gramm
Valamiért az egyik tesztelő kollégánk alkoholízt érzett ezen a szaloncukron, oda is nyomta a gejl jelzőt. Mások nem voltak ennyire szigorúak, ők úgy vélték, hogy a karamell és a mogyoró párosítása kifejezetten becsülendő. És volt, aki egyenesen áradozott a sós karamellás töltelékről. Szóval az első versenyző kifejezetten megosztotta a tesztelőket.
Milka mogyorókrémes
2499 forint / 310 gramm
Túl csokis! Ez pedig lehet előny, vagy hátrány, attól függően, hogy éppen milyen a kóstoló ízlése. A benne rejtőző mogyorószem itt is nagy sikert aratott. „Ez nemcsak szaloncukornak, de gourmet bonbonnak is szuper!”– áradozott egyik kollégánk.
Szamos málnás krémmel töltött ruby csokoládé praliné szaloncukor
2999/140 gramm
Egyetlen, nem csokis/mogyorós/diós stb. ízvilág, amit találtunk a boltban. Meglepően meg is osztotta az embereket. Volt, aki jellegtelennek titulálta, mások igyekeztek megfejteni az ízét. „Gyanúsan eperízű, de tudom, hogy nem az… A lányom imádná.” Eper, vagy málna, mondanánk, hogy egyre megy, de mégsem. Azért a többségnek sikerült megfejteni, hogy mi is a domináns íz. Nézzük a legnagyobb bókot: „Kellemesen fanyar, és nagyon finom! Tök menő ez a rózsaszín csoki!” Lehetetlen egységes véleményeket találni, ez az a szaloncukor, amire vagy a „borzasztó”, vagy a „tökéletes” jelző érkezett.
Tibi dió ízű krémes
2099 forint / 330 gramm
Átjött-e a diós íz? Hát, nem feltétlenül! „Nem tudom, hogy milyen töltelék van benne, de nem a legfinomabb.” Mások a rumos aromát kritizálták, de a rum szinte kötelező egy diós-csokis édességhez, nem? Volt, aki szerint furcsa mellékízt érezni rajta, és már-már csípősen édes.
Milka mandulakrémes
2999 / 310 gramm
Második Milka versenyzőnk mandulakrémmel van töltve. Amit fel is fedeztek rajta a tesztelők, legalábbis a tipikus Milka ízt. Nem tudjuk, hogy pontosan mit is jelent, ha valami túlságosan tömör, de ez bizony ilyen jelzőt kapott. Kedvencünk, aki a mandulát nem, viszont a mogyorót felfedezte a szaloncukorban. Más magát az ízt bizony nagyon szerette, de hiányzott neki a roppanós textúra. A tesztelőink többsége az édesszájúaknak ajánlja.
Piros mogyorós gluténmentes étcsokoládé praliné
3299 / 310 gramm
Ez is egy egész mogyoróval támadja be a kóstolókat, viszont az étcsoki kesernyés íze már megosztó. „Mintha étcsokiba mártott Nutella lenne. Csakis a roppanós mogyoró benne a pozitívim.” Ettől azért keményebb vélemény is érkezett. „Olyan, mint az old school konzum szaloncukor, tortabevonóval.”
Piros mogyorós gluténmentes tejcsokoládé praliné
3299 / 310 gramm
Utolsó előtti versenyzőnk tejcsokis verzióban nyomul. „Ha a gyerek ebből egyet is eszik, akkor 2 napig tuti ugrál a cukortól. Viszont remekül ropogós.”
Aldi Gourmet Finest Cuisine mogyorókrémmel töltött
909 forint / 15 darab (lédig)
„Jó minőségűnek tűnő praliné” – írja az egyik véleményezőnk, akivel nem értett egyet mindenki. „Ez olyan semmilyen” – tömör, de határozott vélemény a másik oldalról.
A pontozás alapján pedig a rangsor:
- Milka mogyorókrémes 70/58
- Milka mandulakrémes 70/50
- Szamos málnás krémmel töltött ruby csokoládé praliné szaloncukor 70/45
- Tibi mogyorós karamellás 70/42
- Aldi Gourmet Finest Cuisine mogyorókrémmel töltött 70/41
- Piros mogyorós gluténmentes tejcsokoládé praliné 70/40
- Piros mogyorós gluténmentes étcsokoládé praliné 70/37
- Tibi dió ízű krémes 70/35
(*Az árak, az általunk – nem online – különböző üzletekben beszerzett árakat tükrözik. Vásárlás ideje: november 15. és 22. között)