Baba

Forró a homloka!

Elõbb-utóbb minden gyerek belázasodik, ezért jó, ha tudjuk, mivel állunk szemben, és felkészülünk a fogadására. Ha nem esünk pánikba, a gyerkõcök is jobban gyógyulnak.




Amikor egészségesek vagyunk, testünk hőmérsékletét az agyunkban található hőközpont 36-37 ºC között tartja. Egyes kórokozók hatására szervezetünkben lázkeltő anyagok szabadulnak fel, amelyek a keringéssel eljutnak a hőközpontig: ekkor kezd emelkedni a hőmérsékletünk. 37-38 °C között hőemelkedésről, 38 fok felett már lázról beszélünk. A 40 °C feletti magas láz már komoly megterhelést ró a szervezetre, ez különösen kisgyermekek esetében jelenthet veszélyt.

Hogyan mérjük a lázat?
A testhő kis mértékben minden embernél eltérő, napi ingadozás is megfigyelhető, ezért gyerekeknél érdemes egészséges állapotban is megmérni, hogy betegség esetén biztosak lehessünk a dolgunkban. Egészen kicsi babáknál a popsiban való mérés a legegyszerűbb. Ha ezt a módszert választjuk, a hagyományos higanyos lázmérővel jobban boldogulunk, mint a digitális változattal. Utóbbi gyorsabb ugyan, de vékony hegye megsértheti a mocorgó kisbaba végbelét. Később, amikor a kicsi már tud az ölünkben ülni, megpróbálhatjuk a hónaljában mérni a lázat, figyelemelterelő játékkal ez általában sikerül is – itt azonban a higanyos hőmérő szorul háttérbe, mert törékeny jószág, könnyen elejthetjük, ráadásul nem másodpercek, hanem hosszú percek alatt mér.
A fülhőmérő és a homlokhőmérő minden életkorban és helyzetben alkalmazható, egy-két másodperc elteltével le is olvasható az érték. Az ára miatt (10 000 Ft felett) azonban egyelőre kevesen használják.
Fontos tudni, hogy a fülben, végbélben, illetve az angolszász országokban elterjedt szájban való lázmérésnél 0,5 °C fokot le kell vonni a mért értékből.
Léteznek homlokra tapasztható lázmérő lapok is, ezek azonban nem elég pontosak.
 
Ha eltörik a lázmérő
A higany veszélyes hulladék. Szedjük össze kisseprűvel és lapáttal, majd tegyük jól zárható gyógyszeresüvegbe a szanaszét guruló higanygolyócskákat. Ha nincs a közelünkben olyan hulladékudvar, ahová leadhatnánk, a zárt edényben biztonságos helyen tárolhatjuk addig, amíg eljutunk egy veszélyes hulladékokat is fogadó hulladékudvarig.
A budapesti veszélyeshulladék-gyűjtő címe: XV. kerület, Szántóföld u. 4.
Telefon: (1) 306-9806, (1) 308-1350


Mi történik odabent?
A hő emelkedése során az immunanyagok termelése fokozódik, a kórokozók szaporodása pedig lassul, tehát kifejezetten hasznos, a védekező reakció fontos része. A testhőmérséklet növekedése azonban egy bizonyos szint után már több kárt okozhat a szervezetnek, mint amennyi hasznot hajt, emiatt csecsemőknél 38 °C fölött meg kell kezdenünk a lázcsillapítást.
Legjobban innivalóval biztosíthatjuk a megfelelő vitaminokat, a szükséges tápanyagokat és energiát. Ha szopik, kínáljuk meg gyakrabban anyatejjel, ez elegendő lesz számára, teáztatni nem kell. Tápszeres babáknál szükség van külön adagolt forralt vízre. A nehezen emészthető ételeket kerülni kell, mert a láz károsíthatja az érzékeny bélenzimeket, hányás, hasmenés alakulhat ki.

Hogyan segíthetünk?
Hőemelkedés esetén elegendő, ha megszabadítjuk a kicsit vastag ruháitól, takaróitól, és sok folyadékot itatunk vele. Legalkalmasabb erre a célra a tiszta víz, a szénsavmentes ásványvíz, a gyümölcslé, a mézes limonádé és a tea.
A lázat már az orvos megérkezése előtt csillapítani kell, ezért mindig tartsunk otthon a gyerek életkorának megfelelő gyógyszert! A kis beteg testének hűtése is jó módszer. Szükség esetén a kettőt együtt is alkalmazhatjuk.
A lázcsillapító gyógyszerek közül használhatunk paracetamol, amidazofen vagy ibuprofen hatóanyagtartalmút, az összetevőket mindig feltüntetik a készítmény csomagolásán. Ugyanazt a fajta gyógyszert csak 4-6 óránként adhatjuk. Ennél gyakrabban kifejezetten orvosi utasításra használjunk lázcsillapítót, akkor is a másik csoportba tartozó gyógyszert, 2-3 óra elteltével. A túladagolás veszélyes tüneteket okozhat!
A hűtőfürdő és a borogatás jelentősen csillapítja a testhőmérsékletet, magas láznál javasolják a szakemberek.
A hűtőfürdő során kellemesen meleg vízbe ültetjük a kicsit, majd a lábához engedve a hidegebb vizet, fokozatosan lehűtjük nagyjából 30 °C-ra. A fürdő nem tarthat tovább tíz percnél, de ha szükséges, többször is megismételhetjük.
Borogatás során a teljes testet (nem csak a csuklót és a lábszárat!) csavarjuk langyos vizes lepedőbe, efölé helyezzünk egy száraz réteget. Amint átmelegszik – de negyedóránként biztosan –, cserélnünk kell. A hűtést csak akkor érdemes megkezdeni, ha a gyerek keze-lába forró, vagyis a láz elérte a tetőpontját.
Nem kell a lázcsillapítást a normális testhőmérséklet eléréséig folytatni, elég, ha elviselhető szintre csökkentettük a hőt.

Ha nem szeretsz, beteg leszek!
A láz lelki eredetű is lehet. Ha a gyerek nem érzi jól magát a világban, több törődésre, szeretetre vágyik, nehezen viseli a konfliktushelyzeteket, megesik, hogy minden látható ok nélkül belázasodik. A vasárnap esti váratlan láz – főleg, ha többször is előfordul, és nem követi betegség – jelezheti például azt is, hogy a kicsi nem szeret bölcsibe vagy oviba járni .

Ártalmatlan „rém”: a lázgörcs
„A kisfiam a 15 hónapos korban kötelező MMR-oltás után nyolc nappal belázasodott. 37,5 fokos »láznál« már fennakadt a kicsi szeme, elkezdett rángatózni, és habzott a szája. Sajnálom, hogy erről az oltási szövődményről nem esik szó sehol. Jó lenne ismerni az effajta epilepsziaszerű görcsök hátterét, a lehetséges utóhatást és az életmentő beavatkozások tárházát, mert ezek a borzalmas élmények talán elkerülhetőek lennének megfelelő tájékoztatással.”
Csurgó Anita, e-mail

A szakember válasza
dr. Mészner Zsófia gyermekinfektológus, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főigazgatója:
Egyetlen védőoltásnak sincs közvetlenül lázgörcsöt okozó hatása. A lázgörcsöt maga a lázas állapot okozza, függetlenül attól, hogy a testhőmérséklet emelkedését mi váltotta ki – ez leggyakrabban valamilyen fertőzés. Legtöbbször kisgyerekkorban, egy-két éves kor között fordul elő. Lehet genetikai háttere, előfordulhat családi halmozódás, egy gyereknél jelentkezhet többször is, de kisiskolás korra ezek is elmaradnak.
A lázgörcs kialakulása független a láz magasságától. A láz felmenő szakában, vagy akár ellenkezőleg, a láz csökkenésekor is felléphet.
A görcs nagyon ijesztő, ám alapjában véve ártalmatlan, megfelelő lélekjelenléttel könnyen átvészelhető jelenség, amelynek szerencsére nincs hosszú távú káros következménye. A roham ideje – bár hosszúnak tűnik – általában jóval kevesebb, mint egy perc, ezután a kicsi mély álomba zuhan.
Mindez nem azt jelenti, hogy nem kell komolyan venni. A diagnózis felállítása az orvos feladata, különös tekintettel arra, hogy epilepszia is kezdődhet lázgörcsnek „álcázva”.
Az első görcsroham feltétlenül olyan esemény tehát, amelyről értesülnie kell a házi gyermekorvosnak, hogy megkezdődhessen a kivizsgálás. Lázgörcsöt (és lázat) lázcsillapítóval – sajnos, a közhiedelemmel ellentétben – nem lehet megelőzni, mivel ezek a szerek csak a már izgalomban lévő hőközpontra hatnak. „Előre” értelmetlen dolog lázcsillapítót adni, de lázat mérni és lázcsillapítást alkalmazni kell és fontos.

Tennivalók lázgörcs esetén
1. Fontos, hogy oldalra fektetett testhelyzetben megvédjük a gyereket a sérüléstől, és megakadályozzuk, hogy a szájából hátracsurogjon a váladék.
2. Amint lehetséges, mérjük meg és csillapítsuk a lázat.
3. Az orvos dönt arról, legyen-e mindig kéznél a végbélbe könnyen bejuttatható görcsoldó – ám a legtöbb lázgörcs magától oldódik, mire a kúp előkerül. Nem a görcsgátlás, hanem a megfelelő testhelyzet, vagyis a fulladás megakadályozása az életmentő beavatkozás!

Hasznos tippek:
– Ha felbontunk egy üveg lázcsillapítót, mindig írjuk rá a dátumot, mert sok gyógyszer felbontás után csak pár hónapig használható.
– Időnként ellenőrizzük a gyógyszerkészletünket, nehogy akkor derüljön ki, hogy lejárt az összes, amikor nagy szükség lenne rá.
– Ha lázas a gyerek, a mért értékeket mindig írjuk fel, így tudjuk, mikor kaphat újabb gyógyszert, látjuk, hogy javul-e, és az orvosnak is sokat segíthetünk a diagnózis felállításában.
– Jegyezzük fel azt is, melyik lázcsillapító módszer vált be gyerekünknél, mert a következő betegségnél nem biztos, hogy eszünkbe jut a nagy izgalomban.

A Szent László Kórház Láz Ambulanciája: (06-1) 455-8256, címe: 1097 Budapest, Gyáli út 5–7.

Kállai Cili
Fotó: Eltern

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top