Baba

A koraszülés kockázatát növelheti a fogágygyulladás

Ezenkívül hatással lehet az újszülött súlyára, akárcsak az alkoholfogyasztás vagy a dohányzás.

A terhesség alatti gyakori fogromlás oka semmiképpen sem az, hogy a magzat kalciumot “szív el” az anya szervezetéből, ez csak tévhit. De a terhesség alatt valóban megváltoznak a viszonyok a szájban.

“Tényleg gyakori probléma, hogy a fog és az íny között egyre mélyebb lesz az ínybarázda, baktériumokkal teli ínytasak alakul ki, amely látens gyulladást okoz a szervezetben. A baktériumok folyamatosan ürülnek a vérbe, fokozódik a prosztaglandin termelése, amely hat a méhösszehúzódásra, a burokrepedésre, a méhlepény leválására, vagyis a vártnál előbb indulhat meg a szülés, és kisebb súllyal jöhet világra a baba” – hívja fel a figyelmet dr. Gera István.

Az egyetemi tanár szerint önmagában az, hogy egy kismamának krónikus fogínygyulladása van, nem jelenti azt, hogy biztosan előbb szül, ám az alkoholfogyasztáshoz, a dohányzáshoz és a korábbi vetélésekhez hasonlóan ez is rizikótényezőnek számít.

Terhesség alatt még jobban vigyázni kell a fogakra
Terhesség alatt még jobban vigyázni kell a fogakra, nehogy koraszülés legyen a vége

“Sok nő az ínyvérzés miatt kímélni kezdi a gyulladt fogínyt, elkerüli a fogkefével a fájó részeket, ezzel azonban csak tetézik a bajt” – mondja dr. Gera István, kiemelve, hogy a lepedék további gyulladáshoz vezethet, illetve a szájban lévő szénhidrát bontásakor sav termelődik, ami fogszuvasodáshoz vezet. A fogorvos szerint érdemes olyan fogkrémet választani, ami összehúzza ezeket a gyulladt szöveteket.

Forrás: semmelweis.hu

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top