Az éhes szájakat általában nem zavarja, ha szétrepedt bejgli kerül az asztalra, ellenben a serényen készülő háziasszonyokat nagyon is tudja aggasztani, hol, és mit hibáztak, amiért nem lett tökéletes a végeredmény.
Amitől szétrepedhet a bejgli:
- nem hűtötted elő a tészta hozzávalóit, mielőtt begyúrtad.
- az élesztőt felfuttattad, pedig nem kellene, csak morzsold el a liszttel, hogy ne keljen túl. Ha túlkel, a tészta megreped.
- sokáig gyúrtad a tésztát és nem pihentetted megfelelő ideig.
- a tésztát sokáig tapogattad, ami miatt a kezed melege kiolvaszthatja a zsiradékokat, ami árt a bejglinek. Ne legyen túl puha a tészta!
- túl vékonyra gyúrtad a tésztát
- amikor a begyúrt tésztát gombócokra szedted és betetted a hűtőbe pihenni, nem mérted le, hogy hány gramm. Ez azért fontos lépes, mert pontosan ugyanannyi tölteléket kell mérni, mint ahány gramm a tészta.
- túltekerted. Nem szabad szorosan és túltekerni sem a tésztát.
- elfelejtetted lekenés után megszurkálni egészen az aljáig! Ez azért fontos, hogy sütés közben a gőz így távozni tud. Ha bent marad, az is repedéshez vezethet.
- sütés előtt túlkelt a tészta
- sütésnél magas volt a hőmérséklet, ami miatt megrepedt, sőt, meg is égett a teteje…
Nem szabad túl forró sütőbe tenni a bejglit, mert akkor a külseje hamar megpirul, kérgesedik, a töltelékből felszabaduló gőzök pedig szétrepesztik ezt a kérget. 180-200 fokos előmelegített sütőben körülbelül 25- 30 perc alatt sül meg a bejgli.
Ahhoz, hogy repedésmentes legyen a tészta, a töltelék állagára és hőmérsékletére is oda kell figyelni!
Ha túl nedves a töltelék, akkor szétázik a tészta, ha pedig túl száraz, akkor emiatt fog szétrepedni. Ha túl sok zsiradékot és cukrot tettél a töltelékbe, attól nedves lehet a tészta, és emiatt ugyancsak kirepedhet. A töltelék ugyanannyi legyen, mint a tészta, ellenkező esetben ugyancsak szétreped a bejglink.