Kubában a tudósoknak a világon elsőként sikerült felszámolniuk az AIDS anyáról gyermekre való terjedését. Mindemellett szintén elsőként számoltak le a szifilisz anyáról gyermekre való átvitelével is.
“Meghatározó győzelem ez a HIV vírus és a szexuális úton terjedő fertőzések elleni, hosszú harcban és fontos lépés egy AIDS-mentes generáció felé” – fogalmazott közleményében dr. Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.
A WHO és a Pánamerikai Egészségügyi Szervezet 2010-ben közösen kezdett dolgozni azon Kubában, illetve más országokban, hogy megszüntessék a HIV és a szifilisz anyáról gyermekre való terjedését. Ennek keretében a várandós nőket és partnereiket szifilisz- és AIDS-szűrésnek vetették alá, és akiknek pozitív lett a tesztjük, kezelést kaptak. A betegség által veszélyeztetett babákat császármetszéssel segítették a világra, anyatej helyett pedig tápszerrel táplálták őket.
A világon évente nagyjától 1,4 millió HIV-pozitív nő esik teherbe. Ha nem kapnak megfelelő kezelést, 15-45 százalék esély van arra, hogy átadják a vírust a születendő gyermeküknek a terhesség, a szülés vagy a szoptatás alatt. Az anti-retrovirális gyógyszerek alkalmazásával ugyanakkor ez az esély 1 százalék alá csökkenthető.